Публікації

Електромережа – серед лідерів за скаргами від мукачівців

Найбільше скарг в “Мукачівський правозахисний центр” надходить на працівників Мукачівського ГРЕС (електромережу). Крім того, що вони незаконно приховують інформацію про стан оплати їх послуг, самовільно дописують кіловати, не видають абонентські книжки, при цьому ще й хамлять клієнтам.

“Або платіть, або вас завтра відключать від мережі!”

Мешканка Мукачева Ірина Александрова переконана, що контролери Мукачівської ГРЕС навмисне обманюють її. В кінці вересня 2012, через невірно записані показники лічильника їй прийшов рахунок, в якому реальні показники лічильника перевищувались на 146 кВт. З огляду на те, що споживання електроенергії понад 150 кВт обчислюється за іншим тарифом, цей факт її обурив. Коли Ірина звернулася в електромережу з проханням роз’яснити походження такого показника і зробити перерахунок, касир з абонентського відділу в грубій формі відповіла: “Або платіть або вас завтра відключать від мережі!”

Правозахисники впевнені: боротися варто

Пані Ірина звернулася за безкоштовною допомогою в «Мукачівський правозахисний центр». Як уточнили юристи вищезгаданої організації, пунктом 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 «Про затверджені Правила користування електричною енергією для населення» встановлено, що в разі виявлення в платіжному документі помилкових показань приладу обліку споживач зобов’язаний повідомити про це енергопостачальника, а представник енергопостачальника повинен протягом п’яти днів з дня подачі заяви перевірити рахунок, а в разі потреби протягом 20 днів перевірити прилад обліку та повідомити споживача про результати перевірки.

Так як вищевказані дії Мукачівським ГРЕС проведені не були, юристи порадили жінці скласти відповідну заяву, в якому абонент просить «забезпечити явку в найближчим часом представника Мукачівського ГРЕС, про що повідомити споживача, для фіксації дійсних показників лічильника і внесення відповідних коректив у платіжні рахунки. Попутно провести службову перевірку за фактами викладених в даній заяві і розібратися в цій неприємній ситуації, навести порядок в абонентське відділі Мукачівської ГРЕС міста Мукачево щодо хамського ставлення працівників до абонентів».

Споживач має право платити за абонентською книжкою!

Схожа ситуація і в іншої жительки Мукачева – пенсіонерки Анастасії Галего. Різниця тільки в тому, що через недовіру до контролерів ГРЕС Анастасія Галего попросила дозволу платити за електроенергію по абонентській книжці, а не за квитанціями. Касир Мукачівського ГРЕС в грубій і не в аргументованій формі відмовила у видачі абонентської книжки, і на всі спроби отримати додаткове роз’яснення і повну інформацію про відмову у видачі абонентської книжки, касир з абонентського відділу просто ігнорувала Анастасію Галего.

Працівники «Мукачівського правозахисного центру» впевнені: в тих же Правилах користування електричною енергією для населення прописана можливість платити за електроенергію, самостійно заповнюючи абонентську книжку.

Абонентська книга як зброя проти планових платежів

Ще однією важливою причиною того, що співробітники ГРЕС приховують можливість оплати за послуги через абонентські книжки – це так звані планові платежі. Ще в минулому році по всій Україні з’явилося нововведення – в квитанціях за сплату за енергоносії з’явилася нова графа «плановий платіж». Причому, часто цей платіж становив більше, ніж абонент використовував в місяць. Енергопостачальники пояснили все це дуже просто: мовляв, ви платите за енергію з запізненням, а нам треба платити зарплати вчасно. І щоб не брати постійно кредити, ми вдалися до таких заходів. Те, що цей плановий платіж носить суто рекомендаційний характер і ні до чого не зобов’язує, звичайно ж, ніхто вам не скаже.

Тому якщо у вас є зайві гроші – платить за послуги вперед. Щоб олігархи, які вже практично стали одноосібними власниками всіх енергопостачальних кампаній, чи бува не загрузли в кредитах.

Але пам’ятайте, що ви повинні платити тільки за використану енергію. А якщо ви виявили по відношенню до себе будь-які неправомірні дії – завищені показники та вимоги платити за ним, відмова в наданні можливості платити по абонентській книжці, хамство і т.д. – не мовчіть. І не треба вплутуватися в сварки, це теж не призведе до бажаного результату. Спілкування з недобросовісними енергопостачальниками має проводитися тільки в письмовому вигляді: занесли заяву, вимагайте зареєстровану копію.

Тільки знаючи свої права, ви не будете дарувати комусь зайві гроші, витрачати свої нерви. Звертайтеся по допомогу в «Мукачівський правозахисний центр», вам завжди з радістю допоможуть.