Публікації

Непряма дискримінація ромів органами виконавчої влади. Справа Ковач

Дискримінація ромів органами виконавчої влади

До Мукачівського правозахисного центру звернулась Ковач Ельміра Дьордівна, мати п’ятьох дітей. В її свідоцтві про народження та паспорті вказано ім’я «Ельміра». У трьох її дітей в свідоцтві мама – Ельміра, так як у паспорті, а у двох – Ельвіра. Тобто, юридично – у дітей різні матері. Через цю помилку вона не могла оформити собі пільги, які передбачені законом.

Ні усні, ні письмові звернення у відділ державної реєстрації актів цивільного стану користі не приносили. Не бажаючи витрачати час на проблеми «якихось там ромів», працівники цієї установи усіляко намагались ігнорувати її. Те, що вони порушують право людини на отримання відповідних пільг, їх теж не обходило. Зрозумівши, що мовою звернень з відділом державної реєстрації актів цивільного стану розмовляти немає сенсу, Ельміра вирішила звернутись по правову допомогу. Юристи центру підготували відповідну заяву про внесення змін до актових записів цивільного стану про народження. І ось настав той довгоочікуваний день – їй виписали повторні свідоцтва на двох дітей. Але коли вона побачила записи –аж втратила дар мови – у графі «мати» знов стояло вже ненависне «Ельвіра». Працівники РАЦСу видали їй повторно свідоцтво про народження дітей з тією ж помилкою: ім’я матері залишилось незмінним « Ельвіра».

Відповідно до статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Тільки після численних заяв юристів Мукачівського правозахисного центру відділом РАЦСу були внесені зміни в актовий запис про народження однієї дитини.

Щодо повнолітньої дитини внести зміни в актовий запис про народження відмовлено у зв’язку з відсутністю паспорта. Однак обгрунтованого висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану відділом РАЦСу все ще не надано, що порушує право оскаржити висновок в судовому порядку.

Як бачимо, навіть одна невірна літера в імені може спричинити негативні наслідки як для цієї особи, так і для її рідних, призводить до тривалих походів по інстанціям, нервуванню, відмови в отриманні документів, судової тяжби.

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду«Відродження» . Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.