Публікації

Передбачення долі як частина ромської культури

Роми ворожіння
Росія. Смоленська область. Кінець 1930-х. Джерело

Аспект культури ромів, який часто інтригує багатьох є їх практика ворожіння, або гадання. Ворожіння зазвичай асоціюється з ромами, і не дарма. Ворожіння є невід’ємною частино ромської культури, історія якої датується сотнями років. Ворожили завжди ромки. Ворожіння було джерелом прибутку. Але слід мати на увазі, що роми практикували ворожіння як джерело доходу тільки з неромських людей, тобто, «Gadje»; вони ніколи не робили серед своїх власних людей.

У стародавні часи, майже все всі ромки були ворожками. Ромські гадалки високо цінувалися. Це підтверджується розповідями, які, можливо, є легендами. Особливо шанували кваліфікованих гадалок, які можуть точно сказати вам про всі події минулого і майбутнього. Існує гіпотеза, що навички ясновидіння кочовий народ отримав у Візантії. І незабаром, завдяки постійним переселення ромське ворожінням швидко поширилася по всьому світу. Знаменита історія про Пушкіна, згідно якої, ромка йому пророкувала смерть від «білої людини». Один із дослідників життя Пушкіна зазначив, що поет, поставилися до пророкування дуже серйозно. Багато біографів Пушкіна вважають, що образ «білої людини» у ромському передбаченні був ніким іншим, як блондином Дантесом.

І ось ще один реальний випадок ясновидіння. Він описаний в щоденнику Марії Олександрівни Ульянової, матері В. І. Леніна. Мати Леніна, після арешту старшого сина Олександра дуже боялася, що молодший, Володимир, послідкує по його стопам, і закінчить своє життя на ешафоті. Тому, вона звернулася до ромки «Баби Рози», відомої в Симбірську, як ворожки і ясновидиці, з проханням про допомогу. Ромка сказала, що старшому сину вже не може допомогти, але вона збереже молодшого і обіцяла, що щоб він не робив, все закінчиться добре, навіть якщо він буде чинити злочини, вони будуть інтерпретуватися в його користь. І хоча він помиратиме дуже важко, але буде відомої людиною, яка буде правителем Росії. Вона також сказала, що після його смерті, люди будуть жити у владі його ідей. Реальність перевершила прогноз. Зрештою, до сих пір для багатьох людей, її син Володя і тепер ще «живіше всіх живих».

Роми ворожіння
Передбачення долі в Чілі. Середина ХХ століття. Фото: Charles Fenno Jacobs. Джерело

Традиційно, протягом всієї історії роми були пов’язані з ворожінням, загальні методи яких включали хіромантію, читання по чайним листям, кавовим зернам, гаданням на картах Таро та передбаченню з використанням кришталевої кулі. Ромські ворожки курсували по Франції та Німеччини вже в 1414 році. Є два слова, які використовуються при ромському ворожінні «dukkering», що означає щось духовне або примарне. І «bocht» – це значить доля.

За словами відомого ромолога Д. Кенріка (1929-2015), багато ромських сімей келдерарів та сінті, традиційно ворожили, і передавали своє мистецтво в спадок: від матері до дочки. У Західній Європі, ворожіння зазвичай робиться шляхом читання по долоні; в той час як в Східній Європі, розсипають кавові зерна, які складаються у візерунок.

Ворожіння було однією із ромських професій, які згадуються у ранніх звітах про ромів: наприклад, в 1422 році в Бельгії і в тому ж році в Італії. Перша згадка про хіромантію в Англії була в 1530. А саме мистецтво, ймовірно, сформувалося в Індії. В Англії та Уельсі, ворожіння було підконтрольне державній владі. У 1824 році, був виданий закон «Про бродяжництво», згідно якого можна було заарештувати будь кого без ордера, кого запримітили у гадані.

Роми ворожіння
Ромка Міллі Маркс з США. Ворожіння на кришталевій кулі. Початок 2000-х. Фото: Томаша Томашевського з журналу “National Geographic”. Джерело

Традиції ромського гадання скрізь однакові: ромки, спочатку, використовували тільки гральні карти. Повсюди є три стилі гадання – піднесений, знайомий, і негарний; і кожна ромка є володаркою всіх трьох стилів і використовує кожен відповідно до людини, чию руку вона читає. Існує балада сивої давнини на іспанській мові про «Buena Ventura», кілька строф з якої передасть вам суть першого стилю ворожіння, та вкаже, що ромське ворожіння могло не лише підбадьорити, але й розсіювало страх непевності:

Одного ранку
У солодкому приході літа,
Йде вперед до Прадо
Джасінта наречена:

Там зустрічає її ромка
Так вільно щебечучи,
І гарно одягнена,
Прогулюючись головною вулицею.

«Ласкаво просимо, тричі ласкаво просимо,
Ти краса квіток!
Повірте, повірте,
Ти йдеш в добрий час».

Здивована була Джасінта;
Вона була готова бігти із під вівтаря;
Але ромка розвеселила її

«Рум’янець, як троянди квіт!
O леді знаті!
Поверніть свій погляд на твою рабу,
Але, ах,тільки не в презирстві.

«О гордість Прадо!
О радість нашого краю!
Ти будеш двічі одружена,
І з задоволенням кожен раз.

“Будеш матір’ю двох благородних синів,
Один Лорд суддя,
А інший маршал”.

Ромки ворожили для більш багатих та знатних людей, ніж молода графиня Джасінта. Письменник, який жив при дворі російської імператриці Катерини не знає, що ромка їй сказала. Але такою піднесеною він давно не бачив! Імператриця була настільки задоволеною, що «подарувала каблучку із діамантом – але це ніщо, російські каблучки нічого не варті. Але вона поцілувала ромці руку. Ось що безцінно».

Багато митців по світу, були настільки заворожені цією професією, що фіксували її у своїх творах. Навіть Тарас Шевченко виконав свою картину «Ромка-ворожка» у 1841 році в Санкт-Петербурзі.

Роми ворожіння
Тарас Шевченко “Ромка-ворожка”. Джерело

Роми ворожіння
Ніколай Бєсссонов. “Лінія долі”. 1998 р.

Роми ворожіння
Нікола Реньє. “Сцена з ворожінням”. 1625 рік. Лувр, Париж.

Роми ворожіння
Антуан Ватто. “Ворожка”. 1710 рік. Музей образотворчих мистецтв в Сан-Франциско.

Роми ворожіння
Ніколай Бєсссонов. “Ворожка” (в Австрійському місті). 1993 рік.

Як ми бачимо, мистецтво прорікання вважалося шанованою професією, яка асоціювалася майже виключно із ромами. Вона манила своєю невизначеністю і секретностю. Сьогодні, багато хто вважає її нечистою справою ромів, які бажають обікрасти людину. Вирішувати вам! Але ми сподіваємося, що ця публікація покаже іншу сторону культури ромів.

Ірина Миронюк,
Правозахисний фонд «Розвиток»

Використана література:
https://tarotamber75.wordpress.com/2013/05/10/gypsy-fortune-telling-traditions/
http://gypsymagicspells.blogspot.com/2012/02/gypsy-fortune-telling.html
https://books.google.com.ua/books?id=tQKyAAAAQBAJ&pg=PA90&lpg=PA90&dq=history+of+gypsy+fortune+tellers&source=bl&ots=9WvNmcC-Vg&sig=ofAC4Wb_qZhYfeVntOBmG3zZBII&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwjbmYO80vfOAhXCWSwKHQbABx04FBDoAQgnMAI#v=onepage&q&f=false
http://gypsyjourney.weebly.com/fortune-telling.html
http://sekukin.narod.ru/templ14.html

Фото із сайту Н. Бєссонова http://gypsy-life.net/gadanie-01.htm