Публікації

Нечітке візове законодавство ЄС створює ризики для Українців

Недавнє затримання семи українських туристів неподалік Дрездена обурило багатьох українців. Втім, через недосконалість законодавства і необізнаність українців неприємні інциденти виникають регулярно.

Днями німецька поліція затримала сімох українських туристів, які вирушили в екскурсійний тур Львів-Краків-Дрезден. Німецькі правоохоронці звинуватили їх у нецільовому використанні шенгенських віз та запідозрили у підробці документів. Потім візи анулювали та депортували туристів в Україну. Депортовані подорожували у складі великої туристичної групи з 42 чоловік. В рамках поліцейського рейду у них виявили польські ділові візи, а оскільки мета поїздки (туристична) була відповідної мети, заявленої в візі (бізнес), вони були затримані і відправлені на допит в імміграційну службу міста Герліц, повідомив DW представник саксонського управління федеральної поліції Саша Райхельт. Подальшою долею українців займалися в Берліні. «Анулювати візи, чи ні – не в нашій компетенції. Після нашого допиту туристів направили у відповідні імміграційні органи в Берліні. Частина з них вирушили туди поїздом, а частина винайняли автомобіль».

Поліцейські заявляють, що просто виконали свій обов’язок. Однак з цим абсолютно не згоден наш партнер і координатор програми «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко: «Представники німецької поліції вчинили жорстоко і безапеляційно, хоча і відповідно до існуючих положень Шенгенської права. Для початку вони могли б надіслати запит польському консульству про справжність віз, але цього не зробили, безпідставно стверджуючи, що візи можуть бути підроблені». Експерт стверджує, що заявники мають повне право використовувати шенгенські візи, не має значення, в посольствах яких країн вони їх отримували, щоб подорожувати по території шенгенського простору.

Коментар посольства Німеччини

З огляду на скандал з депортацією українських туристів, посольство Німеччини в Україні в четвер розмістило на своєму сайті короткий коментар. “З шенгенською візою можна в’їжджати на територію будь-якої країни-члена Шенгенської угоди. Так, наприклад, польську шенгенську візу можна використовувати також для поїздки до Німеччини“, – йдеться в повідомленні посольства.

Одночасно, в дипломатичному представництві зазначають, що видану візу слід “переважно використовувати для в’їзду в ту країну, посольство якої видало цю візу”.

У посольстві нагадують, що під час в’їзду на територію Шенгенської зони або в будь-який момент під час перебування в одній з країн простору можуть здійснюватися рутинні процедури контролю. “Тоді мандрівник повинен бути в змозі надати достовірні дані, з якою метою він звернувся за візою і що є причиною його нинішнього перебування на території Шенгенської зони”, – наголошується в заяві посольства.

Пробіли Шенгенського права

Згідно з положеннями Візового кодексу та Шенгенського права, реальна мета поїздки має відповідати меті, заявленої в візі. В іншому випадку це може бути підставою для анулювання візи, недопуску через кордон або навіть депортації, розповідає Ірина Сушко. Однак ця ситуація виявила серйозні прогалини в Шенгенському праві, зазначає експерт: «У ньому немає чіткої норми щодо використання багаторазових шенгенських віз, коли мова йде про різні можливі цілі поїздки».

Умовно кажучи, громадянин, який має багаторазову шенгенську візу із задекларованою метою візиту “бізнес”, не має права поїхати на вікенд відпочити в одній з країн шенгенського простору. «Але це абсурд, тим більше, якщо враховувати, що людина хоче залишити гроші в країні, куди приїхав відпочити, сприяючи таким чином середньому чи дрібному бізнесу країн ЄС. Замість цього людина отримує депортацію!”, – обурюється Сушко.

Постраждати можуть тисячі українців

Оскільки в одному паспорті не може бути двох відкритих віз, цілком логічно, що мандрівники використовують багаторазові візи з множинними цілями поїздок. Щодо інциденту організація «Європа без бар’єрів» на своєму сайті опублікувала коментар, застерігаючи, що від недоліків Шенгенського права можуть постраждати тисячі українців: «Виявлена ​​проблема має широке суспільне значення, адже потенційно жертвами правової колізії можуть стати понад 300 тисяч громадян України, які зараз мають діючі багаторазові шенгенські візи і користуються ними в рамках закону, який прямо не вимагає ідентичності цілей всіх здійснюваних ними поїздок», – йдеться в коментарі.

Організація закликає надати необхідну допомогу постраждалим українським туристам, в тому числі, коли справа дійде до суду. А також розглянути можливість внесення змін до існуючих міжнародних документах для усунення виявленої проблеми. Український МЗС вже доручило посольству України в Німеччині з’ясувати причини анулювання віз та норми, якими керувалися представники німецької поліції.

Поінформованість вбереже від неприємностей

Втім, часто причиною непорозумінь між туристами і внутрішніми правоохоронними органами країни стає брак інформації і незнання основних міжнародних документів. «Турист, який подорожує за кордон, повинен озброїтися всією необхідною інформацією від туристичного оператора», – говорить прес-секретар Асоціації лідерів туристичного бізнесу Юлія Олійник. Якщо він самостійно отримує візу, йому слід прочитати про правила в’їзду і перебування на території країни.

Олійник також застерігає, що за візи, які мандрівник відкриває самостійно, туроператор відповідальності не несе. Тому в разі виникнення проблем з законом туристи повинні бути готові самі відповідати за них. Особливо, коли мова йде про підробку чи отримання візи обманом. Олійник підкреслює: «Кожна людина, яка відправляється за кордон, повинна розуміти, що вона сама є відповідальною за свою подорож».

Необхідна для туриста інформація міститься у Візовому кодексі та в Угоді про спрощення візового режиму між Україною і ЄС, з яким можна ознайомитися, зокрема, на сайті посольства. З собою в подорож слід взяти всі документи, які можуть знадобитися для підтвердження мети поїздки.

Коментар від фонду «Розвиток»:

Друзі, якщо вас неправомірно депортують або не пускають з шенгенською візою в інші країни шенгенської зони, ви не повинні тихенько сидіти і скаржитися друзям, що ви начебто маєте на це право. Ви повинні повідомляти про це у всі інстанції, писати в газети, а в першу чергу звертатися в своє посольство в тій країні, де ви знаходитесь. Знайте свої права і не бійтеся їх захищати.

Нагадуємо, що шенгенська зона включає в себе такі європейські держави: Австрія, Бельгія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія (без Гренландії і Фарер), Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн (вступив в Шенген 19.12.2011), Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.

Автоматично входять в шенгенську зону (хоча угоду не підписували): Андорра (разом з Іспанією), Монако (разом з Францією), Сан-Марино (разом з Італією).

Підписали шенгенську угоду, але залишили паспортний контроль – і тому знаходяться поза шенгенської зони – Великобританія і Ірландія. У ці країни потрібно відкривати окремі візи.

Готуються увійти в зону шенгену Болгарія, Кіпр, Румунія. Можливо вступ Болгарії та Румунії в шенгенську угоду в поточному 2012 році, орієнтовно в березні 2012 року. Поки вступ цих країн до шенгенської зони гальмують Нідерланди.

Обмежена участь: Андорра, Ліхтенштейн, Кіпр.

Автор: Христина Бондарєва | Deutsche Welle. Картинка взята із мережі Інтернет

  • vitaliylvov

    Неделю назад моя двоюродная сестра попала в аналогичную ситуацию, после 8ми часового допроса ее просто выгнали на улицу в 2 часа ночи без копейки денег. Полный беспредел!!!!!!!!!!!

    • Анонімний

      Виталий, а где допрашивали Вашу сестру, в какой стране?

  • Анонімний

    У нас была аналогичная ситуация. Со своими друзьями(4 человека, две семьи) 02.03.2012 пересекали границу в этом же месте. В 21:30 нас прямо на дороге остановили стражы порядка и без обьяснения причины сообщили нам, что мы задержаны(и сопротивление бесполезно), после чего мы были доставлены в так называемое БЮРО, где нас обыскали (раздевали догола при этом никто не разу не подошел доссмотреть автомобиль, в общем нас просто хотели намерено унизить) и поместили в камеры где мы провели 6 часов без какого либо вообще внятного обьяснения совершеного нами правонарушения.
    Машина новый Ланд Круизер, на четверых 20.000€. На заробитчан, нелегалов, грабителей и тд вроде совсем не похожи.
    Только через 6 часов появился переводчик который сообщил нам, что задержаны мы по причине “не целевого использования визы”. Еще через 3 часа нас наконец-то выпустили из камер и сказали что около 9.00 должна прибыть иммиграционая полиция которая в свою очередь приехала в 17.00(!!!!!) что означает, что всего мы провели там 20(!!!!!!) часов без еды и даже без воды. Инспектор приехал с хорошими новостями сообщив нам, что документы уже распечатаны, визы наши онулированы и так как мы находимся на территории ФРГ покинуть зону шенгена мы можем только на самолете из Берлина, а машину бросайте и потом заберайте как хотите. И это все произошло в 50 метрах от Польши…

    • Анонімний

      Скажите пожалуйста, Вы что-то делали после этого? Куда то обращались, жаловались, писали в МИД? Или Вы просто расстроились и забили на это?

  • нас точьно так же продержали 20 часов на границе герлиц.потом анулировали визы и самолетом отправили на украину.

  • наш друг в германии пытался добится правды но это безполезно