Публікації

Медіація: можливість вирішення спору без правоохоронців

мукачево ромський табір

На жаль, українське законодавство не настільки досконало, щоб виключити можливості різного трактування подій. Тому дільничним інспекторам доводиться списувати кілометри протоколів, і часто висновки робляться не зовсім справедливими. Більшість суперечок можна врегулювати за чашкою кави, заощадити час і нерви, а також уникнути кримінальної або адміністративної відповідальності. Але нашим законодавством не передбачено «інститут примирення». Тим часом по всьому світу давно вже діє таке поняття, як «медіатство».

Медіація – це сприяння третьої сторони двом (або більше) іншим в пошуках угоди в спірній або конфліктній ситуації. Основними завданнями медіаторів є «розрулювання» суперечок між клієнтами. У Мукачеві таку роботу проводить «Мукачівський правозахисний центр».

Розповімо вам про недавньому прикладі позитивного вирішення спору за допомогою медіації.

У наш час вже не є чимось надзвичайним позичити на час мобільний телефон. Мешканка ромського поселення Кларіка попросила свого знайомого Атілла дати їй на кілька днів покористуватися «мобільним». І, як буває по закону «підлості», телефон виходить з ладу. Власник мобільного апарату, звичайно ж, трохи засмутився і почав законно вимагати відшкодування. «Грошей немає, – знизувала плечима Кларіка, – що я можу зробити?». «Ну якщо немає грошей, тоді віддавай телевізор», – запропонував полюбовний вихід із ситуації її друг. На цьому і потиснули руки. Не встиг Атілла розслабитися на дивані, переглядаючи улюблені телепередачі, як в двері постукав дільничний. «Здрастуйте, інспектор Такий-то. У мене є заява, що Ви вкрали телевізор … ».

Як вже зрозуміли наші читачі, Кларіка виявилася досить підступної жінкою, і явно не хотіла так просто розлучатися з «нажитим непосильною працею» майном. А в цей час, Атілла вже чухав потилицю, – мобільного немає, телевізор в міліції як речовий доказ, і йому загрожує 2-3 роки умовно. Незабаром прийшла звістка і від Кларікі. Мовляв, заяву можна забрати, але мені не завадили б дві тисячі гривень моральної шкоди. «Не хочете мати судимість, треба бути теж хитрим», – констатували поруч правоохоронці.

У розпачі Атілла звернувся до юристів «Мукачівського правозахисного центру», які запросили в свій офіс обидві сторони. Переговори за участю трьох сторін, звичайно, почалися на підвищених тонах, але через двадцять хвилин всі встали, потиснули руки і розійшлися. Кларіка пішла забирати з ділянки заяву і телевізор. Атілла погодився на недорогий старий телефон, і конфлікт було вичерпано.

Дільничний інспектор з полегшенням зітхнув і додав: «Шкода, що таких медіаторів можна оформити до нас на роботу. Справ б зменшилася в кілька разів … »

Наталія Козир