Публікації
Експертна зустріч з питань вирішення проблеми відсутності у ромів ідентифікують документів
У вівторок, 24 грудня 2013 року, в Секретаріаті Уповноваженого ВР з прав людини відбулася експертна зустріч юристів правозахисних організацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню з представниками МФ «Відродження», Секретаріату Уповноваженого ВР, центральних органів виконавчої влади, Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Метою зустрічі було обговорення шляхів вирішення проблеми відсутності у ромів паспортних документів та свідоцтв про народження.
Заплутана і важка процедура оформлення ідентифікують документів лише ускладнює бажання ромів отримати документи, які дають їм право на реалізацію всіх соціально-економічних прав (на медичне обслуговування, працевлаштування, на отримання соціальної допомоги та пенсії), в тому числі і право дітей на освіту. Так як без свідоцтва про народження дитина не може піти в школу. Суперечливе і недосконале українське законодавство лише посилює дезінтеграцію ромської національної меншини і штучно створює умови для поділу на своїх (громадяни України) і чужих (роми), тим самим просто консервує їх в своїх таборах.
Під час жвавого обговорення юрист Ірина Лисничка розповіла представникам державних органів про тих складних справах з якими вони працюють вже більше року, а також представили аналіз і розроблені зміни до законодавства, які дозволять спростити процедуру отримання ідентифікують документів представникам ромскої національної меншини. На що представники державної реєстраційної служби відреагували як на особисту образу і намагалися оскаржити всі розбіжності в законодавстві, наполягаючи на тому, що у нас майже досконале законодавство щодо отримання ідентифікують документів і відхилили всі запропоновані зміни до законодавства. Той факт, що юристи Мукачівського правозахисного центру робили свідоцтво про народження людині цілий рік, пройшовши всі інстанції і вигравши справи в Мукачівському районному суді і Закарпатському окружному адміністративному суді, де останній зобов’язав Мукачівський РАЦС зареєструвати факт народження на підставі рішення суду та видати свідоцтво про народження 26 річному чоловікові, ніж визнав, що дії РАЦСу не відповідали вимогам закону, на який весь час посилалися на зустрічі представники державної реєстраційної служби, не справило на них жодного враження.
Ігор Брінош, юрист Одеської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України», який вже довгий час працює з особами без громадянства розповів про практику інших держав з питань створення спрощеної системи видачі паспортів представникам національних меншин і запропонував проаналізувати зарубіжний досвід і перейняти кращі практики Європейських держав.
Володимир Кондур (Ромський правозахисний Центр «Соціальна правова допомога» м.Одеса) та Земфіра Кондур (Міжнародна Благодійна Організація «Ромський Жіночий Фонд« Чіріклі »м.Київ) поділилися своїм досвідом по налагодженню співпраці між ромськими медіаторами та представниками органів місцевої влади, запропонували свій алгоритм дій по створенню спрощеної системи видачі паспортів ромському населенню.
Підводячи підсумок зустрічі Ольга Жмурко, директор програми «Рома України» МФВ зазначила, що питання паспортизації ромського населення не має на сьогоднішній день єдиного підходу, тому ми повинні діяти консолідовано, проводити правоосвітню роботу серед ромського населення, і разом з тим проводити роз’яснювальну роботу серед працівників місцевих органів державної влади, зокрема з представниками органів юстиції та місцевих відділів РАЦС.