Публікації

Представники ОБСЄ вивчали проблеми ромів Закарпаття

Роми Закарпаття
Обговорення проблем ромської громади Закарпаття у Мукачеві

До Мукачева приїхали представники ОБСЄ – експерти Контактного центру Бюро з демократичних інститутів та прав людини Організації з безпеки і співпраці в Європі з питань рома і сінті Ідавер Мамедов та Стів Веслер. Представники організації приїхали для моніторингу захисту прав ромської громади.

25 червня 2015 року, у Мукачеві представники ОБСЄ зустрілися із міським головою Золтаном Ленд’єлом, представниками служб соцзахисту населення міськвиконкому та Мукачівської РДА, відділів освіти та міграційної служби, правоохоронцями. Також, у зустрічах у Мукачеві взяли участь представники Благодійного фонду «Розвиток», який активно займається захистом прав ромської громади в Україні. Представники євроорганзіації ознайомилися із ситуацією щодо ромів, які мешкають в Мукачеві, Виноградові та Ужгороді.

Під час зустрічі, Стів Веслер зазначив:

“У Закарпатті вивчатимуть взаємодію правоохоронних органів та ромів. Відтак експерти поїдуть до Словаччини, де продовжать вивчати цю тему через роботу фокус-груп”

До слова, саме ставлення правоохоронців до представників ромської громади було одним із ключових і найбільш болючих питань, які озвучили самі роми. Під час зустрічі із європейськими експертами представники нацменшини поскаржилися, що часто стикаються із випадками, коли їх зупиняють на дорозі представники ДАІ, без належної на те причини.

Також підняли питання дискримінації ромів не тільки правоохоронцями, а й іншими органами державної влади. Зокрема, це стосується не бажання сприяти створенню Органу місцевого самоврядування ромської громади у Мукачеві.

Ще одна, чи не найбільша проблема – практично повна відсутність соціальної інфраструктури для ромської громади, що практично унеможливлює адекватну соціалізацію меншини у сучасному суспільстві.

Наразі закарпатські правозахисники займаються захистом прав ромів – про стратегічні судові справи вони розповіли під час зустрічі із високопосадовцями. Також зазначили: через дискримінацію ромської громади, небажання долучати до розробки суспільно важливих для ромів рішень, більшість громади нині залишається за межею бідності, без найменших і найелементарніших засобів для життя та благ цивілізації.

У свою чергу Ідавер Мамедов зазначив, що європейські структури сприятимуть розвитку правозахисного руху в Україні та реагуватимуть на порушення прав ромів. Для цього, сторони домовилися що більш тісно співпрацюватимуть. Так, закарпатські правозахисники надсилатимуть так звані «тіньові звіти» (неофіційні), щоб у європейській структурі якомога краще володіти інформацією про стан справ та адекватно і головне ефективно могли реагувати та надавати допомогу.

Прес-центр Благодійного фонду «Розвиток»

Фото взято із джерела

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.