Публікації

Ти знаєш, що ти – людина ?

Дискримінація ромів

Людина… Хто вона така? На перший погляд це питання зовсім просте. Хто ж не знає, хто така людина ? Адже на  рівні здорового глузду кожен  впевнено виділяє людину з оточуючого середовища, її відмінність від інших істот здається цілком очевидною. Але в тому й річ, що те, що здається  найбільш знайомим, насправді є і найбільш складним, якщо заглянути у глибину його сутності…

Неможливо не вдаватись до філософії, намагаючись зрозуміти, чому людина в Україні стає  «невидимкою» для всіх державних установ, і, як наслідок , позбавляється можливості реалізувати свої права. Адже відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.  Та,  чомусь в такій правовій державі людина  стає «невидимкою» для всіх державних установ, і, як наслідок, позбавляється можливості реалізувати основні громадянські права, у т.ч. свобода пересування, права на повагу до приватного і сімейного життя, права голосу і права на отримання особистих документів в разі, якщо їх немає,  втрачає доступ до правової допомоги.

Відсутність документів, що засвідчують особу є постійною проблемою для ромів в Україні, а це призводить до порушення їхнього базового права бути визнаними перед законом. Важка процедура оформлення ідентифікуючих документів через прогалини та суперечності в нормативно-правових актах, відмови з боку посадових осіб в наданні допомоги в отриманні документів, що засвідчують особу, розглядаються як дискримінаційні відмови.

Наведений нижче приклад не є одиничним випадком і дає нам зрозуміти гострий характер проблем і пов’язаних з ними актів.Так, до «Мукачівського правозахисного центру» звернувся по правову допомогу мешканець ромського поселення Юрій Форкош, 1987 року народження. Він народився поза межами пологового будинку, державна реєстрація його народження проведена не була, тому не було жодного документу, який би ідентифікував його особу. При зверненні до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з питання реєстрації народження Ю.Форкоша. було відмовлено у державній реєстрації народження та порекомендовано звернутись до суду.

Юристом «Мукачівського правозахисного центру» підготовано заяву до суду про встановлення факту народження.

Рішенням суду встановлено факт народження Юрія, та коли він звернувся із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану  для державної реєстрації факту народження та видачі свідоцтва про народження на підставі рішення суду, йому було відмовлено,оскільки відповідно до українського законодавства, у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта. Так як  у Юрія Форкоша відсутній паспорт та паспортний документ відділом не могла бути проведена відповідна реєстрація. В Головне управління юстиції Закарпатської області, Державну реєстраційну службу України, Міністерство юстиції  України  Юрієм було направлено ряд запитів з  проханням надати  відповідьщодо правомірності відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт  народження  на підставі рішення суду та видати свідоцтво про народження.Надані роз’яснення були однакового змісту, що Юрію Форкошу необхідно звернутися до міграційної служби за місцем проживання з метою оформлення тимчасового посвідчення особи.

Пред’явлення вказаного документа є необхідною умовою для проведення відділом державної реєстрації актів цивільного стану державної реєстрації народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження та видачі відповідного свідоцтва про народження. Звернувшись до міграційної служби за місцем проживання, йому було відмовлено в оформленні тимчасового посвідчення в зв’язку з тим, що згідно Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України,  передбачено порядок отримання тимчасового посвідчення особою, яка втратила паспорт. Крім того,  у вказаному Порядку не зазначено, що при відсутності будь-якого документа що посвідчує особу,  територіальними підрозділами ГУ ДМС слід оформляти тимчасове посвідчення.

Юристами «Мукачівського правозахисного центру» підготовано позовну заяву до Закарпатського окружного адміністративного суду пропро визнання протиправними дій  відділу державної реєстрації актів цивільного стану у відмові реєстрації народження на підставі рішення суду та про зобов’язання відділ РАЦСу зареєструвати факт народження та видати свідоцтво про народження. Адміністративним судом було винесено постанову, якою зобов’язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження Форкош Ю. на підставі рішення суду та видати свідоцтво про народження.Однак, звернувшись до відділу РАЦСу для державної реєстрації факту народження та видачі свідоцтва про народження на підставі рішення місцевого суду та постанови адміністративного суду,  йому знову  порекомендовано звернутись до міграційної служби по місцю проживання для оформлення тимчасового  посвідчення або довідки, яка встановлює його особу. Без пред’явлення одного із зазначених документів свідоцтво про народження видати неможливо. В зв’язку з цим, за заявою Юрія Форкоша, адміністративним судом було видано виконавчий лист для примусового виконання рішення суду.

Тільки  шляхом  примусового виконання  рішення суду було виконане. Відділ РАЦС зареєстрував факт народження Юрія та видав йому свідоцтво про народження.

Сьогодні Юрій Форкош має свідоцтво про народження та паспорт, що дає йому можливість отримувати послуги з охорони здоров’я, допомогу по безробіттю, навчатися, влаштуватися на роботу, вирішувати майнові питання, бути визнаним перед законом. Та чи вважає зараз  Юрій Україну правовою – питання риторичне.

Дотримання прав ромів в  Україні було діяльністю тільки неурядових організацій. Зараз в отриманні ромами ідентифікуючих документів зацікавлена й державна сторона.  Для усунення розбіжностей законодавчої, виконавчої й судової гілки влади були розроблені та представлені зміни до законодавства щодо спрощеної процедури оформлення документів, які посвідчують особу. Відбулася експертна зустріч юристів правозахисних організацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню з представниками МФ  «Відродження», Секретаріату Уповноваженого ВРУ, центральних органів виконавчої влади, Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. На зустрічі були розглянуті питання створення спрощеної системи видачі паспортів представникам ромської національної меншини. Було вирішено налагодити співпрацю з представниками органів місцевої влади, проводити правоосвітню роботу серед ромського населення, та разом з тим проводити роз’яснювальну роботу серед працівників місцевих органів державної влади, зокрема з представниками органів юстиції і місцевих відділів ДРАЦСу.

Текст Олег Григор’єв