Публікації
Безпрецедентна справа у відновленні прав п’ятирічної дитини через суд
Дитина, яка народилась у липні 2008 року, отримала свідоцтво про народження… у жовтні 2013 року! Не кожен може собі уявити таке, але це відбулося насправді.
Почнемо з самого початку, тобто з народження. Мешканка ромського поселення у Мукачеві Марина Ростош вирішила не ускладнювати собі життя пологовим будинком, і народила вдома. Ніяких ускладнень при пологах не було, тому молода породілля і не зверталася до лікарів. Мовляв, чого туди йти, тільки гроші тратити. Всі здорові, та й слава богу.
Звичайно, колись все-таки довелося показати лікарям дитину. Лікарі недовго думали, як документально зареєструвати у лікарні малюка, і видали медичну довідку про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма 103-1/0).
Не знати, скільки б ще років маленький Йосип не мав офіційного документу, та приходить час, коли дитину треба віддати до садочка чи школи. Молода мама у липні цього року звернулась з письмовою заявою у відділ реєстрації актів цивільного стану по місту Мукачево реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області для державної реєстрації народження дитини, що досягла п’ятирічного віку, однак їй було відмовлено в зв’язку з відсутністю підстав для державної реєстрації народження.
Марина бачила, що на території ромського поселення працює приймальня Мукачівського правозахисного центру і вирішила звернутись туди по допомогу.
В принципі, на сьогоднішній день алгоритм отримання свідоцтва про народження дитиною віком старше за 1 рік (яке видається вперше) — прописано, але тільки теоретично.
Юрист-правозахисник Ірина Лисничка спробувала мовою юридичних фактів пояснити, які законодавчі акти регулюють процес реєстрації народження:
«Згідно ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров’я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Факт народження дитини Ростош Мариною Михайлівною підтверджувався медичною довідкою про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма 103-1/0).
Однак згідно ч.8 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків або інших заінтересованих осіб за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров’я та довідки з місця проживання.
Враховуючи викладене, реєстрація народження дитини могла бути проведена на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
За змістом п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження».
Отже, щоб не описувати усі юридичні баталії, скажемо тільки те, що юристи підготували заяву до суду про встановлення факту народження. Підставою для державної реєстрації народження Йосипа Ростоша стала вищезгадана медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
І от, 3 жовтня 2013 року Мукачівським міськрайонним судом винесено рішення про встановлення факту народження Ростош Йосипа Михайловича, а відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Мукачево реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції здійснено реєстрацію народження дитини та видано Свідоцтво про народження на підставі рішення суду.
Випадок безпрецедентний, і хотілось би, щоб він був повчальним для читачів, які занадто спокійно відносяться оформлення важливих документів. Марині пощастило, що у Мукачеві є до кого звернутися з такою проблемою, і є великий шанс, що справа буде доведена до логічного завершення. Якщо б вона самотужки спробувала «виходити» свідоцтво про народження для свого п’ятирічного сина, то це б перетворилося на «довгу дорогу по мукам». І не факт, що цей путь завершився би очікуваним результатом. І дитині довелося би немало натерпітися. Тому намагайтеся все робити вчасно. Маєте таку можливість – народжуйте собі на здоров’я вдома. Але не полінуйтеся все ж таки звернутися про всяк випадок до лікаря. Як не випише рецепт, то хоча б дасть дуже важливу довідку. І ростіть здоровими!;)
Автор: Наталія Козир
PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.