Публікації

Сьогодні закладено фундамент ще одного органу самоорганізації ромської громади

tat1

Сьогодні юристка Правозахисного фонду «Розвиток» Тетяна Матола зустрілася з лідером ромської громади селища Воловець Гога Василем. Голова громади, як його називають на Воловеччині – біров, в черговий раз прийшов оббивати пороги Воловецької райдержадміністрації щоб влада хоч трішки полагодила дорогу до поселення.

«Поселення знаходиться на околиці селища, на горі, дорога грунтова. Ніхто ніколи її не лагодив. Коли іде дощ, через непрохідну багнюку діти не можуть дійти до школи. Приходять в класи всі в багнюці, а директор школи телефонує мені і ставить претензії чому діти в школу приходять такі брудні. А які вони мають приходити, коли ідуть по коліна багнюкою», – скаржиться Василь Гога.

В черговий раз лідер поселення приходить до державної влади по допомогу і вони слухають, кивають і обіцяють. Обіцяють, але завтра. А на вулиці весна, підуть дощі і знову ромські діти будуть бруднити начищений до сяйва дубовий паркет Воловецької школи.

Розмовляючи з Василем Гогою непомітно приходимо до поселення. Тут на місці з’ясовуємо, що проблеми ромів в усіх районах однакові. З 48 будинків технічні паспорти мають лиш 9будинків. А прав власності на житлові будинки чи земельні ділянки не оформлено взагалі. Єдине джерельце питної води обладнано самими ромами. Піднятися на гору, де знаходиться ромське поселення майже не можливо, – ноги по багнюці ковзають, як на кризі. З гори відкривається чудовий краєвид селища Воловець, та краєвиди ромського поселення затьмарюють красу гір.

tet2

Бруд, відсутність будь-якого дорожнього покриття. Комунальні служби, скаржиться біров, не хочуть вивозити побутове сміття з поселення. На все поселення два загальні лічильники електроенергії, однак є вуличне освітлення. Але ці електроопори тримаються виключно на електропроводах. Жінки, які посходилися до нас, кажуть страшно дивитися на ці електроопори в грозу, їх хитає в усі боки. Звернення до керівництва Воловецької ремонтно-експлуатаційної мережі ПАТ «Закарпаттяобленерго» просто ігноруються. Якщо електроопори негайно не замінити, їх падіння на будинки, неминуче призведе до трагедії.

І тут, розмовляючи з паном Василем, спадаєна думку цікава річ. Тариф на електроенергію залежить від кількості спожитої електроенергії: до 100 кВт\місяць вартість кіловату становить 0.714 грн. від 100 до 600 кВт – 1.29 грн. від 600 кВт і вище 1.68 грн. за 1 кВт. В будинках ромів електроенергія використовується здебільшого для освітлення – це одна дві лапми. Середньостатистичний будинок рома використовує до 100 кВт місяць і мали б сплачувати по нижчому тарифу, та позаяк лічильник один на всіх то по ньому використання іде понад 600 кВт на місяць і як наслідок роми сплачують в три дорога за спожиту електроенергію.

Василь Гога та інші представники ромського поселення, на першій же зустрічі з нашим юристом вирішили, що органу самоорганізації ромської громади в селищі Воловець бути, і запланували на 29 березня 2017 року проведення загальних зборів з цього питання.

«Зараз ми ніхто, поодинокі роми, а об’єднавшись в громаду ми зможемо відстоювати свої права та інтереси – бо лише в єднанні сила», – з абсолютною впевненістю в своїх словах, сказав на прощання Василь Гога.