Публікації

Монітори НПМ: у Шполянському відділенні поліції – численні порушення


У Шполянському відділенні поліції в Черкаській області були виявлені численні порушення прав громадян. Це стало відомо під час візиту без попередження моніторів Національного превентивного механізму.

Монітори звертають увагу, що згідно з відомостями Національної поліції України, у місті Шполі функціонує ізолятор тимчасового тримання, а чергова частина Шполянського відділення поліції має лише кімнату для затриманих та доставлених із можливістю поміщення до неї двох осіб.

Проте, як з’ясували члени моніторингової групи, експлуатація ізолятора була припинена ще у вересні 2016 року, а кімната для затриманих та доставлених взагалі ліквідована, оскільки «функціонування зазначених місць несвободи згорнуто через їхню невідповідність існуючим стандартам».

Моніторингова група констатувала – необхідні будівельні та інші роботи з належного облаштування ІТТ та КЗД наразі не здійснюються, а закриття установ не привело до неухильного дотримання прав осіб, затриманих поліцією. Навпаки, відсутність у Шполянському районі місць для утримання правопорушників створює певні ризики та передумови для порушення прав людини.

Моніторинговою групою встановлено, що, не зважаючи на наявність наказу про припинення діяльності ізолятора тимчасового тримання, вхідні двері до нього не опечатані, що не виключає можливості незаконного поміщення громадян до камер цієї установи.

“Не витримує жодної критики існуючий у Шполянському ВП порядок фіксації фактів перебування громадян у підрозділі. Ведення Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених здійснюється незадовільно: відомості журналу взагалі не містять інформації про статус особи, яка перебувала у поліції (доставлена, затримана чи як відвідувач). Не завжди вказується повна адреса її проживання, ким із працівників поліції була викликана чи запрошена, не фіксується точний час залишення особою підрозділу. З порушеннями ведеться і Журнал інформування центрів з надання безоплатної правової допомоги затриманим, у якому в окремих випадках не конкретизуються підстави затримання та не вказується час прибуття адвоката до затриманого”, – додають члени моніторингової групи.

Відповідно до рапортів чергових у Книзі прийому та здачі чергування працівники Шполянського відділення поліції протягом 2017 року взагалі не здійснювали затримання осіб, підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень. Водночас аналіз іншої службової документації свідчить, що такі затримання проводилися. Наприклад, 23 березня 2017 року за підозрою у вчиненні злочину було затримано одразу двоє громадян, але інформацію про їх затримання черговим у рапорті зазначено не було.

Під час візиту були виявлені й інші недоліки в забезпеченні дотримання прав громадян.

Зокрема, на інформаційному стенді у вестибюлі відділення поліції відсутня Пам’ятка щодо ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з телефонами посадових осіб поліції та прокуратури, які забезпечують контроль за дотриманням законності при прийомі таких заяв.

Доступ маломобільної категорії населення до адміністративної будівлі ускладнений через невідповідність пандусу на сходах центрального входу будівельним нормам (кут нахилу понад 8 градусів, не обладнаний бортиками, подвійними поручнями тощо) та відсутність спеціальної кнопки виклику чергової частини.

Кімната для прийому громадян потребує ремонту і доукомплектування меблями, юридичною літературою та державною символікою. У медичній аптечці, що зберігається у кімнаті, частина ліків має прострочений термін використання, а вогнегасник вимагає перезарядки.

Усі встановлені моніторинговою групою порушення разом із наданими відповідними рекомендаціями за результатами моніторингового візиту будуть вказані у звіті, який буде направлено до НПУ для вивчення та вжиття заходів реагування.

Джерело