Публікації
Ромське життя в мистецтві (переклад з англійської)
Життя та побут ромського народу, ще з давнини цікавив не лише істориків, але й митців. Зокрема, про ромське кочове житло збереглися не лише архівні фото, але й твори художників та інших митців, що робили й ілюстрації до своїх праць.
Cьогодні, ми презентуємо Вам авторську збірку, опубліковану на сайті http://paleotool.com/, яку, за словами автора, він формував не один рік.
Меєрхейм П.Ф. (Paul Friedrich Meyerheim). Друга половина 19 століття
Меєрхейм П.Ф. (1842-1914) документально фіксував багато речей, але найбільш відомим є за збереження фактів тварин, особливо в цирках, шоу, та фургонів.
Легрос А. (Alphonse Legros)(1874). Тінкер за роботою
Тінкер – це ірландський мандрівник. Під час гонінь на ромське населення (в період прийняття антиромських законів), тінкери часто піддавалися гонінням, як і роми.
Ромський караван на дорозі у Франції.
Звичайне перебування, яке надзвичайно турбувало жандарма. Нажаль, пару століть ромське населення загалом, та кочове населення особливо, потерпало від гонінь, які були законодавчо закріплені та отримали назву в історії – антиромські закони.
Мунінгс А.Дж. (Alfred James Munnings) 1878 рік. Ромський табір з конями.
Кочові житла ромів – vardo – переміщувалися з використанням кінської сили. Можливо саме тому коні стали невід’ємний атрибутом у житті ромів, який, в принципі, використовують й сьогодні
Мунінгс А.Дж., 1919 рік. Місто й день за околицями міста
Роми, зазвичай, розміщували свої кочові житла за містом. Очевидно, не тому, що їх перебування не подобалося міщанам, а тому, що їм потрібно було багато територіального, та й загалом вільного простору
Мунінгс А.Дж. Роми в Гемпшпири, графство в Англії
Багато ромів проживало на території Англії. Саме там існували жорстокі антиромські закони, від яких, до речі страждали не лише роми. За будь-яке товаришування із ромами каралися й англійці. А кара була сурова – смерть.
Шарлота Грей (Charlotte Gray) та зелений Караван
Як ми писали у попередній публікації, зелений входив в основну гамму кольорів, які використовували роми для прикрашення свого vardo
Мунінгс А.Дж. Давній бунтівник
Свободолюбивість ромів – це та невід’ємна риса, яка й тепер характеризує ромів. Проте бунтівник, це не завжди руйнівник.
Романс під звук гітари в фургончику в стилі Reading
Ромські співи, які йдуть поруч із грою на гітарі, біля власного житла під відкритим небом…чого ще ж бажати?
Ромська музична школа. Валентін Я. (Janos Valentiny) (1842-1902) – угорський митець
Музики навчалися не лише самостійно, але й професійно.
Ромська ворожка. Морей А. (Adrien Moreau) (1834-1906) – французький митець
Відомі історії про ромських ворожок, які, натепер, можуть й стереотипом виявитись. То що це: міф чи реальність?
Переклад Ірини Миронюк
Благодійний фонд “Розвиток”
PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.