Публікації

Онкохворі на Закарпатті не отримують необхідної стаціонарної паліативної допомоги

5

Порушення прав невиліковно хворих людей зафіксовані моніторинговою групою у складі працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Ірини Сергієнко та Анастасії Клюги, регіонального представника Уповноваженого у Закарпатській області Діани Швардак, регіонального координатора взаємодії з громадськістю у Закарпатській області Олега Григор’єва, а також громадського монітора Тетяни Матоли під час візиту без попередження до відділення паліативно-хоспісного догляду Виноградівського геріатричного пансіонату.

Відділення функціонує з квітня 2017 року і оснащене сучасним обладнанням для здійснення паліативного лікування та догляду, персонал пройшов спеціальну підготовку з паліативної допомоги.

Під час моніторингового візиту у відділенні перебувало лише семеро підопічних, хоча відремонтоване триповерхове приміщення розраховане на 25 ліжок.

Для того, щоб сюди влаштуватися, родичам або іншим особам необхідно зібрати велику кількість документів (відповідно до наказу Мінпраці від 29.12.2001 № 549). Так, у родини збір документів може затягуватися до 3-4 місяців, а онкохворі та люди з іншими соматичними захворюваннями не отримують вчасної необхідної медичної допомоги та догляду. А для одиноких питання влаштування взагалі може не вирішитися ніколи.

«Були такі ситуації, коли люди, не дочекавшись направлення з обласного департаменту соцзахисту, помирали вдома», – стверджували представники персоналу та підопічні відділення.

Під час візиту з’ясовано, що у відділенні із семи хворих п’ятеро перебували на платній основі. А в опалювальний сезон вартість перебування у відділенні становить приблизно 9-10 тис. грн на місяць.

«Мої доньки спочатку уклали договір на оплату послуг. Але оскільки вартість перебування збільшувалася щомісяця, родина змушена була звернутися з проханням перевести мене на безоплатне перебування», – розповів один з підопічних.

Наказом Міністерства охорони здоров’я передбачено, що паліативна допомога надається закладами охорони здоров’я безоплатно за направленням закладу охорони здоров’я. Тому функціонування паліативного відділення у складі Виноградівського геріатричного пансіонату (установи соціального захисту населення) призводить до неможливості отримання хворими необхідної адекватної та вчасної медичної допомоги.

«В Україні існує багато пацієнтів із онкологічним захворюванням останньої стадії, яким вкрай потрібне паліативне знеболення та догляд у спеціалізованих закладах. Але натомість, ці люди страждають і помирають наодинці, а родина хворого вирішує питання самотужки. Це неприпустимо, коли в області працює паліативне відділення на 25 ліжок, з найсучаснішим обладнанням та навченими фахівцями, але в якому перебувають тільки 7 пацієнтів, адже потрапити сюди майже неможливо»
, – зазначив Олег Григор’єв.

За результатами візиту будуть складені акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та направлені до Закарпатської облдержадміністрації, МОЗ та Мінсоцполітики.

Джерело