Публікації
Моніторинг в ромському таборі: «Вагітність в ранньому віці серед ромської молоді»
Протягом двох тижнів, з 04 по 18 квітня 2013, працівники та волонтери Благодійного фонду «Розвиток» за підтримки інформаційно-ділового порталу «Мукачево.нет» та Громадської ради з дотримання прав людини при Мукачівському виконавчому комітеті, провели моніторинг щодо вагітності в ранньому віці серед ромської молоді.
Даний моніторинг проводився на території міста Мукачево, в таборі, в місці компактного проживання ромів. Згідно з даними опитування, загальна кількість опитаних респондентів дорівнює 108 осіб (дівчата до 18 років).
Як показують дані опитування, підліткова вагітність у ромів не є винятком (або якимось надзвичайним явищем), а скоріше правилом. Більшість дівчат до 18 років вже мають дитину, часто більше однієї. Яка ж причина такої ранньої вагітності? Соціальний статус, матеріальне становище чи виховання? Ясно одне – це багатовікова традиція.
Крім загрози для здоров’я, не треба забувати і про порушене право на освіту. Адже в більшості випадків молоді ромські мами кидають навчання. Звідси – низький рівень освіти, неможливість працевлаштування, не кажучи вже про кар’єрний ріст і самовдосконалення. І знову доводиться повертатися до єдиного, ніж бог наділив – до народження дітей. Благо, держава ввела пристойну соціальну допомогу, особливо після народження третьої і кожної наступної дитини. Це породжує ще один соціальний фактор, який ми відразу і не передбачили, готуючи цей матеріал. Чоловіки, які проживають разом з багатодітними мамами, часто в цивільному шлюбі, на роботу ходити вже не хочуть. «Навіщо я буду працювати за 800-1000 гривень, якщо вона нормально отримує», – ось що ми почули від 22-річного жителя ромського поселення Ернеста К.
Відсутність будь-яких виховних і превентивних заходів призводить до того, що ромські дівчата вагітніють ще задовго до того, як можуть повноцінно осмислити важливість цього кроку. І найстрашніше не в відповідальності. Це є свідченням того, що здоров’я неповнолітніх ромських дівчат під загрозою, відповідно, порушуються їх права, проголошені Конституцією України: «… Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю». Як інакше можна назвати знущання над організмом як не свідома спонука до вагітності? Адже переважна більшість, за тими ж опитуваннями, у 76% вагітність не була бажаною. При цьому, 81% дівчат це матері-одиначки.
Молодому підлітковому організму необхідні вітаміни і гарне харчування для зміцнення зростання кісток, формування серця і нервової системи, розвитку та повноцінного статевого дозрівання. І якщо підліток вагітніє в 13-18 років це може означати тільки одне – найближчим часом у даного підлітка можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, і скоріше за все дитина народиться хворою або недоношеним.
Чи не найбільш смішним для дівчат в ході опитування було питання про контрацептиви. Якщо вони і чули про існування таких, то мало хто їх навіть тримав в руках, не кажучи вже про те, щоб ними користуватися. Тільки 5% дівчат відповіли, що користувалися хоча б раз контрацептивами.
Питання, чи потрібно боротися з цим явищем – риторичне. Але що робити, як подолати вікові традиції? Звичайно, ментальність неможливо змінити за день або за місяць. Повинно пройти 5-10 років інтенсивних превентивних заходів, вирости нове покоління. До цього повинна приєднатися і школа, і церква, і влада, і громадські організації. Тільки спільними зусиллями і небайдужим ставленням до проблем ромів ми зможемо ефективно протистояти явищу ранньої вагітності, насильства в сім’ї та всіх похідних. Потрібно розробити чіткий план і реалізовувати превентивні та освітні кампанії, тренінги, семінари і т.д. І починати потрібно вже сьогодні, тому що проблема зростає в геометричній прогресії.
Основні питання, на які відповіли 108 опитаних:
1. У скільки років Ви народили першу дитину?
До 15 років- 43
До 18 років- 65
2.Чи були ускладнення при першій вагітності?
Так – 71
Ні- 37
3. Чим закінчилася Ваша перша вагітність?
Народженням дитини – 78
Штучним перериванням вагітності (аборт) – 16
Викиднем- 14
4. Чи була перша вагітність бажаною?
Так – 21
Ні – 82
Не знаю – 5
5. Чи були пологи передчасними?
Так- 72
Ні – 36
6. Ви перебували в шлюбі, коли народилася Ваша перша дитина?
В шлюбі- 21
Без заключення шлюбу- 87
7. В якому віці був батько дитини при Вашій першій вагітності?
До 15 років- 29
До 18 років- 37
Старше 18 років – 42
8. В якому віці був Ваш перший сексуальний / статевий досвід?
До 15 років- 36
До 18 років- 72
9. Які з поширених засобів контрацепції (засоби захисту від небажаної вагітності) Ви використовували?
Гормональні контрацептиви – 1
Презервативи – 6
Ніякі – 101
10. Який рівень Вашої освіти?
Неповна середня освіта- 97
Повна середня освіта – 11
11. Після народження дитини Ви продовжили навчання?
Так – 7
Ні – 101
12. Що Вас більше цікавить – радість материнства або соціальна допомога від держави?
Радість материнства – 74
Соціальна допомога- 34
Але обнадіює той факт, що все більше ромів прагне до утворення. Молоді батьки поступово починають усвідомлювати необхідність освіти в сучасному житті. Мабуть, бажання підтримати дитину в отриманні хоча б неповної середньої освіти – є головною причиною, що сприяє підвищенню шлюбного віку серед ромів.