Публікації

Ваші права при поїздці на потязі

Ваши права при поездке на поезде

Більшість людей для подорожей воліють користуватися поїздами, а не літаками. У потягу своя романтика. Когось заспокоює стукіт коліс і думки забирають далеко вперед, комусь подобається пити гарячий чай в гранованій склянці з залізним підсклянником, хтось їде в пошуку нових знайомих і попутників, а деяким настільки остогидли рідні місця, що вони раді просто змінити обстановку.

І ось, щоб весь цей романтизм ні упархнул, коли озлоблена провідниця, наприклад в 5 ранку (за годину до прибуття) починає бігати по поїзду, всіх будити і вимагати здати білизну – ви повинні знати свої права. Отже, по порядку. Як тільки ви купуєте квиток в касі залізничного вокзалу, ви стаєте пасажиром і вступаєте в цивільно-правові відносини з «Укрзалізницею». Відповідно, при обслуговуванні пасажирів на залізничному транспорті вступають в силу «Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», в якому чітко визначені всі ваші права і обов’язки.

1. Книга скарг і пропозицій

Ніхто з нас не застрахований від того, що вам попадеться мила і чарівна провідниця, але це скоріше виняток, ніж правило. Нижче я приведу декілька юридичних рекомендацій, як їхавшу разом з вами провідницю, зробити милою і чарівною. Згідно тих же Правил перевезення пасажирів і багажу в поїздах проходження, є книга скарг і пропозицій, яка знаходиться у начальника поїзда і в вагоні-ресторані (у буфетниці Зіни), і видається пасажирам на першу вимогу. Тому, якщо вам щось не сподобалося, а в українському поїзді вам може не сподобається дуже багато, ви йдете до начальника поїзда (але краще на початку до буфетниці Зіні, з якої можна поспілкуватися на різні теми) – скаржитеся і пропонуєте своє бачення по поліпшенню якості обслуговування.

2. Збір постільної білизни

Кожен, хто хоча б раз їздив на вітчизняних поїздах, може згадати, як провідник, за годину до прибуття, вимагав здати білизну, точніше зібрати його і віднести до нього в купе. Народ слухняно звертав постільну білизну і відносив. Юридичний порада – не поспішайте відносити білизну. Насправді – це є прямим обов’язком провідника, а саме пункт 63 Правил перевезення говорить: «… Доставка постільних речей на спальне місце пасажира і збір його за 30 хвилин до прибуття пасажира до місця призначення є обов’язком провідника вагона».

3. Ваше спальне місце

Найчастіше, пасажири, які їдуть в денний час доби з місцем на нижній полиці, часто соромляться потривожити попутників, які мило випивають читають книгу на їх нижній полиці. Так ось, ви спокійно можете турбувати всіх, хто сидить на вашій полиці і просити їх звільнити ваше місце. Згідно пункту 7.14. Правил перевезення: «… Пасажири можуть користуватися спальними місцями в будь-який час доби». Ви навіть можете попросити провідника підняти або опустити верхню полицю, згідно із законом, це теж його прямий обов’язок. «… Підняття і опускання верхніх полиць, на бажання пасажирів, виконують провідники вагонів».

4. Відмова в перевезенні

Під час поїздки на поїзді ваш спокій повинен бути понад усе. Цей важливий момент враховує ще один пункт Правил перевезення, а саме пункт 8.38, в якому говориться, що пасажир може бути видалений з поїзда в наступному випадку:

а) якщо перебуває в явно вираженому нетверезому стані та порушує при цьому правила проїзду і громадський порядок, заважає спокою інших пасажирів. На проїзному документі проставляється відмітка «Відмовлено у перевезенні на підставі пункту 8.38 Правил перевезення».

5. Ви запізнились на потяг

Так само, хочу зазначити, що серед нас є особлива категорія людей, яка перманентно спізнюється. Так ось, якщо ви випадково під час зупинки поїзда, кудись відійшли, затрималися і природно запізнилися, то для таких випадків в Правилах перевезення передбачені відповідні пункти, а саме:

Пункт 8.15. Пасажир, який відстав від поїзда, повинен відразу ж звернутися до начальника станції (вокзалу), який зобов’язаний відразу ж проінформувати начальника станції по ходу поїзда, де поїзд має зупинку не менше 10 хвилин. А також повідомити машиністу про необхідність зняття речей і проїзного документа такого пасажира. У свою чергу, начальник поїзда повинен скласти акт опису речей, і разом з провідником і ще двома пасажирами-свідками підписати цей акт. Після цього вступає в силу пункт 8.16, де провідник повинен негайно зняти речі запізнився і сповістити про це телеграмою начальника станції, де знаходиться пасажир. Дана телеграма дає пасажиру право безкоштовно доїхати першим попутним поїздом до станції, де містяться його речі і проїзний документ.

6. Пошкоджений білет

Згідно все тих же «Правил», втрачені і викрадені проїзні квитки не відновлюються, а ось пошкоджені квитки можуть бути легко відновлені. Якщо раптом хтось вирішив випрати ваші речі або, крикнувши «нікуди не поїдеш без мене» порвав квиток, то ви повинні прийти в квиткову касу, дати їм свій паспорт і заяву на ім’я начальника станції, де вказуєте причину пошкодження квитка. Після цього касир зобов’язаний на зворотному боці вашого квитка поставити позначку «Відновлений».

Любі друзі, пропоную провести експеримент і спробувати на практиці скористатися своїми законними правами. За бажанням, поділитися отриманими результатами.

Автор статті — журналіст Олег Григор’єв.