Публікації

Будапештський ромський симфонічний оркестр: 100 скрипок

Будапештський ромський симфонічний оркестр

«Даючи концерти по всьому світу, ми передаємо наші цінності, нашу ромську культуру і нашу пристрасть до музики»

Всесвітньо відомий угорський художник ромського походження Томаш Пелі одного разу сказав: «Дві золоті лінії проходять скрізь моє життя: одна означає мою угорську ідентичність, а інша – мою ромську. Я не хочу, щоб відмовлятися від будь-якої з них, так як вони – мої». Ці слова ідеально описують угорський оркестр, який складається із ромів. «100 ромських скрипок» немов би невидимий музей угорського духу поєднують та зберігають еклектичний колорит цих культур.

Всесвітньо відомий оркестр зародився 30 років тому із групи, який тепер є унікальним музичним утворенням у всьому світі. Подейкують, що оркестр утворився одного дня, коли на похорони ромського скрипаля-віртуоза Шандора Ярокі зібралася велика кількість музикантів. Вони почали виконувати свою першу імпровізацію. Вийшло так гарно, що вони вирішили об’єднатися в оркестр.

Будапештський ромський симфонічний оркестр
Джерело

Виступи симфонічного оркестру і сотні ромських скрипок, за допомогою яких вони зберігають традиції є безцінним внеском у світову спадщину. Крім класичних творів мистецтва – в тому числі Ліста, Бартока, Кодая, Хубала, Еркеля, Брамса, Чайковського, Сарасате, Штрауса – вони також грають традиційну угорську та ромську музику, угорські мелодії і народні пісні.

Крім збереження традиційних мелодій, оркестр експерементує виконуючи сучасну музику. Оркестр, сьогодні, може похвалитися 138 членами. На думку критиків «є щось надихаюче, коли на сцені з’являється світового визнання найбільший ромський оркестр».

Причиною цього є нескінчений коловорот ентузіазму, який їх охоплює щоразу після виступу. Успіх це послання для них у продовженні своєї діяльності, даючи все більше натхнення для всіх музикантів.

Будапештський ромський симфонічний оркестр
Джерело

Одним із найбільших концертів відбувся на церемонії відкриття Всесвітньої виставки в Лісабоні, де вони виступали для двадцяти тисяч осіб. У Картаго вони виграли нагороду на 45-му Міжнародну музичному фестивалі. Аудиторія п’ятнадцяти тисяч святкували успіх оркестру. У Парижі в Театрі Єлисейських полів вони грали на 55 шоу в період між 2002 і 2014 роках з великим успіхом.

Вони беруть участь в концертних турне у Франції і Монако кожен рік поспіль з 1994 року, виступаючи на сценах майже всіх великих і малих міст. Вони грали в містах в Африці, Південній Америці, Азії, Австралії і ряді європейських міст.Вони виграли премію угорської спадщини у 2000 році; в тому ж році вони також були включені в книгу рекордів Гіннеса. Протягом усього свого існування симфонічний оркестр «100 скрипок» випустили 21 компакт-диск, 5 DVD-дисків, з яких декілька стали платиновими і золотими.

Існує 25 членів так званої секції юнаків, молодих талантів, яка була сформована для того, щоб з часом, вони стали членами оркестру «100 скрипок». До складу оркестру входять: 60 скрипалів, 10 контрабасистів, 9 альтистів, 9 кларнетистів, 6 віолончелістів, 6 цимбалістів, серед них всесвітньо визнаний Оскар Екреш. Оркестр грає без нот і не має диригента в звичайному розумінні цього слова. Кожним номером, виконуючи соло, диригує одна із перших скрипок.
Будапештський Симфонічний ромський оркестр і Сто Ромських скрипок органічно вписується в угорську систему установ культури. Його головна мета полягає в тому, щоб зберегти цю виняткову музичну цінність. Зберігаючи вікову традицію, яка передавалася ромами з покоління в покоління в якості сімейного спадщини. З його мистецтвом і музикою, цей оркестр знаходить шлях до серця аудиторії в будь-якому місці і в будь-який час, тим самим збагачуючи барвистий портфель європейської культури. Будапештський Симфонічний ромський оркестр і Сто Ромських скрипок святкували своє 30-річчя в великому залі музичної академії імені Ференца Ліста 6 червня 2015.

Переклад Ірини Миронюк із джерела http://www.100tagu.hu/en_GB/budapest-gypsy-symphony-orchestra/