Публікації

Електролічильники під хмарами: знущання над ромами?

Роми

Мукачівські генії інженерної думки зробили унікальний винахід для боротьби з крадіжками електроенергії: вони вчепили в ромському таборі лічильники на опори електропередач… на висоті 5-7 метрів!

У «Закарпаттяобленерго» не приховують, що дані міри прийняті для запобігання крадіжок електроенергії серед ромів. Боротися з виробничими втратами, звичайно, необхідно, але законними методами. Серед мешканців ромського поселення вулиць Поперечна, Канальна, Менделеєва, Резервна, І.Франка і Трудова, на яких лічильники видерлись на стовпи, є багато сумлінних платників. Незважаючи на це, їх фактично прирівняли до злодіїв. Адже знайомі, які проходять біля їх обійстя і спостерігаючи лічильник у хмарах, домислюють, що тут живе злодій.

Роми

Оригінальною була і відповідь одному з інвалідів-візочників, який спробував апелювати до енергетиків: «Як же ж мені зняти показник?!» Відповідь була: «Як треба, приїде підйомник». Взагалі, навіть лізти на стовп заборонено Правилами користування електроенергією. Справді, як знімаються показники? Чи можна довіряти контролеру?

З цими питаннями до юристів «Мукачівського правозахисного центру» звернулися мешканці ромського поселення, які проживають на вулицях Поперечна, Канальна, Менделеєва, Резервна, І.Франка, Трудова, оскільки вже декілька років на вказаних вулицях незаконно встановлені електролічильники на стовпах на висоті більш як 5 метрів від підлоги, а це є значним порушенням норм законодавства. До того ж, кожного місяця їм приходять квитанції на сплату з зазначеними сумами грошей, які значно завищенні.

Взаємовідносини між енергопостачальниками та побутовими споживачами у частині встановлення та експлуатації розрахункових приладів обліку регулюються Законом України «Про електроенергетику», Законом України « Про метрологію та метрологічну діяльність», Правилами користування електроенергією для населення, Правилами улаштування електроустановок, Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Державним реєстром засобів вимірювальної техніки.

Адже, відповідно до пункту 1.5.29 Правил улаштування електроустановок висота від підлоги до коробки затискачів лічильників повинна бути в межах 0,8-1,7 м. Допускається висота менше 0,8 м, але не менше 0,4 м.

Статтею 6 ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» визначено, що відповідно до Конституції України, загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів України всі особи незалежно від їх певних ознак мають рівні права і свободи, а також рівні можливості для їх реалізації. Тому представники ромської національної меншини, не повинні бути обмежені в своїх правах.

Роми

Юристи Мукачівського правозахисного центру підготували заяву до Мукачівського РЕМ про усунення незручностей у користуванні електроустановок, МРЕМ надано відповідь, що роботи по перевстановленню засобів обліку по вулицях Поперечна, Канальна, Менделеєва, Резервна, Трудова, І.Франка проводитимуться у вересні – жовтні 2014 року. На нашу скаргу з мукачівської прокуратури теж пришла відписка.

Однак станом на 05.12.2014 року надалі порушуються права громадян, лічільники до тепер знаходяться на стовпах, на тій же висоті за користування електроенергією працівники МРЕМ вимагають значні суми коштів кожного місяця.
Зрозуміло, що приватна монополія так просто не здасться, але під лежачий камінь вода не тече. Тому правозахисники вже готують позовну заяву до суду.

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома УкраїниМіжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.