Публікації

Моніторинг стану корупції в Мукачево (опитування).

моніторинг стану корупції в Мукачево

Основною причиною корупції в тій чи іншій країні завжди був, є і буде її економічний рівень, іншими словами те, наскільки країна є благополучною з матеріальної точки зору. У країні, де початківець фахівець з вищою освітою отримує в середньому 1500 гривень на місяць проблема так званого хабарництва не може бути не актуальною. За словами голови управління антикорупційного Ради України Богдана Якимюка, кожен день українці дають хабарів на суму від 3 до 10 мільйонів гривень.

Нещодавно «Мукачівський правозахисний центр» провів опитування серед громадян, з приводу проблеми корупції в Україні. Основною метою цього опитування було вивчити загальне ставлення жителів м. Мукачево до корупції, виявити поширеність цього явища в цілому, і в сфері надання жителям адміністративних, освітніх і медичних послуг. Опитування громадян проводився шляхом інтерв’ю та дав досить передбачувані результати.

корупція Мукачево

Всього за період з 25.02.2013 по 06.03.2013 було опитано 804 людини, з яких 456 осіб скористалися принципом: «Моя хата скраю, нічого не знаю». Тому фактично, дали відповіді 348 респондентів. Чому така велика кількість людей не захотіли відповідати? Тому що це досить некомфортне відчуття, коли треба визнавати свою причетність до існуючої проблеми. А той факт, що майже за кожним є такий грішок – майже беззаперечний. Більш того, відмова давати відповідь – це теж яскравий показник існування даної проблеми. Люди не хочуть говорити про те, що їм неприємно і чого вони не можуть уникнути або виправити.

Мукачівський правозахисний центр

Хабарництво – це явище, до якого всі давно звикли. Іноді ми навіть не розцінюємо його як щось погане або незаконне. Як і передбачалося найбільш корумпованими сферами життя виявилися державні органи. Друге і третє місце поділили прокуратура, судові, правоохоронні органи та медичні установи. Нижче представлений графік, на якому більш детально представлені відповіді жителів Мукачева.

Треба визнати, що хабарництво в Україні це не тільки результат низької економічної ситуації в країні, це щось більше. Це живе в нас самих, так би мовити – частина нашого менталітету. Ми звикли дарувати подарунки «з натяком» тим людям, від яких залежить вирішення наших проблем. Іноді, легше «дати на лапу», ніж діяти за законом, тим більше якщо сам не дуже в цьому законі і розумієш. Правове виховання громадян залишає бажати кращого. Ми не просто не знаємо наших прав і обов’язків, ми навіть не хочемо в цьому розбиратися, а треба. Що ми дійсно знаємо, так це те, що робота робиться добре, коли за неї і заплатили відповідно. Тому ми і платимо, і нам платять.

Всього опитаних 804 людини, із них:
456 людини відмовилися брати участь в опитуванні
348 людини надали звіт

Стать
241 жінка
107 чоловік

Соціальний статус
32 студента
58 підприємця
212 працівників держ.установ
46 безробітних

Чи доводилося Вам особисто давати хабарі або якісь цінні подарунки людям, від яких залежало вирішення певних вам?
342 – так
6 – ні

Вам доводилося давати хабар або цінні подарунки на пряму або через посередника?
285 – на пряму
63 – через посередника

Один раз або більше одного разу?
43 – один раз
305 – більше одного разу

Де саме Вам доводилося давати хабарі або цінні подарунки?
79 – медичні установи
31 – навчальні заклади
87 – прокуратура, судові та правоохоронні органи
92 – інші державні органи
29 – муніципальні установи
18 – підприємства
12 – інше

Яку суму вам доводилося давати?
184 – менше 1 000 грн.
138 – більше 1 000 грн.
26 – більше 10 000 грн.

Чи вважаєте ви, що за хабар можна купити все і вирішити своє питання?
269 – так
41 – ні
38 – не завжди

Які засоби найбільш дієві у боротьбі з корупцією?
167 – прозорість i відкритість у діяльності всіх органів влади
49 – правове виховання громадян
52 – з метою захисту своїх прав спрощений доступ до правосуддя
34 – громадський контроль за діями влади
27 – висвітлення фактів корупції через ЗМІ
8 – підвищення заробітної плати чиновникам
11 – інше

Так чи інакше, ми запитували про найбільш дієвих способах в боротьбі з корупцією. На жаль, за правове “виховання” громадян вступило тільки 14%. На думку 167 респондента, що становить 48%, в усьому винна влада.

Довідка. «Мукачівський правозахисний центр» надає безоплатну первинну правову допомогу за адресою: м.Мукачево, пл.Миру 17/12 і по вул.Поштова, 18 (ромський табір).

Опитування проводила Мирослава Пилипчинец
Автор публікації Юлія Андріїва