Публікації
Фільми про ромів
Сцена із фільма «Cам по собі» Тоні Гатліфа (2009).Джерело
Як виглядають ромські традиції, їх історія і культура в очах фільммейкерів? Пропонуємо вам підбірку зроблену Євгеном Коганом.
Фільми «Добрий шлях» і «Сам по собі» Тоні Гатліфа
Рома із Алжиру Тоні Гатліфа називають одним з батьків ромського кіно: у багатьох своїх фільмах, а їх вже більше двох десятків, він використовує як основу ромську мову. Дивитися потрібно все, але почати варто з двох. «Добрий шлях» ( «Latcho Drom», приз канської програми «Особливий погляд» 1993 роки) – фільм про поширення ромів по світу, наполовину ігровий, наполовину документальний, наповнени музикою. Другий – «Сам по собі» ( «Korkoro», Гран-прі кінофестивалю в Монреалі 2009 року): картина заснована на реальних подіях і присвячена румунським ромам, що ховаються від німецьких карателів. Дія відбувається в окупованій Франції в 1943 році.
Фільм «Скупники пір’я» Олександра Петровича
«Скупники пір’я» («Skupljači perja») – найвідоміший фільм режисера Олександра Петровича. Поетична історія про маргіналів – скупників гусячого пір’я, про кохання, ворожнечу і ненависть, в 1967 році отримала спеціальний приз журі Каннського кінофестивалю і номінувався на премії «Золотий глобус» і «Оскар». За словами Еміра Кустуріци, саме фільм «Скупники пір’я» остаточно переконав його стати режисером.
Фільм «Час циган» Еміра Кустуріци
Епічна сага «Час циган» – найвідоміший фільм Еміра Кустуріци, фантасмагорична історія про юного рома, який поглядом може пересувати предмети; про магію, любов і помсту з переплетенням безлічі сюжетів і величезною кількістю героїв. Велика частина фільму знята на ромській – мовою західноєвропейських ромів. Центральна музична тема фільму «Ederlezi» взята з однойменної ромської пісні, популярної серед ромів колишньої Югославії. «Ederlezi» означає «Юріїв день» – свято на честь святого Георгія Побідоносця, якого роми вважають своїм покровителем. У цей день прийнято різати баранів, а герой пісні – бідний хлопчик не має такої можливості і спостерігає за святом здалеку. У 1989 році картина отримала приз Каннського кінофестивалю за кращу режисуру.