Публікації

Прес-конференція за участі ромських правозахисників

Роми правозахисники
Прес-конференція за участі ромських правозахисників та координаторки проектів БФ “Розвиток”

18 вересня 2015 року, в Мукачеві відбулася прес-конференція за участі ромських правозахисників та координаторки проектів Благодійного фонду «Розвиток». Зачеплене питання реакції ромської громади на встановлення пам’ятника в Мукачеві, потягнуло за собою висвітлення його фактичного підґрунтя.

За словами мукачівського правозахисника Андрія Горвата обурення, яке викликало встановлення пам’ятника,не безпідставне. Він вказує:

«Що роми лиш здатні на те, щоб замітати вулиці? Коли ми ходили до школи, нас лякали батьки, якщо не будете вчитися, то будете двірниками працювати. А зараз ми і отримали в нагороду цього пам’ятника»

Але найгірше є те, що влада просто закриває очі на реальні проблеми в ромському поселенні:
«Майже два роки в ромському поселенні немає води. Отримуємо її ми через пластмасову трубу, вода через яку поступає двічі на добу.”

Андрій Горват
Андрій Горват

Активістка ромської громади Клара Лакатош зазначила, що відсутність водопостачання, просто не дозволяє задовільними примітивні фізіологічні потреби загалом, та піклуватись за дітьми, зокрема. А останні мають ходити до школи. Також, вона висловила своє занепокоєння щодо погіршення ситуації із здоров’ям серед населення. Так як відсутність якісного водопостачання є першим дзвіночком для поширення різного роду інфекційних захворювань.

Клара Лакатош
Клара Лакатош

На запитання журналіста про бажання йти в політику, Андрій Горват зазначив:

«Ромська громада вже одного разу висунула свого кандидата Івана Йоноша .Він не виправдав очікувань, ба більше, зрадив ромів, красуючись на відкритті пам’ятника рому-двірнику. Тому я вирішив, що буду боротися за права ромів як правозахисник та громадський діяч».

Свої прагнення та бездіяльність влади він підкреслив, почавши говорити про створення першого на Україні органу самоврядування ромської громади. Ця ініціатива паралельно із прийняттям нової програми «Ромське населення 2015-2018 роки» вдало блокується представниками міської влади.

Більше того,як зазначила координаторка проектів спрямованих на розвиток ромської меншини Наталія Козир, на інформаційні запити, які надсилають правозахисники із Мукачівського правозахисного центру приходять офіційні, зухвалі відповіді, що нічого не було зроблено по ромській програмі. Невже на часі у ромської громади із 10 тисяч осіб немає проблем? Чи мукачівська влада вирішила, що протягом двох років всі 56 пунктів програми є пустим звуком?

Прес-центр Благодійного фонду “Розвиток”

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.