Публікації

В Україні до суду направляють лише 6 проваджень на рік за статтею «катування»

10

В Україні до суду направляють лише 6 проваджень на рік за статтею «катування». Про це йдеться у дослідженні «Роль прокурора на досудовій стадії кримінального процесу», презентованого 11 жовтня у Києві.

Дослідження проводилось за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» протягом 2016-2017 років групою з 18 експертів. Вони вивчили практику прокурорів, її ефективність та відповідність законодавству і міжнародним стандартам на основі внутрішніх даних правоохоронної системи.

Як зазначають екперти, за статтею 127 «Катування» у 2013 році було зареєстровано 44 правопорушення, у 2014 – 8, у 2015 – 11 та у 2016 році – 13.

Але кількість проваджень, направлених до суду з обвинувальним актом, залишається майже незмінною, й не перевищує 6 проваджень на рік.

Більш «популярною» статею, яка зазвичай застосовується у випадках притягнення працівників правоохоронних органів до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження із підозрюваними особами, є стаття 365 ККУ.

11

Частина друга цієї статті передбачає відповдальність за «перевищення влади і службових повноважень працівником правоохоронного органу, якщо вони супроводжувалися насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням зброї чи спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування».

«На жаль, форми статистичної звітності ГПУ не передбачають розподілу статистичних даних за різними частинами статті 365, що не дає змогу отримати точну інформацію про кількість злочинів, вчинених правоохоронцями саме із застосуванням насильства, адже статистика саме за ч 2 цієї статті мала б відображати ці дані», – йдеться у дослідженні.

Водночас, кажуть експерти, навіть узагальнені дані за трьома частинами ст 365 дуже ілюстративні

Аналіз наведених даних свідчить про стійку тенденцію до зменшення кількості зареєстрованих органами прокуратури проваджень за ст 365 КК (2013 рік — 2 808 та 2013 — 1 263).

«При цьому відсоток проваджень, направлених до суду з обвинувальним актом, залишався фактично незмінним, за винятком 2016 року, коли він зріс майже удвічі Однак, навіть попри певне зростання, частка проваджень, направлених до суду з обвинувальним актом, не перевищує 3 % від загальної кількості проваджень, зареєстрованих за цією статтею», – кажуть експерти.