Публікації

Практичний посібник «Ромське самоврядування – шлях до інтеграції ромів в українське суспільство»

t2de7c1z

«Я переконаний, якщо зусилля з інтеграції ромів різко не активізувати найближчим часом, ситуація буде лише погіршуватися і зрештою може призвести до соціального вибуху. Ситуація зміниться, коли делеговані ромською громадою представники ромського самоврядування будуть вести діалог з владою на рівних, партнерських відносинах, пропонуючи реалізовувати спільні проекти. І цей посібник буде дуже корисний ромським активістам, журналістам, які висвітлюють ромську тему, та представникам влади всіх рівнів», – зазначає у своєму вітальному слові до посібника Олег Григор’єв, голова правління Правозахисного фонду «Розвиток».

Довгі 6 років роботи в ромських таборах на Закарпатті і ми підготували практичний посібник по розвитку ромського самоврядування з інфографікою та аналітичними матеріалами. Було непросто – сотні робочих зустрічей з представниками влади, з ромськими активістами та жителями ромських громад, протистояння і судові процеси проти державних та місцевих органів влади, компроміс і нарешті вироблені спільні дії. Але тепер ми знаємо (ось так самовпевнено), який є єдиний спосіб допомогти ромам включитися в українську спільноту.

На наше глибоке переконання, лише об’єднавши ромську національну меншину, розрізнених, змучених бідністю та ворожим ставленням людей в громаду, можна говорити про їх інтеграцію в українське суспільство. В єдності сила. Об’єднавшись в ромське самоврядування, рома можуть навчатися організовувати своє життя, приймати, спільно з місцевою владою, рішення, разом впроваджувати їх в життя. Про це можна багато говорити. Але якщо коротко охарактеризувати роботу з інтеграції ромських громад у суспільстві, можна зазначити, що процес іде дуже важко й повільно, чимало ініціатив виявлялися помилковими, від окремих напрямків стратегії інтеграції ромів, зрештою, відмовлялися, визнавали їх невиправданими. Роми надто багато років жили повністю ізольованими від суспільства, через що відстали в цивілізаційному розвитку. Крім того, з покоління в покоління роми (з цілком об’єктивних на це причин) відчували себе чужими серед європейських народів. Ліквідувати прірву, яка виникла між ромами та корінними народами Європи, надзвичайно складно, і за десяток-другий років зробити це неможливо.

«Тема захисту прав ромів і вироблення підходів до соціального залучення для Міжнародного Фонду «Відродження» не нова. Фонд наполегливо працює у сфері розвитку «ромського і проромського» громадянського суспільства, надаючи підтримку організаціям й активістам, які згодом стають агентами змін у своїх громадах. За роки такої роботи сформувалося коло надійних партнерів, які втілили в життя чимало проектів у ромських громадах і для ромських громад. І зараз ви тримаєте в руках унікальне видання – посібник «Ромське самоврядування – шлях до інтеграції ромів в українське суспільство» – це книга, яка стала результатом наполегливої праці, спостережень, безпосередньої участі і, що найголовніше, небайдужості і бажання дістатися глибини в розумінні таких соціальних явищ, як бідність, довіра до інститутів влади і між членами громади, відторгнення за ознакою етнічної приналежності (насправді, часто за ознакою соціально-майнового стану), зокрема, ромської національної меншини в Закарпатті, представники якої проживають в компактних поселеннях», – в передмові до посібника говорить Ольга Жмурко, директор ромської програмної ініціативи МФ «Відродження».

Тож, цей посібник стане в нагоді всім, хто зацікавлений в реалізації проектів із розвитку громад, залученні соціально вразливих груп, а також більш глибокому розумінні проблеми соціальної інклюзії ромської національної меншини через створення органів самоорганізації ромських громад у компактних поселеннях. Це, дійсно, унікальний досвід, дбайливо зібраний і описаний у цьому виданні. І ми щиро сподіваємось, що він дасть поштовх подібним практикам й поширенню інституту органів самоорганізації ромських громад в інших регіонах України.