Публікації

Вперше в Україні в Сваляві створено ромське самоврядування

Орган самоврядування ромської громади

Робота з розбудови ромського самоврядування в Закарпатській області розпочалася ще у 2013-му році та пройшла довгий шлях: від пошуку ромських активістів, формування ініціативних груп та до кількагодинних перемовин з представниками міських рад.

«Сьогодні ж ми щасливі повідомити про те, що в Україні створено перший орган самоорганізації ромської громади! Цей безпрецедентний наразі випадок стане новою віхою в історії ромського народу: він здійснює перехід від звичаєвого права до цивільно-правових відносин», – зазначила Наталія Козир, координатор проектів Благодійного фонду «Розвиток».

Перше ромське самоврядування покликане кардинально змінити відносини між ромською громадою, органами місцевого самоврядування та пересічними українцями. Вважаємо, що саме створення ОСРГ, допоможе пришвидшити та якісно покращити інтеграцію ромської національної меншини. Адже створення сталої громади задля економічно-ефективного функціонування всієї країни, залежить не від вказівок зверху, а від конструктивно спрямованої ініціативи знизу. Хто, як не самі представники громад найкраще знають свої потреби, проблеми та шляхи їх вирішення?

Орган самоврядування ромської громади

«Якщо ми говоримо про ромів – вони народилися тут, вони живуть тут. Це їх територія, де вони в правовому полі мають право розбудовувати свою громаду. Створення ОСРГ є тією історичною подією, яка буде сприяти розвитку ромської громади в нашому місті. Це факт, який народився тут. Я готовий всіляко сприяти та допомагати ромам розвиватися в межах ОСРГ», – зауважив міський голова м. Сваляви Іван Ланьо.

Говорячи про ромське самоврядування, насамперед варто врахувати два важливі чинники. По-перше, ми перебуваємо лише на початку довготривалого шляху, і проходячи його, будемо зіштовхуватися з нерозумінням та необхідністю ретельно прораховувати кожен крок. По-друге, альтернативи такому розвитку ромських громад фактично немає. Шляхом самоорганізації пішли європейські громади, потроху до нього приєднуються і громади українські. Якщо ми прагнемо посприяти інтеграції ромського населення в українське суспільство, ми, як громадські активісти, так і органи влади на всіх рівнях, повинні докласти максимум зусиль, щоб органи ромської самоорганізації були створені в більшості міст Закарпаття і роми мали можливість самі займатися розбудовою своїх ромських громад.

«Створення ОСРГ є чудовим прикладом низової ініціативи, підтримка яких є пріоритетом в роботі Міжнародного фонду «Відродження». Зважаючи на важливість цього та подібних проектів як для розвитку ромської спільноти, так і місцевих громад, посилення демократії на місцевому рівні, фонд, який підтримував реалізацію цього проекту, готовий і надалі сприяти в цьому», – прокоментував Сергій Пономарьов, менеджер Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

Суттєвою перевагою ромського самоврядування перед місцевою владою є те, що до його органів входитимуть жителі саме ромських поселень. Тобто люди зі знанням проблематики зсередини, з розумінням, яких змін потребують самі мешканці поселення.

«Ми пройшли довгий час аби створити цей орган. Тепер, ініціативні та амбіційні роми, мають інституцію, за допомогою якої вони зможуть не лише покращувати якість життя нашої громади, але й відстоювати свої права та свободи» – зазначив староста ромського поселення в Сваляві Матвій Балінт.

Головне, що система самоврядування не передбачає, щоб щось громаді давалося просто так, у вигляді допомоги. Щоб чогось досягнути, активні роми повинні працювати самі і налагодити співпрацю з партнерами. Тобто, займаючись розбудовою своїх громад, вони водночас вчитимуться самі, удосконалюватимуть свої навички і, зрештою, будуть вчити інших, розширюючи таким чином коло ініціативних людей та подаючи правильний приклад все більшій кількості ромів.

Орган самоврядування ромської громади

Хочемо висловити глибоку подяку старості ромського поселення в м.Свалява – Матвію Балінту. Саме завдяки його прагненню допомогти своїй громаді на якісно новому рівні, безперешкодному відношенню до нововведень стала можлива ця історична подія. Звісно, без повної віддачі та бажання перетворень з боку самих мешканців ромської громади, в співпраці з місцевими органами влади – така справа була б неможлива.

На сам кінець, ми продовжуватиме роботу з розвитку органів самоорганізації ромських громад на Закарпатті і в 2016-му році. Така робота вже почалася у 5-ти містах Закарпаття. Ми впевнені, що позитивний досвід допоможе прискорити процеси формування ОСРГ і в інших містах за сприяння оновленого складу представників міської влади.

Прес-центр Благодійного фонду «Розвиток»

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».