Публікації

Створення першого органу самоорганізації ромської громади в Україні

Роми самоврядування

Сьогодні, 26 травня 2015 року, відбулася історична подія в житті ромської національної меншини в Україні. Подія, яке стане початком нового етапу розвитку ромів в Україні. Це сталося в Мукачеві, в маленькому містечку західної України, але в найбільшому ромському поселенні нашої країни.
Сьогодні, ініціативна група подала в мерію міста документи на реєстрацію першого в Україні Органу самоорганізації ромської громади.

Можливо, багатьом ця інформація здасться звичайною, але для ромів – це початок нової ери, початок нової історії, де є такі поняття як право голосу, право на освіту, робота, саморозвиток, соціальна мобілізація, громадянська відповідальність і обов’язки перед суспільством, демократія.
Половина ромського табору (а це майже 5000 осіб) хочуть почати захищати себе самостійно. Питання підготовки юридичної частини створення органу самоорганізації, ніщо в порівнянні з тим сміливим кроком, який зробила частина ромського табору.

Роми самоврядування

Як сказав один з ромських активістів, Андрій Горват «Ми втомилися бути рабами, ми втомилися, коли нами керують і не дають сказати слово. Ми хочемо самі приймати рішення і самі брати відповідальність за їх виконання. Ми хочемо відкрити табір і щоб жителі міста Мукачево побачили, що наші діти такі ж як їх. Ми хочемо змінюватися і хочемо змінити ставлення людей до нас».

Розвиток ромського самоврядування кардинально змінить відносини ромської громади і органів місцевого самоврядування. Зараз вони нескінченно далекі від ідеальних. Тут швидше панує взаємна недовіра і ворожість. Ситуація зміниться, коли делеговані ромською громадою представники ромського самоврядування будуть вести діалог з владою на рівних, партнерських відносинах, пропонуючи реалізовувати спільні проекти, а не займатися випрошуванням чергових пільг або допомоги.

Роми самоврядування

Звичайно ж, розвиток ромського самоврядування в Мукачево знаходиться на самому початку довгого шляху, і проходячи його, буде стикатися з нерозумінням і необхідністю ретельно прораховувати кожен крок. Але якщо ми хочемо допомогти інтеграції ромського населення в суспільство, ми, як громадські активісти, так і органи влади на всіх рівнях, повинні докласти максимум зусиль, щоб органи ромської самоорганізації були створені по всій Україні і роми могли самі займатися вирішенням своїх проблем.

Роми самоврядування

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома України”, Міжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.