Публікації

Відбулися моніторингові візити представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в інтернатні заклади Закарпатської області

мониторинг

У липні 2013 року представники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представником громадськості від Благодійного фонду «Розвиток» Наталією Козир здійснили моніторингові візити до установ охорони здоров’я та соціального захисту населення Закарпатської області.

З метою моніторингу дотримання прав людини були відвідані чотири установи – Вільшанський дитячий будинок-інтернат, Вільшанська обласна психіатрична лікарня, Мукачівський психоневрологічний інтернат № 1 і Мукачівський психоневрологічний інтернат.

У Вільшанському дитячому будинку-інтернаті перебуває майже 200 дітей з важкими захворюваннями. В інтернаті створені хороші побутові умови, діти забезпечені необхідним лікуванням. Українські та чеські волонтери разом з персоналом здійснюють реабілітацію дітей з інвалідністю. Одночасно в інтернаті існує проблема, типова для всіх установ III-IV профілю – недостатня кількість молодшого медичного персоналу не дозволяє забезпечити належний догляд за хворими.

Під час відвідин Мукачівського психоневрологічного інтернату № 1, монітори відзначили, що підопічні забезпечені належним харчуванням і якісним рівнем реабілітації. Підопічні проживають в хороших умовах і мають доброзичливі стосунки з працівниками установи. Єдиним істотним виявленим недоліком є ​​відсутність необхідного облаштування в кімнатах для тримання (ізоляції) підопічних в збудженому стані.

У Мукачівському ж психоневрологічному інтернаті таких хворих ізолюють в підвальне приміщення в кімнаті, яка фактично є металевою кліткою. Таке ізолювання можна кваліфікувати як жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження.

Крім того, в цьому закладі в спальних кімнатах ліжка розташовані впритул, в душовій кімнаті відсутні перегородки, недостатня кількість місць для прогулянок підопічних, поламані лавочки, тому хворі люди під час відпочинку змушені сидіти на землі чи бетоні.

Варто відзначити, що адміністрація установ на зауваження відреагувала оперативно і кричущі недоліки були усунені протягом двох днів.

Під час моніторингу Вільшанської обласної психіатричної лікарні встановлено, що чотири з п’яти корпусів побудовані в 1949 р. і вимагають капітального ремонту. У лікарні недостатньо меблів, постільна білизна зношена, рушниками служать ганчірки, м’який і частково твердий (ліжка в деяких палатах) інвентар вимагає негайної заміни.

За результатами моніторингових візитів складено звіт, який направлено до Міністерства соціальної політики і Міністерство охорони здоров’я України для належного реагування.

http://www.ombudsman.gov.ua