Публікації
Не бійтесь говорити за себе
В наш час, нажаль, дуже важко отримати кваліфіковану юридичну допомогу в одній інстанції. І дуже часто, її не отримують взагалі. Куди іти, що писати, куди подавати? Чим відрізняється позов від заяви? Цивільний від кримінального? Багато питань виникають в людини, яка вперше зіштовхується із судовою практикою. Адже, не знання законів та ігнорування, з приводу порад для громадян, призводить, що справи не доводяться до кінця. Людина залишається в прострації, а отже і не задоволеною. А можливо і обманутою? Так сталося із героєм нашої історії.
Житель ромського поселення, пенсіонер Дьордь Йовжи (ім’я змінено із етичних міркувань) звернувся до Мукачівського правозахисного центру зі своєю, на перший погляд, успішною історією.
Одного дня, повертаючи із магазину, Йовжи жахнувся того, що побачив у своєму помешканні. Зруйнований дах, розкиданий одяг, пошкоджена техніка, відкриті полиці…Стало зрозуміло, що відбулася крадіжка. З шафи теж зникли кошти, які так довго копив, аби потішити своїх внуків подарунками на Різдво.
Надзвичайно прикрим, для нашого героя, став навіть не той факт, що потрібно ще раз відкривати скарбничку, лагодити дах та техніку. А те, що злодієм є його товариш та сусід Маціка Петро (ім’я змінено із етичних міркувань), якому достеменно відомо все про важке життя Йовжія.
Йовжи почав судові тяготи із колишнім другом, натепер злодієм. За вироком суду, пану Петру було призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки. Однак, на підставі статті 75 кримінального кодексу України – звільнено від відбування покарання з випробовуванням з іспитовим строком на 1 рік 6 місяців.
Ну як кажуть, щасливий кінець. Злодія засудили, постраждалий задоволений. Але пан Йовжи задався питанням, а чи може він отримати матеріальну компенсацію? Адже ніхто ні перед судом, ні після нього, не проконсультував потерпілого про можливість повернення вкраденої готівки.
Важливо пам’ятати, а у випадку й говорити адвокатам, що виграний суд це не лише покарання злочинця, але і відшкодування матеріальної шкоди. Разом із кримінальний провадженням, завжди повинен додаватися і цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди.
Справу Дьордя Йовжия було виграно: зловмисник покараний, матеріальна шкода відшкодована.
Прес-центр Благодійного фонду “Розвиток”
PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.