Публікації

Тисячолітня дискримінація ромів продовжується у Франції: протест ромів

Протест роми
Джерело

«Депортацію ромів можна порівняти із депортацією єврейського народу за часів режиму Віші»Вів’єн Редінґ, єврокомісар з питань юстиції, фундаментальних прав та громадянства.

Президент Франції Ніколя Саркозі скликав екстрену нараду на рівні міністрів, на якому було прийнято рішення про те, що близько 300 ромських таборів будуть демонтовані протягом трьох місяців.

В офіційній заяві адміністрації президента було вказано, що табори є «джерелом незаконного обороту, з глибоко шокуючим рівнем життя, експлуатації дітей для жебрацтва, проституції та злочинності». Десятки таборів з тих пір були закриті. Ромів депортували до їх домівки – Болгарії та Румунії.

Протест роми
Джерело

За шість тижнів було депортовано майже 1000 ромів і зруйнувано десятки таборів, паралельно неодноразово заперечуючи, що ромські сім’ї не були мішенню кампанії. Роми депортовані з Франції є громадянами ЄС. Так як Саркозі замовив кампанію в липні після того, як роми розгромили поліцейську дільницю у відповідь на вбивство ромського юнака поліцією, близько 100 домівок були зруйновані. Більшість з депортованих ромів були «посаджені» на літаки, які в основному прямували в Бухарест, після отримання 300 євро у випадку підписання декларації, що вони їдуть добровільно. Решту, як кажуть, вигнали через судимість. Згідно з правилами ЄС у випадку індивідуальної депортації, такий випадок може бути оскарженим у суді.

Цей крок є одним із нових заходів жорсткої лінії безпеки недавно оголошених урядом, який зустрівся з низькою оцінкою «схвалення» серед людей, згідно проведених опитувань громадської думки.

Протест роми
Джерело

Депортація румунських та болгарських ромів у Франції в рамках знищення незаконних поселень (таборів), яка розпочалася у липні 2010 року для деяких є спірним питанням: однак це явище зазнало широкої критики.

Протест роми
Джерело

Європейський центр з прав ромів (ERRC) вказав, що план Н. Саркозі «підсилює дискримінаційні уявлення про ромів і мандрівників і розпалює ворожнечу»

Президент Румунії Траян Бесеску сказав, що «розуміє, що існують певні проблеми, у ромських таборах, які розташовані за межами французький міст», але він наполягав на «законному праві кожного європейського громадянина вільно пересуватися територіями ЄС». Комітет ООН з ліквідації всіх форм расової дискримінації піддав різкій критиці придушення протесту ромів у Франції і наголосив, що расизм і ксенофобія переживають «значне відродження». Ватикан та церковні лідери також висловили заклопотаність.

Протест роми
Джерело

Масова дія, як депортація ромів, а не поодинокий випадок примусового виселення конкретної людини, є порушенням закону про боротьбу з дискримінацією в ЄС, в тому числі Хартії ЄС з прав людини.

У своєму виступі в Європейському парламенті у вересні 2010 року Вів’єн Редінґ висловила жаль з приводу депортації: «Я думала, що таку ситуацію Європа не допустить, після Другої світової війни». Більшість євро депутатів підтримали виступ Вів’єн та жорстко засудили дії Франції.

Протест роми
“Не гарно, Саркозі”. Джерело

Комісія створила окрему групу для вивчення того, як використовуються кошти ЄС, виділені на програми підтримки ромського населення. Ще одним із її завдань є збір інформації про те, чи які-небудь інші держави-члени порушують правила ЄС у ставленні до ромів.

«Вартові прав людини» (Human Rights Watch – неурядова організація, що здійснює моніторинг, розслідування і документування порушень прав людини більш ніж в 70 країнах світу зі штаб-квартирою в США) видала документ на 19 сторінках, який докладно описує, яким чином новий закон про імміграцію (прийнятий у червні 2011 року) відстає від дотримання зобов’язань Франції зі свободи пересування в ЄС та норм міжнародного права в галузі прав людини. У документі також стверджується, що є достатньо доказів того, що Франція незаконно депортувала таку велику кількість ромів: «За минулий рік (2010), тисячі ромів Румунії і Болгарії було наказано покинути Францію відповідно до процедур, які порушують їх права. Більшість наказів видавалися в великих масштабах напередодні кількох днів до або під час виселення із таборів, без достатнього вивчення індивідуальних обставин життя людей».

Протест роми
Щонайменше 77,000 чоловік по всій Франції вийшли в знак протесту проти політики уряду депортації ромів. Джерело BBC

Роми масово виступили проти наміченого курсу політики Н. Саркозі, вийшовши на протест, який підтримали не лише жителі Франції, але й інші свідомі громадяни по світу.

За даними BBC News, свою незгоду з політикою президента висловили десятки тисяч французів. У Парижі поліція оцінила число протестувальників в 12 тисяч чоловік, тоді як організатори наполягають, що захід зібрав близько 50 тисяч учасників. За словами організаторів, аналогічні акції протесту пройшли в 135 населених пунктах Франції, а також у французьких посольств в Лондоні, Брюсселі та Бухарест.

Протест роми
Демонстранти в французькому місті Марсель одягли нацистські маски гулузуючи із членів уряду, 4 вересня. Джерело BBC

Такого роду дії, варто засуджувати та чинити їм опір у законному полі. Методом «виселення» тим більше людей, які мають законне право жити там, де їм заманеться, питання будь-якого кшталту вирішити не можливо: незалежно кого вони стосуються. Варто всіляко сприяти та допомагати тим, які переселилися для кращого життя. Діти, які відчули на собі весь гніт дискримінації, ромофобії ще й від державного апарату, ніколи не стануть щасливими і ніколи не побудуть щасливу країну. Але якщо ми прагнемо змінити цей світ, де кожному за рівними правами та можливостями, то ми не маємо йти шляхом, який обрала адміністрація Н. Саркозі.

Протест роми
“Ні расизму в державі”. Джерело

Ірина Миронюк,
Правозахисний фонд «Розвиток»

Використані матеріали:
https://www.theguardian.com/world/2010/sep/14/roma-deportations-france-eu-disgrace
http://www.bbc.com/news/world-europe-11027288
http://www.unian.net/world/397477-v-parije-proshla-demonstratsiya-protesta-protiv-deportatsii-tsyigan.html
https://www.hrw.org/news/2011/09/29/france-one-year-new-abuses-against-roma
http://www.romea.cz/en/news/world/france-resumes-deportations-of-roma-people-from-romania