Публікації
Замкнене коло: без документів з покоління в покоління
Всім відомо, що проблема отримання ромами ідентифікуючих документів є головною проблемою для ромів в Україні. Дуже часто цілі родини ромів не мають документів, що посвідчують їх особу. Зіштовхнувшись зі складними бюрократичними процедурами, не маючи кваліфікованої юридичною допомоги, представники ромської національної меншини відмовляються від оформлення документів. Історія ромської родини Лакатош Ренати Золтанівни та її двох малолітніх дітей є яскравою ілюстрацією такої гострої пробеми.
СУТЬ СПРАВИ: Так, до Мукачівського правозахисного центру звернулась Лакатош Рената Золтанівна, яка народилась 01 травня 1989 року у місті Самбір Львівської області. На даний час вона проживає в селі Баркасово Мукачівського району.
ЇЇ мама Лакатош Олена Ернестівна не зареєструвала народження дитини, відповідно не має жодного документу, який ідентифікує її особу.
16 квітня 2013 року Лакатош О.Е. помирає у віці 44 років, про що складено відповідний актовий запис про смерть.
У Лакатош Ренати Золтанівни народилось двоє малолітніх дітей – Лакатош Александр Б/Б, 2011 року народження, Лакатош Ізмаїл Б/Б 17.01.2014 року народження. Відповідно зареєструвати народження дітей вона не має можливості за відсутності документа, що підтверджує її особу.
Лакатош Рената Золтанівна звернулась у відділ реєстрації актів цивільного стану по Мукачівському району реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області для державної реєстрації свого народження, однак їй було відмовлено та порекомендовано звернутися до суду.
Згідно ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров’я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Факт народження Лакатош Ренати Золтанівни підтверджується медичним свідоцтвом про народження ( форма 103-/0), медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
Однак, згідно ч.8 п.2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта громадянина України.
Відповідно до п.1.3 розділу I Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 № 320 для оформлення паспорта особа подає свідоцтво про народження.
Враховуючи викладене, реєстрація народження дитини може бути проведена на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
За змістом п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Юристами Мукачівського правозахисного центру підготовано заяву до суду про встановлення факту народження.
Якщо заява Лакатош про встановлення факту народження буде задоволена судом і рішення суду буде виконане, зважаючи на непоодинокі випадки невиконання рішення суду у зв’язку з тим, що зареєструвати народження немає можливості за відсутності паспорта, то наступним кроком буде не менш складна процедура реєстрації народження дітей після досягнення ними одного року. Адже відповідно до ч.8 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків або інших заінтересованих осіб за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров’я та довідки з місця проживання.
Оскільки вищевказаних документів у Лакатош Ренати немає, то реєстрація народження обох малолітніх дітей може бути проведена тільки на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
Лакатош Рената Золтанівна зазначила, що без допомоги юристів вона ніколи б не реєструвала ні свого народження, ні народження своїх дітей, адже не вміє ні читати, ні писати, а кабінети чиновників, боячись, обходить стороною.
Зважаючи на таку складну процедуру отримання ідентифікуючих документів, безграмотність самих ромів, їх інертність, бездіяльність державних органів, багато представників ромської національної меншини проживають без документів з покоління в покоління.
За матеріалами Благодійного фонду “Розвиток”
PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.