Публікації

Права ромів порушуються буквально з дня народження

Права ромів порушуються буквально з дня народження

Уявіть собі ситуацію у нашому рідному Мукачеві: жінка, в силу життєвих обставин не зареєстрована за місцем проживання, потрапляє у пологове відділення. Народжується дитиночка, а у видачі медичного свідоцтва про народження їй відмовляють, бо у паспорті новоспеченої мами немає реєстрації. Дурниці, скажете ви, не може бути. Або: «А, ну тоді може бути», – якщо дізнаєтеся, що мова йде про ромів.

Дискримінація ромського населення стала настільки звичним явищем, що ми вже сприймаємо її, як належне.

Нещодавно до Мукачівського правозахисного центру звернулася мешканка ромського поселення Йосип Сандра Тиберіївна. 05 жовтня 2014 року в Мукачівському пологовому відділенні у Йосип Сандра Тиберіївна народився «хлопчик».

При виписці з пологового відділення Йосип С. Т. відмовлено у видачі медичного свідоцтва про народження, мотивуючи це відсутністю прописки у матері.

Згідно розділу I п.1.2. Інструкції «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я від 08.08.2006 року № 545 медичне свідоцтво про народження видається будь-кому з батьків або іншим особам, які провадитимуть реєстрацію народження дитини,усіма закладами охорони здоров’я, де приймаються пологи.
Відповідно до п.1.5. Інструкції Головний лікар закладу охорони здоров’я забезпечує контроль за правильним заповненням і своєчасною видачею медичних свідоцтв про народження.

Разом з тим, в Інструкції не зазначено неможливість видачі медичного свідоцтва про народження за відсутності прописки матері.

Крім того, Йосип С. Т. проживає разом зі своєю матір’ю Балог Іриною Йосипівною (бабусею хлопчика), яка прописана в м. Мукачево по вулиці Тупікова.

Згідно ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження.

Відповідно до розділу I п.1.1 Інструкції «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я від 08.08.2006 року № 545 для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану заклад охорони здоров’я видає « Медичне свідоцтво про народження», форма № 103/1.

Юристами Мукачівського правозахисного центру підготовано заяву до Головного лікаря Мукачівської ЦРЛ про видачу медичного свідоцтва про народження відповідно до Інструкції «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті, для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану. Заяву було проігноровано (відповідь не надали) та юристами була направлена повторна заява. У випадку відмови дії Головного лікаря будуть оскаржені в судовому порядку.

Упередженість до ромського населення з боку медичного персоналу призводить до того, що роми під час пологів не звертаються до медичних закладів і народжують вдома, тому, як правило, ромське життя – це життя без документів.

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома УкраїниМіжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.