Публікації

Обмін досвідом між правозахисниками Київщини та Закарпаття

Візит Олега Григор'єва

У Білоцерківському Центрі правової інформації та консультацій радо зустрічали гостей з Мукачево: в місто з навчальним візитом задля обміну досвідом завітав юрист відомого в Україні Правозахисного Фонду «Розвиток». Працівниці громадської організації «Правова єдність» ділились багаторічним досвідом надання безкоштовної правової допомоги на Київщині, а гості із Закарпаття – успішними історіями захисту прав ромів.

Керівниця Центру правової інформації та консультацій Ольга Настіна: «З 2007 року наша організація стала першою в Україні серед мережі тотожних Центрів, які розпочали системно та безперервно надавати безкоштовні юридичні консультації громадянам. Робота Центру – це не лише «опція» для соціально незахищених громадян і доступ кожному до інформації свої права, способи їх реалізації, доступ до правосуддя. В першу чергу це виконання важливої місії – посилення правових можливостей людей». Очільниця Центру розповіла як налагоджена внутрішня робота: під час звернення в Центр ведеться облік кожного клієнта із дотриманням правил конфіденційності, захисту персональних даних. Формуються справи клієнтів, де відповідально зберігаються всі отримані від людини копії документів та оформленні юристом заяви, скарги. За весь час роботи вже завели другу книгу відгуків про роботу Центру, яка містить лише слова вдячності. «Робота за людьми завжди виснажлива і клопітка. Доводиться витрачати чимало часу, щоб з’ясувати, що саме привело відвідувача до нас. І дуже часто не зовсім юридична проблема. Однак, від нас ніхто не йде без порад чи консультації, хоча щомісяця на прийом громадян приходить від 250 до 330 клієнтів. Останнім часом все частіше звертаються за правовою допомогою учасники АТО, їх рідні» – коментує старший юрист Центру Марина Лисич.

Візит Олега Григор'єва

На допомогу юристам приходять волонтери організації – студенти юридичної клініки «Право і практика» Білоцерківського національного аграрного університету. Студенти-консультанти під кураторством юриста Центру Інни Малишко працюють із молоддю у ВНЗ, коледжах та технікумах, школах, адже правові проблеми виникають не лише у дорослих. Під час постійних освітніх та громадських заходів студенти роз’яснюють як уникнути правопорушень, як правильно вчинити «по закону», навчаються як боротись за свої права.

В свою чергу гість організації поділився досвідом правозахисту ромського населення, адже ПФ «Розвиток» понад 5 років займається цим напрямком. «Інтеграція ромів в український соціум відбувається дуже повільно. У 99% випадків пересічні люди знаходять найпростіше виправдання цієї проблеми – винні самі роми, бо вони не хочуть підвищувати свою правову обізнаність і культуру. Так, людина, яка не вміє писати і читати, в суспільстві автоматично сприймається як неграмотна, і серед ромів таких дуже багато. Однак, в Україні, на жаль, рівень правової культури загалом дуже низький і чи вправі ми говорити про правове безкультур’я саме ромів? Незнання законів сьогодні є проблемою для більшості. А ось порушення норм, законів, які однакові для всіх, чи відсутність уявлень про процедури роботи правових механізмів – це ті перепони, які допомагає долати ромам наш фонд. Наразі наша організація займається залученням ромів Закарпаття до процесів прийняття рішень на місцевому рівні. Ми ініціювали створення Координаційного центру з розвитку ромського самоврядування в Закарпатській області. Робота такого Центру покликана надати інформаційну та правову підтримку представникам ромських громад, які виявили бажання розвивати ромське самоврядування» – зазначив Олег Григор’єв.

За матеріалами Білоцерківського Центру правової інформації та консультацій