Публікації

Ромські звичаї і традиції: Шлюб

Роми весілля

Заручини і шлюби є великим і радісним подіями для ромів, що позначають розширення і продовження роду. З цієї причини, вони супроводжуються великими святкуваннями. Шлюб означає зміну стану подружжя в ромському суспільстві як повноправних членів співтовариства. Всі роми очікують часу, коли можуть вступити в шлюб. Звичаї і ритуали для заручин і шлюбу, описаних тут, є традиційними і можуть відрізнятися для багатьох ромських груп по всьому світу.

Заручини
Незважаючи на міфи про аморальність ромів, більшість з них дотримуються суворих правил сексуальної поведінки. Очікується, зазвичай, що шлюби будуть відбуватися в межах своєї ромської громади. Навіть відносно ромів із інших громад, можливі заборони на шлюби. Це спосіб підтримки так званої чистоти в громаді. Якщо ромський чоловік одружується на неромці (gadjo) , його громада може в кінці-кінців прийняти її, за умови, що вона приймає спосіб ромського життя. Якщо жінка ж одружується на чоловікові-нерому, то це є сильнішим порушення «коду marimé»; адже саме жінка є гарантом виживання ромського роду. У разі змішаного шлюбу, більшість ромів вважають дитиною ромом, якщо батько є ромом.

Ромські жінки мають виходити заміж незайманими, та залишатися вірними своєму чоловікові до кінця свого життя. Традиційно ромські шлюби відбуваються рано, зазвичай до 14 років. Однак життя ромів в інших країнах сприяло тому, що цей вік значно підвищився та, відповідно, традиція зникає.

Першим кроком, при намірі одружитися, є вибір нареченої. Зазвичай це робиться схожим чином, як і в інших громадах. Хлопчик залицяється до дівчини, і коли молода пара погоджуються одружитися, вони рахуються зарученими і обмінюються скромними подарунками. Звісно, вони радяться з батьками, але остаточне рішення приймається молодими людьми.
Багато ромських груп традиційно підтримують звичай «калиму». Це платіж, здійснений сім’єю жениха сім’ї нареченої. Це «компенсує» їх втрату дочки і гарантує, що нова сім’я буде ставитися добре до неї, як до своєї доньки.

Роми весілля
Джерело

Для багатьох ромських наречених саме батьки, а не молоді, організовують шлюб. З ними можуть порадитися, але їх думки рідко беруться до уваги при прийнятті остаточного рішення. Для багатьох ромських груп, це є одним із найважливіших обов’язків батьків знайти відповідну дружину своєму сину. Вони ретельно розглядають всі можливі варіанти незаміжніх жінок в громаді, оцінюючи їх індивідуальних якостей.

Через процеси інтеграції, які відбуваються в багатьох країнах, багато молодих пар виступають проти організації таємних заручин та втікають. Пара, яка вирішила втекти, зникає на певний проміжок часу. Однак, коли вони повертаються назад, їх могли покарати чи змусити платити символічний штраф.

Сім’я відіграє активну роль в шлюбних формальностях, які, для неромів, можуть здатися довгими і складними. По-перше, існують тривалі дискусії між батьками, зокрема, над кількістю «Darro», або посагу. Це сума призначена для компенсації потенційного заробітку «bori» або невістки, яку забирають зі своєї родини, щоб приєднатися до нової.
Зовнішність є найменш важливим фактором при виборі нареченої. Потенційна наречена оцінюється за її якості, як здоров’я, витривалість, сила, схильності, манери і риси характеру. Її авторитет в суспільстві, також береться до уваги.

Роми весілля
Джерело

У цих випадках так званого періоду флірту чи залицяння не існує. Цілком можливо, що майбутня пара навряд чи знає один одного. Зазвичай в ролі посередника є третя, незалежна особа, яка слухає коментар батьків дівчинки про можливу згоду на одруження їх доньки на молодому чоловікові. Відторгнення офіційної пропозиції вважається ганьбою. Якщо ж перемовини йдуть в позитивному руслі, то батько чоловіка «викликає» на розмову батька дівчини. Це важлива і досить серйозна зустріч. Мета полягає в тому, щоб отримати формальну згоду батька дівчини, і встановити викуп за наречену.

Обговорення може бути довгим. Всі необхідні якості майбутньої дружини беруться до уваги. Крім того, батько дівчини підраховує, скільки його дочка обійшлася йому з народження, так як він фактично віддає її назавжди із дому. Його ж гроші і навчання допомогли зробити її такою, якою вона є. На цих зустрічах, дискусії можуть стати дуже серйозними. Іноді необхідно зателефонувати друзям в якості свідків хороших якостей нареченої. Вони можуть виступати за більш високу ціну від її імені, або зателефонувати до інших друзів в якості посередників.

«Pliashka»
Коли досягається згода на рахунок «ціни» нареченої, то зустріч закінчується питтям символічного келиху вина. Це означає, що чоловік був офіційно затверджений в якості чоловіка для дівчини, відповідно до погоджених умов. Після офіційної згоди, щодо термінів, відбувається банкет, який супроводжується ромською музикою, піснями і танцями. Там знаходиться і наречена. Її сім’я часто симулює велике горе у зв’язку з необхідністю розстатися із дочкою. Сім’я нареченого ж може скаржитися на високу ціну нареченої. Зрештою, вони вирішують, що ціна є справедливою для нареченої, яка буде гарною дружиною для їх сина.

Роми весілля
Джерело

Часто, через кілька днів після цієї угоди, відбувається церемонія під назвою «pliashka» або «plotchka». Цю подію відвідують і друзі, і родичі пари. Символ цього радісного свята є пляшка вина або коньяку, загорнутої в яскраво кольорову шовкову хустку, яку приніс на церемонію батько молодого. Традиційно, до пляшки додається намисто з золотих монет. Свекор, бере намисто з монет і одягає його навколо шиї майбутньої нареченої, і тепло обіймає свою майбутню невістку. Намисто дає зрозуміти всім, що дівчина вже не може бути чиєюсь іншою нареченою. Батько нареченого п’є з пляшки і передає її по колу для гостей. Коли пляшка спорожніла, він наповнює її з вином або бренді для пиття під час весілля.

Шлюб
Саме весілля, називається «abiav», в значній мірі є символічним актом, без релігійного значення. Хоча роми, відповідно до місцевих законів і звичаїв в країнах, в яких вони вступають в шлюб, дотримуються формальностей. Сам по собі той факт, що дві людини погодилися жити разом і укладають шлюб, є достатнім без формальних речей. Це не означає, що вони не сприймають шлюб серйозно. Вони просто не вірять у важливість офіційної весільної церемонії під юрисдикцією церкви або держави.

Є традиційні, але прості церемонії вінчання у звичаях певних ромських груп. У цих випадках, наречений і наречена беруться за руки перед лідером громади, або старшим за віком з цього племені, і обіцяють бути вірними один одному. В деяких ромів, весільні обряди проводяться на хлібі. Наречений і наречена беруть по шматку хліба і капають краплю крові на них. Потім вони обмінюються ним і їдять його. В іншому ритуалі, молода пара сідають в оточенні своїх родичів. Невелика кількість солі і хліба розміщують на колінах нареченої. Наречений бере хліб, кладе сіль на нього, і їсть його. Наречена робить те ж саме. Об’єднання солі і хліба символізує гармонійне майбутнє разом для нареченого і нареченої.

Роми весілля
Джерело

Радісні свята святкування шлюбу можуть тривати протягом декількох днів. В деяких ромських групах розпалюють відкритий вогонь, над яким цілі свині, дичини, курки, гуски обсмажуються. Там можна знайти величезні страви зі смаженою картоплею і вареної капусти, фаршированої рисом і рубленим м’ясом, з травами і часником. Музиканти грають традиційні ритмічні мелодії, всі весело танцюють та співають.

Весільними подарунками майже завжди є гроші. Ці грошові подарунки допоможуть новій парі почати своє нове життя разом вже фінансово забезпеченими.

Коли свято закінчується, наречений відводить свою наречену до себе додому. Сім’я нареченої цілує дівчину і вони плачуть, розплітаючи її волосся. Це є символом для її нового сімейного стану. Її нова мати, отже свекруха, допомагає нареченій зав’язати хустку (diklo), знак того, що вона є заміжньою жінкою. Її більше ніхто не побачить без цієї хустки в громадських місцях.

Урочистості закінчилися, нове життя починається для пари. Зараз вони вважаються повноправними членами громади. Головною зміною для чоловіка є те, що тепер він сприймається по-іншому іншими одруженими чоловіками. Зміна для жінки є більш радикальною, бо саме вона залишає свою сім’ю, збирає свої особисті речі, і переїжджає до родини чоловіка. Вона фактично підкоряється своїй свекрусі, яка є головною в домі. Тільки після народження першої дитини, а інколи й після народження наступних дітей, пара має право переїхати до власного будинку. Так само, після народження дитини, вони мають право звертатися один до одного як «мій чоловік» та «моя дружина». До цього, вони звертають лише по імені.

Шлюб для ромів є серйозним зобов’язанням для обох сторін. Якщо дівчина визнана винною в зраді, вона повинна повернутися до своїх батьків. Крім того, вона має повернути кошти сім’ї чоловіка, які за неї були виплачені. Невірність у шлюбі історично мала серйозні наслідки для дружини, включаючи тілесні покарання або вироку «marimé».

Однак і чоловік має певні зобов’язання перед дружиною. Якщо батько дівчини відчуває, що щодо неї відбувалися жорстокі дії зі сторони її чоловіка чи його сім’ї, то він має право забрати її додому. У багатьох випадках це вирішується без втручання ромського суду «kris».

Переклад Ірини Миронюк із джерела http://www.reocities.com/Paris/5121/marriage.htm