Публікації

Монітори НПМ фіксують системну проблему: відмова у госпіталізації підопічних ПНІ

1

В Івано-Франківській області психіатричні лікарні систематично відмовляють у госпіталізації підопічним інтернатів. Про це повідомляє моніторингова група Національного превентивного механізму після візиту без попередження Погонянського психоневрологічного інтернату та Обласній психоневрологічній клінічній лікарні №1 (Івано-Франківська область).

Під час моніторингу Погонянського психоневрологічного інтернату монітори НПМ стали свідками ізоляції підопічної у зв’язку із погіршенням стану її здоров’я. Ще 1 вересня її було транспортовано до Обласної психоневрологічної клінічної лікарні №1, однак з невідомих причин підопічну не було госпіталізовано. Після повернення до інтернату її тримали в ізоляторі. У кімнаті ізолятора замість туалету було відро для випорожнень, доступу до води не було, та й на вулицю її не виводили.

Тільки після телефонних дзвінків моніторингової групи НПМ до головного лікаря психлікарні було досягнуто домовленості щодо госпіталізації цієї підопічної для надання їй необхідної психіатричної допомоги. Психіатричні лікарні відмовляються госпіталізувати підопічних, наводячи різні причини: відсутність ліків у лікарні (просять привозити ліки з інтернату), недієздатність підопічних (не мають можливості возити таких підопічних до суду, складність пошуку опікунів та адвокатів) тощо.

«Ми не проти допомогти у транспортуванні підопічних з лікарні до суду та назад для їхньої участі у судовому засіданні, – говорить директор Погонянського інтернату Михайло Ферштей. – Але нам ніхто не пропонував. Просто відмовляють. А потім ми вимушені закривати підопічних, бо вони можуть завдати шкоди іншим».

2

«Така відсутність взаємодії між закладами охорони здоров’я та інтернатними установами є системною проблемою в Івано-Франківській області», – переконані монітори НПМ.

Під час моніторингового візиту НПМ до Обласної психоневрологічної клінічної лікарні №1 була встановлена фальсифікація відомостей щодо чисельності пацієнтів сомато-психіатричного (змішаного) відділення: замість 53 пацієнтів у відділенні насправді перебувало 27 осіб. Завідувач відділенням пояснив відсутність пацієнтів тим, що відпустив їх у лікувальну відпустку. При цьому жодних підтверджувальних документів персонал не надав.

Крім того, пацієнти були дуже незадоволені харчуванням: тільки каші, страви без м’яса та риби. А на харчоблоці монітори НПМ стали свідками заміни більш вартісного м’яса дешевим: при приготуванні страви замість яловичини (відповідно до меню) працівники кухні використовували м’ясо курки.

Пацієнти також скаржились моніторинговій групі НПМ на неповажне ставлення молодшого медичного персоналу, а деякі пацієнти стверджували, що іноді молодший медичний персонал може і вдарити. «Мені відомо про цю проблему, – підтвердив головний лікар Василь Налужний. – Я не можу миритися з такою поведінкою персоналу, за це і звільняв працівників».

Спільною проблемою цих двох установ є неналежне ведення медичної документації щодо застосування фізичного обмеження та ізоляції осіб, які потребують психіатричної допомоги (факт фіксації та ізоляції не заноситься у медичну документацію, не доводиться їх застосування до відома законного представника тощо).

Щодо зазначених та інших виявлених порушень будуть направлені акти реагування Уповноваженого з прав людини до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, МОЗ та Мінсоцполітики України.

Джерело