Публікації

“Ґендерний понеділок” освітній он-лайн проект

Дорогі друзі, сьогодні ми починаємо освітній он-лайн проект під назвою «Ґендерний понеділок». Це означає, що кожного понеділка ми будемо розповідати вам про те, що ж насправді являє собою ґендер і як він впливає на наше з вами життя. Розповідати ми будемо простою і доступною мовою, щоб не відлякати вас науковими термінами.

Спілкуватися з вами будуть співробітники нашого Благодійного фонду «Розвиток», які є фахівцями з питань ґендерної освіти – Ірина Миронюк, Наталя Козир та Олег Григор’єв.

У коментарях ви можете задавати нам будь-які питання, ви можете сперечатися і відстоювати свою точку зору з питань ґендеру. Ми будемо тільки раді будь-якій дискусії.

І так, сьогодні ми починаємо з невеликою вступної статті на тему, що ж таке ґендер.

Ґендер це не страшно

Досить часто в повсякденному житті ми стикаємося з новим для нас терміном «ґендер». Але якщо слова іншомовного походження зазвичай не лякають і легко засвоюються, то з цим поняттям все навпаки. Відсутність єдиного трактування, розмаїття думок щодо його доцільності і страх перед новим – є основними причинами нерозуміння даної категорії. Але є й інша сторона медалі, коли ґендером називають все і вся, починаючи від статі і закінчуючи особистісними відносинами.

До другої половини ХХ століття соціальну стать людини, його психологічні характеристики називали «статевими», «статева роль», «статева ідентичність». Але термін «статевої» викликав потік неприємних асоціацій, зокрема асоціювався з сексуальністю. Щоб позбутися від цього вчені ввели поняття «ґендер» і відразу ж розділили категорії «стать» і «гендер».

«Стать» є терміном, який позначає біологічну різницю між чоловіком і жінкою – явна різниця в геніталіях, і відповідна різниця в репродуктивної функції. «Ґендер» ж визначає спосіб поведінки особин чоловічої і жіночої статей, визначаючи їх як маскулінний чи фемінний. Як зазначає відомий гендеролог Майкл Кіммел: «Стать – це самець і самка; ґендер – це маскулінність і фемінність: мужність і жіночність – те, що означає бути чоловіком або бути жінкою».

Стать є нашою біологічною константою, хоча з розвитком технологій і її можна змінити. Ґендер ми конструюємо самостійно за допомогою різних механізмів. Це процес набуття ознак фемінності і маскулінності, і відповідної поведінки, якої очікує від нас суспільство. Вимоги соціуму є традиційними в цілому і стереотипними зокрема. Тобто вони не тільки допомагають людині в певній мірі адаптуватися до життя в суспільстві, а й накладають багато обмежень і табу щодо самореалізації особистості. А останнє є тим, до чого прагне кожна людина, наша індивідуальна мета. Життя стане на краще, тільки при вільному русі та розвитку особистості, без обмежень і шаблонів по її статі, і відповідно соціальній ролі – ґендеру.

Ірина Миронюк

Картинка взята із мережі Інтернет