Публікації

В Секретаріаті Уповноваженого ВРУ з прав людини були представлені зміни до законодавства щодо спрощення процедури видачі ідентифікуючих документів ромам

18 листопада, у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини представники Благодійного фонду «Розвиток» презентували зміни до Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Поправки до Закону почали розроблятися ще у 2012 році, і були представлені на експертному засіданні «Вдосконалення та спрощення процедури отримання ідентифікуючих документів представниками ромської національної меншини» у Києві.

Ігнорування законодавчих колізій, які виникали при видачі ідентифікуючих документів представникам ромської національної меншини, стало результатом складної процедури паспортизації. Без судових засідань, майже нереально отримати ідентифікуючі документи. Адвокатеса Благодійного фонду «Розвиток» Ірина Лисничка пояснює: «Так, відповідно до законодавства, у разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта громадянина України. Так, Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, визначає: для оформлення цього документу потрібно подати свідоцтво про народження. Для багатьох — це замкнуте коло!»

Не покидаючи ідею втілити у життя зміни до Закону, юристи Благодійного фонду «Розвиток» повторно звернулися до Секретаріату Уповноваженого, та ініціювали нові зустрічі та обговорення з Міністерством юстиції.
Однак, відбулися позитивні зрушення з боку державних органів влади, які вносять зміни до законопроекту. Міністерство юстиції, наразі, готове розглянути три зміни до законодавства, запропоновані юристами Благодійного фонду «Розвиток», зокрема до ст. 13 та ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Усі сторони дійшли консенсусу, що довідка з місця реєстрації однозначно непотрібна для того, щоб видати дитині свідоцтво про народження. Про позитивні зрушення у цьому говорить представниця Міністерства юстиції Оксана Недашківська: «У ВРУ зареєстровано проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері державної реєстрації актів цивільного стану щодо приведення їх у відповідність з європейськими стандартами. Цей законопроект вносить зміну в ст. 13 щодо реєстрації народження дитини, а саме що реєстрація народження дитини яка досягла однорічного віку буде проводитись без довідки з місця проживання, але все ж таки з документами про народження і перебування дитини під наглядом лікувального закладу»

Координаторка проектів Наталя Козир представила ініціативу юристів Благодійного фонду «Розвиток», яка має на меті зменшити перелік документів, необхідний для реєстрації дитини.
«В статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» пропонуємо реєструвати народження дитини, яка досягла однорічного віку за наявності або медичного свідоцтво про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу», – говорить Ірина Лисничка.

Вона пояснила це тим, що зазвичай, ромським жінкам важко зібрати всі довідки, адже часто матері не перебувають на обліку у лікаря. Представниця міністерства юстиції – Оксана Недашківська підтримала цю ініціативу та виразила готовність розглянули цю поправку до Закону. Однак, учасники переговорів дійшли до висновку, що долучити до консультування представників із Міністерства охорони здоров’я, так як вони визначали порядок існування цих типів документів (довідок).

«Ми пропонуємо внести наступну зміну до статті 13 цього ж Закону. Ми пропонуємо, щоб дітей, які досягли 16 річного віку, за наявності документа закладу охорони здоров’я, що підтверджує факт народження, реєстрували за їх особистою заявою, без пред’явлення паспорту», – озвучила останню запропоновану поправку адвокатеса фонду «Розвиток».

Завідувач відділу з питань недискримінації Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – Сергій Понамарьов підсумував висловлені позиції представниці Мінюсту та співробітниць Благодійного фонду «Розвиток»:
«Ми маємо знайти баланс. З одного боку, ми маємо встановлювати ненадмірні вимоги. З іншого – ми не можемо ставити під загрозу життя та здоров’я дитини, тобто ми маємо знати, що батьки принаймні не реєструють мертву дитину. Треба з’ясувати, чи може соціальна служба або орган піклування приходити та перевіряти, чи дитина жива».

Юристи Благодійного фонду «Розвиток» мають на меті висловити свої пропозиції Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо законопроекту 3272 і додати свої зміни в порядку громадської ініціативи.

Прес-центр Благодійного фонду “Розвиток”

P.S. «Кампанія громадської адвокації щодо усунення законодавчих розбіжностей у видачі ідентифікуючих документів представникам ромської національної меншини», реалізується Благодійним фондом «Розвиток» при фінансовій підтримці Європейського центру з прав ромів (European Roma Rights Centre (Budapest, Hungary).