Публікації

Семінар в Департаменті соціального захисту населення Закарпатської ОДА з питань дотримання прав людини в місцях несвободи

Регіональний координатор Олег Григор'єв
Сьогодні, 7 грудня в м. Ужгород відбувся семінар для начальників та заступників управлінь з соціального захисту населення Закарпатської області, а також директорів установ соціального захисту населення (будинки-інтернати, психоневрологічні інтернати, геріатричний пансіонат тощо), який провів регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого з прав людини в Закарпатській області Олег Григор’єв.

Метою семінару стало ознайомлення державних службовців із сучасним станом справ з приводу дотримання прав людини у місцях несвободи та із принципами роботи Національного превентивного механізму в Україні. «Питання прав людини – було, є і буде на 1 місці в пріоритеті для нашої держави. З аналізу дотримання верховенства права можливо судити про розвиток країни», – наголосив начальник управління у справах інвалідів, ветеранів війни, праці та стаціонарних установ – Микулець В’ячеслав Іванович.

Регіональний координатор Олег Григор'єв

Розпочавши семінар, Олег Григор’єв окреслив дві основні мети зустрічі: познайомитись для подальшої співпраці із учасниками (70% начальників управлінь є новообраними) та презентувати роботу Національного превентивного механізму на Україні. «Дана структура є відносно новою практикою у нашій країні. Вона функціонує з 2012 року. Головною метою створення такої інстанції є регулярні, системні візити (моніторинги) усіх місць несвободи для попередження жорстокого поводження з людьми. Хочу відмітити, що цей орган не несе каральну функцію. Навпаки, після візитів, ми надаємо ряд рекомендацій у формі звіту для усунення знайдених недоліків та шляхи вирішення, слідування яким допоможе покращити перебування підопічних в місцях несвободи».

Регіональний координатор зосередив свою увагу на принципах роботи НПМ: «Наразі, функціонує модель омбудсман+, що передбачає моніторингові візити представника Уповноваженного з спеціально підготовленими моніторами. Монітором може бути громадянин України, що успішно пройшов серію тренінгів. Саме існування незалежних моніторів з громадськості дає шанс на максимальну прозорість та об’єктивність візитів».

Наприкінці семінару, Олег Григор’єв презентував успішний досвід роботи моделі Обмудсман+ з паралельним показом фотофактів із місць несвободи: «В Україні існує майже 6000 місць несвободи. За три з половино роки існування даної інституції, моніторинг відбувся у майже 800 місцях. Звісно, є позитивні приклади, де права людини не порушуються та громадяни можуть вільно розвиватися. Проте загалом, більшість місць несвободи відбуваються суттєві порушення прав людини».

Регіональний координатор Олег Григор'єв

Підсумував семінар Микулець В’ячеслав виразивши свої очікування щодо подальшої роботи: «Вважаю, що робота даної інституції допоможе нам подивитися на свою роботу зі сторони та в зовсім іншому ключі. Українське суспільство не готово говорити про все відкрито. Більше того, воно не готове ламати систему. Однак, інколи нам це потрібно робити. Незалежно, наша єдина ціль – покращити життя підопічних. Саме інтеграція та співпраця з єдиною метою різних структур допоможе нам досягти мети».

Джерело