Публікації

IV Форум захисників права на доступ до інформації

доступ до інформації

Впродовж 5-6 жовтня, в Києві відбувся IV Форум захисників права на доступ до інформації, організований Інститутом Медіа Права.

У Форумі взяли участь представники як із державного так і громадського сектора, задля обговорення плану дій у напрямку впровадження закону «Про доступ до публічної інформації». Відкрили Форум співавтори та лобісти титульного закону Тарас Шевченко та Андрій Шевченко, які зосередили увагу на історії прийняття та здобутках і перешкодах в імплементації даного документу. Також, вони наголосили, що робота по створенню закону вже пророблена. Але стоїть проблема у його виконанні: «Задля цього ми створюємо Мережу активістів, які на місцях за чіткою методологією будуть моніторити стан виконання цього Закону”.

Народна депутатка Світлана Заліщук оголосила подальші дії законодавчого органу у питаннях дотримання закону про доступ до інформації. Вона зазначила: «Верховна Рада України долучилася до міжнародної ініціативи “Open Parliament”, в контексті якої йдеться, зокрема, про відкритість фінансів та переведення даних у формат “open data”». Це є важливим кроком на шляху побудови довіри громадян до діяльності законотворців.

Журналіст-розслідувач Дмитро Гнап зазначив, що незважаючи на легший доступ до інформації, чиновники усіляко намагаються «сховати» інформацію та обійти закон: “Чиновницький клас за чотири роки навчився підлаштовуватися, шукати шпарини, змінюватися, мутувати, як вірус, щоб не надавати інформацію. Чиновники шукають будь-які можливості приховати інформацію навіть якщо закон іх зобов’язує її надати”.

Учасники Форуму обговорили наступні значущі тези:
• повноваження незалежного органу нагляду за дотриманням права на доступ до публічної інформації;
• судова практика у сфері доступу до публічної інформації;
• стан виконання законодавства про доступ та зріз проблематики;
аналіз стратегічних судових справ та поради фахівців, спрямовані на покращення ситуації у сфері доступу до інформації.

Також у перший день Форуму захисників права на доступ до інформації учасники разом із гостями обговорили успішни громадські ініціативи у сфері доступу до публічної інформації, а також стратегічні судові справи у сфері доступу. Участь у Форумі від «Мукачівського правозахисного центру» приймав юрист Олег Григор’єв, який поділився досвідом проведення моніторингу діяльності органів місцевого самоврядування по забезпеченню доступу до публічної інформації в Закарпатскій області.

Довідка
Форум відбудеться в рамках проекту «Забезпечення судового захисту права на інформацію за підтримки Фонду та Мережі захисників права на доступ до інформації». Проект здійснюється громадською організацією «Інститут Медіа Права» за підтримкипроекту «Популяризація прав людини і демократії та посилення медійного і громадянського суспільства в Азербайджані, Україні та Білорусі» міжнародної організації «Міжнародна підтримка медіа» за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії та Шведського уряду через Шведське Агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA).
Фото: Інститут Медіа Права