Публікації

Пацієнти психіатричної лікарні потребують невідкладного покращення умов лікування

1

Такого висновку дійшла моніторингова група національного превентивного механізму, відвідавши без попередження зазначений заклад.

Лікарня розташована на півночі Хмельницької області, у віддаленому селі Яблунівка. В її складі 6 відділень і сільськогосподарський підрозділ для реабілітації хворих, продукція якого дозволяє забезпечити пацієнтів молоком та овочами. Заклад розрахований на 260 ліжко-місць, на час візиту на лікуванні перебували 263 пацієнта.

Моніторингова група відмітила, що лікарі обізнані з останніми змінами в законодавстві у сфері психіатрії, ведеться відповідна підготовка з молодшим медперсоналом. Пацієнти відкрито розмовляли з членами моніторингової групи, охоче розповідали про своє життя.

Через те, що лікарня розміщена у будівлях колишньої прикордонної застави, збудованих у 30-х роках минулого століття, персоналу дуже важко забезпечити пацієнтам позитивне терапевтичне середовище. В закладі не вистачає вільного місця. З цієї ж причини у деяких палатах площа на одне ліжко становила 3,4 м2 при нормі 6 м2. У житлових кімнатах майже відсутні приліжкові тумбочки і шафи, у яких можна зберігати власні речі. Телевізори розміщені у досить вузьких коридорах відділень, одночасно дивитися телепередачі можуть лише декілька осіб.

2

«У кожному відділенні є палата з ліжками, отриманими від німецьких благодійників, але решта ліжок потребує негайної заміни. У чоловічому відділенні старезні ліжка, зношена та брудна білизна. Матраци для «неохайних людей», тобто тих, що не контролює свої фізіологічні потреби, набивають соломою, бо так вони сохнуть швидше, ніж матраци з вати, до того ж є можливість змінити солому. Деякі підопічні сплять без матраців на дерев’яних дошках…», – ділився враженнями монітор національного превентивного механізму Андрій Мазур.

Оскільки потреби у фінансуванні медикаментозного забезпечення задоволені лише частково (виділено 1,5 млн грн з необхідних 2,5 млн грн), неможливо забезпечити лікування препаратами нового покоління, що скоротило б термін перебування пацієнтів у лікарні.

Серед основних проблем лікарні, окрім зазначених, монітори виділили проблему виконання лікарнею функції установи соціального захисту. Заклад приймає на лікування людей, які потребують невідкладної психіатричної допомоги, навіть без документів. «Гнітюче враження залишилось від темних брудних палат, у яких відсутні двері. В таких умовах фактично проживають пацієнти з психічними розладами. Вони потребують більшої кількості спеціально навченого середнього персоналу, а також гідного поводження», – зазначив монітор Олег Григор’єв.

3

Оскільки важко поновити паспорти пацієнтів, їх не приймають до установ соціального захисту, і вони змушені перебувати в лікарні роками. Лише цього року лікарня поновила паспорти 32 пацієнтам, яким змогли оформити пенсії. Але ще понад 50 хворих не мають ані документів, ані пенсій. «Занедбаний вигляд пацієнтів, – це запам’яталось після моніторингового візиту Андрію Преподобному. – Коштів на одяг, мило, зубні щітки і пасти, не кажучи про особисті речі, у лікарнях не виділяють. А пенсії люди не отримують через відсутність документів. Тому пацієнти змушені одягатись лише в одяг з «гуманітарки», який є дуже неякісним і робить їх вигляд ще гіршим».

Про ці та інші проблеми та недоліки будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого з прав людини та надіслані до керівництва Міністерства охорони здоров’я і Хмельницької облдержадміністрації.

Джерело