Публікації

Протиправні дії міліції

Нещодавно до «Мукачівського правозахисного центру», який надає безоплатну первинну правову допомогу, звернувся мешканець міста Мукачево, який поскаржився на грубі та незаконні дії працівників патрульно-постової служби міліції, що мали місце одного вечора в центральній частині міста.

Зі слів скаржника, працівники міліції підійшли до нього, коли він виходив із бару з вимогою пред’явити документи, що посвідчують особу без будь – яких на те підстав та приводів, проте після пред’явлення паспорту громадянина України, працівники Мукачівського міського відділку УМВС України в Закарпатській області почали вимагати “пройти з ними до відділку для з’ясування усіх обставин”. Так як, на переконання скаржника, така вимога була незаконна, він відмовився пройти до відділку без пояснення причин з боку правоохоронців. На це останні намагалися силоміць його відтягнути, заламуючи руки, проте були вимушені це припинити, так як зібралося навколо багато свідків події. За п’ять хвилин працівники міліції покинули місце події.

Чи законні вимоги працівників міліції у вищезгаданій ситуації? Відповідь на це питання ми спробуємо з’ясувати проаналізувавши чинне законодавство.

Згідно Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави та гарантується Конституцією України.
У відповідності до чинного законодавства України здійснення заходів щодо захисту та відновлення порушених прав пересічних громадян покладено на правоохоронні органи. На жаль, сувора реальність така, що пересічним громадянам доводиться захищатися від них же самих.

Дотримання законів і забезпечення їх виконання передбачає, що діяльність міліції спирається на конституційний принцип законності. Дотримання принципу законності з боку міліції полягає, в свою чергу в наступному:
– у своєчасності й ефективності заходів щодо попередження, припинення і розкриття злочинів, які посягають на права і свободи людини;
– у чіткому виконанні працівниками міліції своїх обов’язків щодо забезпечення реалізації громадянами своїх прав;
– недопущення дій, що порушують права і свободи громадян (життя, честь, гідність, недоторканність особистості, свобода від катувань, незаконного насильства). У ст. 5 Закону України «Про міліцію» вказується, що міліція поважає гідність людини і проявляє до неї гуманне ставлення.

Основним обов’язком співробітника міліції є забезпечення безпеки громадян і громадського порядку. Основним засобом виконання вказаного обов’язку є патрульно-постова служба міліції, діяльність якої визначається нормами Статуту ППС. Основним завданням патрульно-постової служби міліції є охорона громадського порядку та безпека і боротьба з правопорушеннями.
Відповідно до пункту 133 Статуту ППС нарядам міліції патрульно-постової служби для виконання покладених на них обов’язків надається право при підозрі у вчиненні правопорушення перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу, а також інші документи, необхідні для з’ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію.

На вимогу пункту 141 Статуту ППС патрульний повинен звертатися до громадян з повагою на «Ви», свої вимоги і зауваження викладати в переконливій формі. При зверненні до громадянина він повинен привітатися з ним, після чого приклавши руку до головного убору, назвати йому своє прізвище, звання та пред’явити на його вимогу службове посвідчення і повідомити про мету звернення.

Якщо так сталося, що Ви не можете надати працівнику міліції на його вимогу документ, що підтверджує вашу особу, то потрібно або просити близьких, що вам привезли вказаний документ, або, хоча б, надати декілька телефонів своїх знайомих, які підтвердять вашу особу. Це може допомогти швидше вирішити вашу проблему і вбереже ваш час від відвідування найближчого відділку міліції для з’ясування особи затриманого.

Якщо ж працівник ППС все ж таки пропонує Вам пройти до відділку, то тут необхідно знати правові підстави такої вимоги.

Наряди мають право доставляти в міліцію громадян, які вчинили адміністративні правопорушення з метою припинення цих порушень, якщо всі інші заходи впливу вичерпані, а також для встановлення особи порушника і складення протоколу про правопорушення, затримувати осіб, які перебували в інших громадських місцях у стані сп’яніння, якщо їх вигляд ображав людську гідність або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі, – до передачі їх в спеціальні медичні заклади або для доставки до місця проживання, а при відсутності таких – до їх витвереження (пункт 134 Статуту ППС).
Наряди мають право доставляти в міліцію осіб, підозрюваних у вчиненні злочину за наявності однієї із таких підстав: а) коли цю особу застигли при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення; б) коли очевидці, в тому числі і потерпілі, прямо вкажуть на особу, як на таку, що вчинила злочин; в) коли на підозрюваному або на його одязі, при ньому або в його житлі знайдені явні сліди злочину. За наявності інших даних, які дають підставу підозрювати особу у вчиненні злочину, вона може бути доставлена в міліцію в тому випадку, якщо намагалася втекти або коли немає постійного місця проживання, або коли не встановлена особа підозрюваного.

Отож, якщо Ви не вчинювали адміністративного проступку або, ще гірше, злочину, тоді Вам немає за що хвилюватися. І на остатку, радимо з обережністю виконувати вимоги працівника міліції і потурбуватися, щоб усі дії фіксували свідки, які пізніше зможуть приймати участь у будь якому оскарженні дій працівників ППС.

Автор: Павло Мельник