Публікації

Всесвітній день мови романі!

Міжнародний день мови романі
Пленарне засідання виконавчої ради

Вчора, 21 жовтня на черговій сесії виконавчої ради ЮНЕСКО, з ініціативи Республіки Хорватія, було внесено питання про доцільність оголошення Всесвітнього дня ромської мови. Останнім пунктом цього документу, є рекомендація для оголошення 5 листопада Днем мови ромського населення чи Всесвітнім днем мови романі, що святкується щорічно. Проголосити даний факт покладено на учасників 38 сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО, що відбуватиметься в листопаді 2015 року.

Це дуже важливий крок у питаннях консолідації та солідаризації ромських громад, з огляду на те, що своєї держави вони не мають. Однак, є те, що згрутовує будь-якого рома: спільні традиції, культура, символіка та не стандартизованого набору слів (близько 33 тисяч).

Вперше, проблема ромської мови чи «романі чіб» була піднята ще в далекому 1971 році на Всесвітньому конгресі ромської народності у Лондоні. За підтримки ЮНЕСКО та виголошення дня ромської мови, приверне значну увагу до модернізації та стандартизації самобутньої мови, з її подальшою актуалізацією на освітніх, та інших рівнях.
Хорватія зробила значний вклад для підтримки культурної спадщини ромського населення. Це перша країна, яка ще в 2012 році одностайно оголосила про святкування 5 листопада Всесвітнього дня мови романі. Офіційний Заґреб закликав приєднатися до цієї ініціативи ряд інших європейських держав.

Ключовим моментом в актуалізації даного питання, країна зробила вчора. Ми впевнені, що на Генеральній конференції ЮНЕСКО в листопаді, буде оголошено про створення такого дня, що покаже ромській громаді, наскільки великий та значущий внесок вони роблять у світову культурну спадщину.

Фото взято із джерела

Ірина Миронюк

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.