Публікації

Через законодавчі колізії майже половина ромів Закарпаття не мають ідентифікуючих документів

Роми ідентифікуючі документи

За неофіційними даними в регіоні живуть більше 100-та тисяч ромів. У найбільшому таборі – Мукачівському – близько 10-ти тисяч. Попри таку чисельність та значний час проживання на одному місці, однією з найбільших проблем ромських громад є відсутність документів – свідоцтва про народження та паспорта. За даними громадських організацій, біля 40% ромів не мають ідентифікуючих документів. Тож у країні, де вони народилися і все життя живуть, роми де-факто залишаються без громадянства.

Правозахисники зазначають: така ситуація перетворює ромів в об’єкт для непрямої дискримінації.
«На жаль, інколи ми спостерігаємо як формально нейтральні правила, критерії або практика ставлять де-факто особу певної меншини у невигідне становище у порівнянні з іншими. Фактично –це нерівноправне становище. Часто з цим стикаються представники етнічних та релігійних груп. З непрямою дискримінацією ми зустрічаємося, коли вирішуємо справи ромів. Зокрема, це стосується оформлення ідентифікуючих документів, – зазначає юристка Благодійного фонду «Розвиток» Рената Балог.

У минулому часто батьки-роми не реєстрували народження своїх дітей. Тож, уже подорослішавши та зрозумівши, що без документів не можна скористатися багатьма правами, вони намагаються узаконити факт свого народження.

Та, згідно з законом, з шістнадцяти років реєстрація народження може проводитися тільки з пред’явленням паспорта. Та Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, визначає: для оформлення цього документу потрібно подати свідоцтво про народження. Для ромів – це замкнуте коло!

Адвокатеса Благодійного фонду «Розвиток» Ірина Лисничка зазначає:

Згідно ч.8 п.2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта громадянина України.

Відповідно до п.1.3 розділу I Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 № 320 для оформлення паспорта особа подає свідоцтво про народження (хоча раніше, згідно з Інструкцією щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженої наказом МВС від 17.08.1994 р., видача паспорта була можлива без свідоцтва про народження).

Роми, які не мають ідентифікуючих документів по досягненні шістнадцяти років, потрапляють у безвихідну ситуацію. Вони не можуть отримати свідоцтво про народження, тому що немає паспорта, а паспорт отримати неможливо, бо відсутнє свідоцтво про народження. У той же час, згідно абзацу 6 п.5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень, під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред’являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України.

Кодекс про адміністративні правопорушення встановлює адміністративну відповідальність за проживання без паспорта: «проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт, без паспорта або за недійсним паспортом, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Виходить замкнене коло: через те, що одні закони заважають ромам отримати ідентифікуючі документи, роми порушують інші закони.

Наведемо один з прикладів. До нас звернувся Йосип Фека (прізвище змінено з етичних міркувань – ред.), який народився поза межами пологового будинку, батьки не зареєстрували народження Йосипа, тому не було жодного документу, який би ідентифікував його особу. При зверненні до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з питання реєстрації народження йому було відмовлено у державній реєстрації народження та порекомендовано звернутись до суду.

Рішенням суду встановлено факт народження Йосипа, та коли він звернувся із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації факту народження та видачі свідоцтва про народження на підставі рішення суду, йому було відмовлено,оскільки відповідно до законодавства, у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта. Так як у Фека Йосипа відсутній паспорт та паспортний документ відділом не могла бути проведена відповідна реєстрація.

В Головне управління юстиції Закарпатської області, Державну реєстраційну службу України, Міністерство юстиції України Йосипом з допомогою юриста Мукачівського правозахисного центру було направлено ряд запитів з проханням надати відповідь щодо правомірності відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження на підставі рішення суду та видати свідоцтво про народження. Надані роз’яснення були однакового змісту, що йому необхідно звернутися до міграційної служби за місцем проживання з метою оформлення тимчасового посвідчення особи.

Пред’явлення вказаного документа є необхідною умовою для проведення відділом державної реєстрації актів цивільного стану державної реєстрації народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження та видачі відповідного свідоцтва про народження. Звернувшись до міграційної служби за місцем проживання, Фека Йосипу було відмовлено в оформленні тимчасового посвідчення в зв’язку з тим, що згідно Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, передбачено порядок отримання тимчасового посвідчення особою, яка втратила паспорт. Крім того, у вказаному Порядку не зазначено, що при відсутності будь-якого документа що посвідчує особу, територіальними підрозділами ГУ ДМС слід оформляти тимчасове посвідчення.

Юристка Благодійного фонду «Розвиток» звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду про визнання протиправними дій відділу державної реєстрації актів цивільного стану у відмові реєстрації народження на підставі рішення суду та про зобов’язання відділ РАЦСу зареєструвати факт народження та видати свідоцтво про народження. Адміністративним судом було винесено постанову, якою зобов’язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвати факт народження Фека Йосипа на підставі рішення суду та видати свідоцтво про народження.

Однак, звернувшись до відділу РАЦСу для державної реєстрації факту народження та видачі свідоцтва про народження на підставі рішення місцевого суду та постанови адміністративного суду, йому знову порекомендовано звернутись до міграційної служби по місцю проживання для оформлення тимчасового посвідчення або довідки, яка встановлює його особу. Без пред’явлення одного із зазначених документів свідоцтво про народження видати неможливо. В зв’язку з цим, за заявою Йосипа Фека, адміністративним судом було видано виконавчий лист для примусового виконання рішення суду.

Тільки шляхом примусового виконання рішення суду було виконане. Відділ РАЦС зареєстрував факт народження Йосипа та видав йому свідоцтво про народження.

Прес-центр Благодійного фонду «Розвиток»

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.