Публікації

Ромські подорожі данської подружньої пари

Роми світу

Хто такі роми? Це питання задали собі данський фотограф Йоакім Ескілдсен (Joakim Eskildsen) та його дружина – фінська письменниця Сія Рінне (Cia Rinne) ще 10 років тому. Впродовж 6 років вони подорожували по семи країнах в пошуках реальних фактів із життя ромів. З 2000 та 2006 вони відвідали Угорщину, Індію, Грецію, Румунію, Францію, Росію та Фінляндію. Там він фотографував, а його дружина – описувала умови життя ромів.

У висновку, данська сім’я всі свої подорожі оформили у книгу, яка розпочинається есе Сії Рінне. Для них ці подорожі не були продумані детально; вони більш схожі на випадкові зустрічі із ромами країн.

Йоакім народився в Копенгагені у 1971 році. У 1994 році він переїхав до Фінляндії навчатися. Саме там він зустрів свою майбутню дружину – Сію.

Йоакім Ескілдсен
Йоакім Ескілдсен. Джерело

Сія Рінне
Сія Рінне. Джерело

До початку, так званого, ромського проекту, вони провели декілька місяців на півдні Африки. Там вони зіштовхнулися із поняттям апартеїду. Подружня пара проживала в африканській сім’ї, яка розпочала пожинати всі плоди від відміни апартеїду. Одразу ж виникла асоціація із ромами Європи – багато де, вони знаходяться у такому ж сегрегованому та ізольованому стані. Єдиною відмінністю є не закріпленим на законодавчому рівні це явище. Але реальність – однакова.

Звісно, у кожного перед початком роботи, є певні очікування. У своєму інтерв’ю Йоакім поділився, що не очікував побачити людей, які були побиті поліцією; людей, які не знали про свої права: «Ми зустріли так багато ромів, які зіштовхувалися із несправедливістю такого роду, що я навіть не міг уявити, що це все відбувається в цивілізаційній Європі».

Для досягнення своєї мети, вони довгий час знаходилися серед тих ромів, про яких хотіли дізнатися більше. Зазвичай, вони жили разом з ромами, у їх помешканнях. Плани ромських подорожей, не були розписані детально: важливо було встановити спонтанний, безпосередній контакт із ромами. У більшості із цих семи країн – це було можливо: «В північній Греції, так званий «мер» ромського поселення, був злий на нас за те, що ми назвали їх ромами. Він казав, що вони мусульмани. Пізніше він пояснив свій вчинок вимушеним, адже приховуючи свою власну ідентичність, можливо «заробити» більше прав та привілей»

Однозначно відповісти, що так сильно цікавило скандинавську пару в житті ромів – неможливо. Вони, на своєму персональному сайті вказують, що чим більше вони поглиблювалися в історії ромів, тим важче було зупинитися та припинити подорожі.

Фотограф хоче, аби погляд людей, який націлений на фото – був ширший. Щоб до моменту зчитування контексту фото, у людей не виникали почуття стереотипного засудження та відрази. Для нього це твердження не стосується бідних людей. Мова йде про культурно-різноманітних людей, які набагато багатші ніж ми у питання людських відносин. Йоакім сподівається, що переглянувши його фото, люди зможуть відчути новий досвід, який збільшить інтерес до зустрічей з ромами, але вже у відношенні поваги та рівноправ’я.

Сія розуміла, що прочитаної літератури про життя ромів – недостатньо. Потрібно було встановити комунікативний зв’язок. З цією ціллю, письменниця розпочинає вивчення з нуля угорської та румунської мов: «Грецьку та французьку я знала. В Індії та Росії ми подорожували із нашими друзями, які допомагали нам спілкуватися із місцевими ромами»

Якщо спочатку, метою проекту став показ реального життя ромів, то з часом виникло багато під цілей. Розібратися в історії ромів, їх культурі – це лише вершина айсберга. Для авторів цієї ідеї, попри знання про бідність ромів, стало великою несподіванкою їх вирази облич, коли вони вглядалися у свої фотознімки. Проте, нічого не зрідниться із бажанням ромів, до прикладу Росії, побачити ромів Угорщини. Чи відрізняються? В чому? Як взагалі виглядають?

У 2007 році Йоакім вперше презентував фотовиставку ромських в Центрі сучасного мистецтва (Копенгаген). У цій виставці він ніби ув’язнює не впійману ідентичність ромів, яка стирає між кордоні межі. Автори намагалися знайти ті універсальні інструменти, які об’єднають такі різні ромські групи. Однак, перегортуючи сторінки книги, від розділу до розділу, ми поринаємо у багатий та різноманітний ромський світ, хоча й локальний.

Автори поділили свою ромську подорож на 7 частин, відповідно до країн, які вони відвідували. Ми хочемо вам презентувати фото із різних країн, де чітко можна прослідкувати різницю між однією великою народністю – ромами. Зазирнувши у книгу «Ромські подорожі» вас охоплять образи світу ромів у понад як 200 фотографіях.

Роми Угорщина

Перша подорож данського фотографа Йоакіма Ескілдсена та його дружини письменниці Сії Рінне відбулася у 2000 році. В цьому році вони відвідали Угорщину.

Роми Угорщина

Вперше, вони туди поїхали зі своїм сином Серафімом (Seraphim). Фотограф каже, що сина майже не бачили, впродовж дня. Адже в ромському поселенні було багато дітей, з яким грався й їх син.

Роми Угорщина

Рівно через сім років, у 2007 році, данська сім’я повертається до ромського містечка в Угорщині. Вже тоді, вони почали фотографувати дітей тих батьків, яких вони фотографували ще дітьми.

Роми Індія

В наступній подорожі, скандинавська пара знайомилася із ромами Індії.

Роми Індія

За сучасними свідченнями науковців, Індія є батьківщиною ромів.

Роми Індія

Ось так виглядає будинок ромів в м. Кануд, Індія.

Роми Греція

Роми в Греції проживають понад 700 років і налічують майже 250 тисяч населення

Роми Греція

Більшість ромів, що проживають у Греції є православними християнами, в той час як невелика частина з них, які сповідують іслам, зосереджені в Фракії

Роми Греція

Відомий грецький співак Сотіс Воланіс має ромське коріння.

Роми Румунія

За свідченнями істориків, до 19 століття багато ромів перебували в рабстві, яке навіть було оформлене юридично

Роми Румунія

Після скасування рабства, розпочалася велика хвиля міграції ромів Румунії, яке називалося «велике нашестя керделарів»

Роми Румунія

В Румунії існує самопроголошена ромська королівська династія Чіоаба

Роми Франція

У Франції, можливо, проводилася одна із самих жорстких політик в Європі щодо ромських іммігрантів

Роми Франція

За даними Європейського центру з прав ромів (ERRC), лише у 2013 році 19,300 ромів були виселені з території Франції

Роми Франція

Так звана проблема міграції має бути вирішена не насильницьким шляхом, а поступовим інтеграційним процесом. Першим кроком якого є дозвіл на використання рівних прав та можливостей при отриманні освіти та влаштуванні на роботу

Роми Росія

Роми Росії або Руска Рома вважається однією з найосвіченіших ромських груп з широким спектром професій. Саме вони стоять біля витоків ромського романсу.

Роми Росія

В 20 столітті створювали цілі ромські хори, які були дуже популярними. Подейкують, що дворяни брали ромських жінок із хору собі в дружини

Роми Росія

Ще у 1931 році створюється ромський театр «Ромен», який вже більше 80 років радує глядачів своїми виступами

Роми Росія

Біографія Валентини Пономарьової – ромської співачки із Росії внесена до міжнародної книги «500 видатних особистостей в історії людства»

Роми Фінляндія

Наразі, близько 10 тисяч ромів проживає у Фінляндії

Роми Фінляндія

Ще у 1956 році Консультативна рада у справах ромів була створена в рамках діяльності Міністерства охорони здоров’я і соціального забезпечення

Fi 2220.7 001

У Фінляндії особливо роми відомі за їх внесок у фінське танго і шлягер. Тайсто Таммі і Маркус Аллан були двома найпопулярнішими виконавцями

Історія ромського народу – історія невизначена. Дотепер серед науковців, ромських дослідників та й самих ромів – немає єдиної точки зору на рахунок їх історії. Сія говорить про те, що навіть самі роми не завжди певні на рахунок, до прикладу, країни свого походження. Історія, яку творить Йоакім своїми фотографіями, є сучасною, правдивою. Це свого роду за документування історії невидимого народу. Це факти, які не підписані упереджено, або, навпаки, перебільшено. Фотокартка допоможе самим судити про ромський народ, та задавати собі все нові й нові питання.

Ірина Миронюк,
Правозахисний фонд «Розвиток»

Джерело фото та інформації http://www.joakimeskildsen.com/