Публікації
20 ромок, про яких ви маєте знати. Продовження
Продовжуємо публікувати вам цікаві життєві історії відомих ромок.
Оксана Марафіоті – (1974) американська письменниця, піаністка і кінооператорка, яка народилася в СРСР. Її відомий мемуари «Американська Ромка», пронизаний власним досвідом життя в колишньому Радянському Союзі та спогадів із її еміграції в Сполучені Штати, як п’ятнадцять-річної дівчинки, одразу незадовго до розпаду СРСР.
Паола Шепф (Schöpf) – (1953), також відома, як Kiriassa (Вишня), народилася в Больцано, Італія. У віці одинадцяти років, в результаті сімейної трагедії, вона отримала притулок в коледжі в Вероні, де вона повинна була вчитися, щоб стати вчителькою. Ще до складання іспитів, вона покинула заклад, щоб повернутися до своєї сім’ї в Південному Тіролі в Північній Італії. Її вірші, написані італійською мовою, з’явилися в альманасі під редакцією Алексіана Сантіно Спінелло (Alexian Santino Spinello), які щороку публікуються, щоб представити кращі роботи на міжнародному мистецькому конкурсі «Ромський друг» (Amico Rom).
Діана Норма Соколай – молода угорсько-американська письменниця та художниця ромського походження. Вона є виконавчою, художньою керівницею Кембріджського гуртка письменників, де вона викладає для дорослих письменників. Вона авторка збірок віршів «Паралельні горобці» (номінована на премію за кращу книгу віршів у 2014 році Парижського Фестивалю книги) і «Рози в снігу». Вона випустила записи аудіо поезії у співпраці з музикантами Денніс Шафер, Себастьян Весман, Девід Кребс, Пітер Джеймс. Її міждисциплінарну роботу «The Boston Globe» (найбільша та авторитетна газета Бостона) назвав «авангардною». Отримала освіту в Гарварді. Веб-сайт.
Діана Норма Соколай. Джерело
Маргіта Рейзнерова – (1945) письменниця, яка публікується ромською мовою. Вона народилася в Словаччині, але з часом переїхала до Праги, де вона пише прозу, поезію та казки. Разом з групою колег авторів, в 1970 році вона працювала в періодичному виданні «Romano Lived». У 1989 році вона стала співзасновницею Асоціації ромських авторів. У 1992 році вона написала казку «Калі». Вона також написала збірку віршів під назвою «Suno» (Мрії). Від 1991-1994, вона працювала в якості редакторки «Ромське Дзеркало».
Cтерна Велтц-Зіглер – народилася та виросла в ромському каравані в Сент-Марі-де-ла-Мер, Франція. Як молода жінка, вона заробляла на життя продажем плетених ляльок. Переїхавши в Париж, вона там знайшла свій другий дім на Монмартрі, де вона відчувала, що тут вона може оселитися та бути вільною. Свої вірші вона почала писати у підлітковому віці, в 14 років. Її публікації включають в себе збірку «Романес» і мемуари під назвою «Мої ромські секрети». Вона також є засновницею музичного гурту під назвою «Rumberos», де вона декламує свої вірші під супроводи чотирьох ромських гітаристів.
Надя Хава-Роббінс – народилася в Чехословаччині, є ромською письменницею та танцюристкою, має ступінь магістра. Вона вивчала танець (класичний, сучасний, фолк, бальний), ще у віці чотирьох років. Вступила до Національного театру балету в Празі, і продовжувала танцювати в США після того, як емігрувала в 1968 р. Вона є засновницею і художньою керівницею «Подорожуючої Богеми» яка у своїх перформансах еклектично поєднує виступи музики, танцю, усного слова та іншого мистецтва. Вона авторка, яку публікують як в Штатах, так і закордоном. Є засновницею і редакторкою «Богемської Преси» («Bohemian Press»).
Надя Хава-Роббінс. Джерело
Терезія Фабіанова – (1930-2007) народилася в ромському поселенні в Словаччині. Її називали «природженою поетесою». Незважаючи на те, що вона залишила школу в 11 років, вона вільно говорила на чотирьох мовах. Її вірші і розповіді відзначаються за їх ліричні якості. Вона написала на ромській, угорській та чеській мовах. Вона писала для журналу «Ромський лист», який випускався з 1969 по 1973 роки, як журнал Союзу Ромів в Празі.
Терезія Фабіанова. Джерело
Катаріна Тайкон – (1932-1995) була шведською письменницею та актрисою із сім’ї келдерарів. Популярність прийшла до неї після написання серії книг «Katitzi», яка частково є автобіографічною. В 1979 році, був знятий серіал за мотивами її книг.
Катаріна Тайкон. Джерело
Карен Гуссофф – ромська письменниця, яка працює в жанрі наукової фантастики. Вона є авторкою збірника коротких оповідань «Sight Unseen», який відображає заплутані історії любові, пригод та залежностей серед тендітних та, подеколи, пригнічених персонажів.
Карен Гуссофф. Джерело
Ірена Елясова – поетеса, драматургиня і романістка, вона провела своє раннє дитинство в ромському поселенні на південному заході Словаччини. Пам’ять про цей час став визначальним досвідом, який щоразу виринав з-під її пера. Вона пише втрачене дитинство в 1950-і і 60-і роках і сьогоднішнє життя ромів в Чехії. Її роботи пройняті почуттями сім’ї та громади, що також привертає нас до старого та традиційного ромського світу. Її дитячі дні в Словаччині є предметом її короткого роману «Naše osada» («Наше село») опублікований в 2008 році.
Ірена Елясова. Джерело
Завдяки творчості ромів та ромок, ми можемо поринути в історичний світ, реальні факти, які вкладені в кожне оповідання чи то поезію. Це ті клаптики, які варто збирати, аби багата ромська культура не впала в забуття.
Переклад Ірини Миронюк з джерела http://www.vidaweb.org/twenty-gypsy-women-you-should-be-reading/