Публікації

У нас барон – у них король!

Ромські королі
Джерело фото

Згідно офіційної статистики, в Румунії проживає найбільша кількість ромів Європи – понад 620 тисяч. Але назвати конкретне число занадто важко, адже багато хто не бажає декларувати себе як «рома» через високий рівень ромофобії.

Сім’я Чіоаба є королівською династією, яка, так би мовити, царює у ромській громаді більше як півстоліття. В 1960х роках, Іон Чіоаба (Ion Cioaba) був першим із цього королівського роду, який намагався інтегрувати ромів в суспільство не лише на національному рівні, але й на міжнародному. Він засновує Союз ромів, який згодом розвалився через різне бачення його членів розвитку ромської громади. На початку 90х років ХХ століття, роми висловили своє бажання королю захищати їх права на всіх рівнях. Його називали «Булібаша» (Bulibasha) – король ромів. У вересні 1992 року, у монастирі відбулася офіційна коронація Іона як Короля Ромів.

Ромські королі
Іон Чіоаба.Джерело

У 1997 році, після смерті Іона, королем став його син Флорін. Його погляди на розвиток ромської громади змінювали впродовж його життя. В одному із інтерв’ю для Cafebabel він зазначав, що його метою є збереження віковічних традицій та звичаїв ромів, наголошуючи на понятті ранніх шлюбів серед ромської громади. Однак, з часом, він змінив цю думку, закликаючи ромів не одружуватися у підлітковому віці. Ціллю свого життя для нього стало об’єднання ромів в єдину структуру, зі спільними поглядами. Після розвалу Союзу ромів, який заснував його батько, за словам Флоріна виникло понад 250 організацій в Румунії, які представляли ромів.

Ромські королі
Флорін Чіоаба. Джерело

Наступником королівської династії став Дорін Чіоаба, який називає себе королем ромів всього світу, а його молодший братик Даніел – королем румунських ромів. Коронація Доріна відбулася одразу на похоронах свого батька Флоріна. Там, його матір Маріта, біля труни свого чоловіка, одягла золоту корону на свого старшого сина Доріна.

Ромські королі
Королева Маріта коронує своїх синів Доріна та Даніела. Джерело

Дорін виріс у маленькому румунському місті Сібіу, і говорить, що царювати не так і просто. Роми – народ свободолюбивий. Але свого короля вони шанують та поважають. У короля вища юридична освіта. Саме її він почав здобувати, аби захищати свій «небажаний» народ по всьому світу.

Доріна хвилюють питання історичної пам’яті та відповідальності. Тому, однією із найгучніших справ, які вирішував новий король – це вимагання від німецького уряду компенсації для 80 тисяч ромів, які постраждали від нацистської влади впродовж Другої світової війни.

Проблемою, яка надзвичайно турбує короля – є ранні дитячі шлюби.У своєму інтерв’ю для Channel4 він сказав, що одружуватися у 14 років є традицією для ромів: «Моя дружина була ще молодша. Але це та традиція, яку я намагаюся заборонити. Я продовжую втілювати в життя спроби мого батька на рахунок підвищення вікового цензу до 16 або 17 років. Маю констатувати, що й до тепер діти одружуються у 10 та 12 років»

Заборона дитячих шлюбів – стало свого роду кредом для Доріна. Незважаючи на те, що він сам рано одружився, він пам’ятав історію, коли його 12-ти річну рідну сестру видали заміж за 15річного хлопця попри заборону Страсбурзького суду. Він, як і більшість прогресивних ромів, вважають, що власні традиції потрібно зберігати, але не ціною дитячих доль.

Ромські королі
Весілля сестри Доріна. Джерело

Він гостро реагує на кримінальні дії, які вчиняються певними представниками ромської громади: «Багато ромів мігрують по всьому світу в пошуках кращої долі. Це саме стосується й представників інших народностей. Я вважаю, що якщо, до прикладу, ром приїхав чесно працювати, та має на це офіційний дозвіл, то йому варто всіляко сприяти й допомагати. Дайте рому шанс! Якщо ж він скоїв злочин – то його потрібно одразу депортувати й судити по закону», – говорить король в інтерв’ю 4 каналу.

Вважати, що роми скоюють злочини, бо вони такі є за природою – самий абсурдний із всіх стереотипів, які з ними пов’язані. Визнавати, що у ромів є традиції та звичаї, які передаються століттями – є реальністю. Інколи потрібно піти шляхом компромісу, задля досягнення мети – стабільності. У 2011 році, Румунія пішла на такий крок. Саме в цьому році був створений Перший Формальний ромський суд Стабор (Stabor), який очолив Дорін Чіоаба. За його словами це не є паралельною судовою системою, це є частиною ромської традиції. У своєму інтерв’ю для Balkan Insight він повідомляв: «Ми тут для медіації різних конфліктів, які відбуваються всередині нашої общини. Ми не намагаємося судити їх, ми хочемо їх примирити»

Ромські королі
Дорін Чіоаба проводить судове засідання. Джерело

До складу суду входить голова та сім членів, які вже на першому засіданні розглядали справу двох ромів, які не могли поділити спадок своєї покійної матері. Метою цього суду є максимальне вирішення спірних питань в межах своєї громади. До румунського суду варто звертатися, лише за умови неможливості вирішення питання медіацією.
Сьогодні, Дорін є Президентом найстарішої ромської організації – Міжнародного союзу ромів, який щоденно не лише захищає права ромів, але й розробляє все нові та нові проекти покликанні покращити життя ромської громади.

Ірина Миронюк,
Благодійний фонд «Розвиток»