Публікації

Культура зґвалтування

«У культурі зґвалтування жінка відповідає за те, як поводиться з нею чоловік, тому що чоловік не може встояти перед її сексуальною силою»

Термін «культура зґвалтування» викликає шокову реакцію, що, напевно, відповідає суті того явища, яке він позначає. Це пряма калька з англійського: rape culture – явище, вже давно і часто описується в західному фемінізмі. Він використовується в рамках ґендерних досліджень для опису культури, в якій поширені зґвалтування та інші форми сексуального насильства (зазвичай проти жінок) та в якій переважають світогляд, норми, практики і подача матеріалів у ЗМІ, які нормалізують, виправдовують або заохочують сексуальне насильство. Імовірно термін з’явився спочатку у формі «культура, яка підтримує насильство» в книзі Сьюзен Браунміллер «Проти нашої волі: чоловіки, жінки і насильство» (1975).

– Ми придумали неіснуючий епос віртуального світу, що чимось нагадує нібелунгів, «Едду» або зовсім давні перекази, коли боги легко спілкувалися, боролися або вступали в ближчі відносини з людьми.

Герої – це молоді люди навколо двадцяти і старше. Ми не знаємо їх віку, може бути, їм під тридцять, а може бути, вони були завжди, але тільки їх вигляд такий. Вони виглядають як юнаки і дівчата того невловимого андрогінного типу, який так любив Караваджо. Вони зійшлися в останній битві «всіх проти всіх», вони безжалісні один до одного, вони борються самі з собою на тлі природних і техногенних катастроф. Насильство в цьому світі абсолютно спокусливо і безкарно, в цій нескінченній битві НЕ пролито жодної краплі справжньої крові.

Тетяна Арзамасова: «Насильство спокусливо і безкарно …»

На українську мову це поняття іноді перекладають як «культура насильства», але в цьому випадку його легко сплутати з більш широким поняттям культури насильства, що використовується в ряді інших соціологічних і антропологічних напрямів. Пропонувався також варіант «культура сексуального насильства», так як «зґвалтування» сприймається як окрема конкретна дія, а сексуальне насильство – як більш широке явище. Однак в рамках цієї статті я буду використовувати термін «культура зґвалтування», а під «насильством» мати на увазі сексуальне насильство.

Культура зґвалтування – це комплекс переконань, які заохочують сексуальну агресію у чоловіків і схвалюють насильство проти жінок. Ця парадигма потурає фізичному та емоційному тероризму проти жінок, приймаючи його як норму. У культурі зґвалтування жінки відчувають постійну загрозу насильства, від сексуальних зауважень до сексуальних дотиків і до безпосередньо зґвалтування. Прояви сексизму часто використовуються для того, щоб виправдати і раціоналізувати нормативні мізогіністичні практики; наприклад, сексистські жарти сприяють поширенню неповаги до жінок і подальшого байдужості до їх благополуччя, що в кінцевому рахунку робить зґвалтування і жорстокість по відношенню до них «допустимими».

У культурі зґвалтування вважається, що сексуальне бажання і сексуальна активність жінки повинні бути повністю підконтрольні чоловікові; в той же час на жінку покладається відповідальність за дії чоловіка, скоєні під впливом сексуального бажання, тому що його провокує жіноча сексуальність. З іншого боку, ця парадигма задає жорсткі рамки для сприйняття і прояву чоловічої сексуальності, аж до того, що підштовхує чоловіка до небажаного сексу. Таким чином, це явище безпосередньо пов’язане з ґендерними ролями і згубно і для жінок, і для чоловіків, обмежуючи їх самовираження і завдаючи їм психологічної шкоди.

Загальні риси

– У культурі зґвалтування рідко говорять про те, що 1 з 6 жінок хоча б раз піддається сексуальному нападу. У той же час намагаються не говорити про те, що багато жінок за своє життя піддаються сексуальному насильству неодноразово.

– Культура зґвалтування – це об’єктифікація жінок, частина процесу дегуманізації, в результаті якого отримання згоди стає непотрібним. У культурі зґвалтування жіночі тіла розглядаються як громадська власність; результат цього – домагання на вулицях і сексуальні дотики в громадському транспорті.

– У культурі зґвалтування наявність у жінки сексуального досвіду автоматично означає, що вона хоче займатися сексом в будь-який час і з будь-яким чоловіком, який виявляє таке бажання, якщо тільки вона не «належить» конкретному чоловікові – тоді він має ексклюзивні права на її тіло у відповідності з власними бажаннями.

– У культурі зґвалтування жінка відповідає за те, як поводиться з нею чоловік, тому що чоловік не може встояти перед її сексуальною силою.

– У культурі зґвалтування жорстокість вважається сексуальною, а сексуальність жорстокою. Зґвалтування вважається компліментом, проявом нестримної пристрасті, яку красива жінка пробуджує в здоровому чоловікові, так що він не може протистояти бажанням зірвати з неї одяг, закарбувати її в стіну, або в чавунну огорожу, або в капот машини, або смикнути за волосся, або жбурнути на ліжко, або втілити один з мільйона інших образів сексуальної бійки, які тиражуються в фільмах, телепередачах, на обкладинках любовних романів і зображують прояви жорстокості як невід’ємної частини (гетеросексуальної) сексуальності.

– Культура зґвалтування пов’язана з воєнізованою культурою і є «природним продуктом всіх воєн, у всьому світі, в усі часи і в усіх формах». Зґвалтування використовується в якості зброї, інструменту війни, геноциду та утисків.

Категоризація

– У культурі зґвалтування існує думка, що тільки певні типи людей піддаються насильству. Так, всі знають, що сексуальних працівників не ґвалтують. Чоловік не може зґвалтувати дружину, адже секс з ним – її подружній обов’язок. Якщо жінка веде «неідеальний» спосіб життя, займається добровільним сексом або просто виробляє «не те» враження, насильство над нею «не рахується». Насправді гвалтують сильних і слабких, розумних і дурних, тих, хто чинить опір, і тих, хто підпорядковується, щоб все швидше закінчилося, повій і святенників, багатих і бідних, високих і маленьких, товстих і худих, сліпих і зрячих, глухих і чують, людей будь-якої раси, форми, розміру, стану здоров’я і стилю життя.

– Культура зґвалтування ігнорує те, що єдиний спільний знаменник між насильниками – то, що вони ґвалтують. Вважається, що славні хлопці не ґвалтують; кращі друзі не ґвалтують; хороші тати не ґвалтують; геніальні митці не ґвалтують.

– Існує загальновідома класифікація ґвалтівників. Є «нормальні» насильники, чиє злочин зазвичай сходить їм з рук під гаслом «Хлопчики перебісились», – чоловіки, які примушують до сексу привабливих жінок свого віку, здорових, так що їх злочин виявляється зрозумілим іншим чоловікам, їх захисникам. І є «справжні психи» – це чоловіки, які ґвалтують дітей, літніх жінок, інвалідів, що лежать в комі, всіх тих, хто не може чинити опір, секс з ким важко уявити як збудливий (на відміну від зґвалтування «красунь», яке так легко перетворити в фантазію про сексуальну бійку, коли жінка кричить, смикається і нарешті піддається «лестить їй»).

– У культурі зґвалтування поширене певне уявлення про зґвалтування: популярний образ насильника-незнайомця, вистрибує з-за кущів в темному провулку. Цей образ закріплений в суспільній свідомості, хоча статистика показує, що жінок в три рази частіше ґвалтують знайомі, в дев’ять разів імовірніше, що насильство відбувається в будинку жінки, будинку знайомого чи деінде, але не на вулиці, і найпоширеніший тип зґвалтування – так зване зґвалтування на побаченні.

Звинувачення жертви

– У культурі зґвалтування витрачається неймовірно багато часу на те, щоб звинуватити жертву в тому, що її зґвалтували, і виправдати ґвалтівника.

– Культура зґвалтування відмовляється визнавати, що єдине, що об’єднує всіх жертв насильства, – невезіння. Що єдине, що можна зробити, щоб уникнути зґвалтування, – ніколи не опинятися поруч з насильником. Що це абсурдна і нераціональна вимога, тому що насильники не подаються, не носять значків і не світяться фіолетовим.

– У культурі зґвалтування на жертву покладають відповідальність за запобігання насильству. У культурі зґвалтування жінкам рекомендують займатися самообороною, як ніби це єдине рішення для запобігання насильству. У культурі зґвалтування жінкам радять «проявляти розсудливість», або «бути відповідальними», або «усвідомлювати ризик», або «уникати таких місць», або «так не одягатися», але забувають порадити чоловікам не ґвалтувати.

– У культурі зґвалтування постійна загроза сексуального нападу впливає на повсякденні дії жінок. У культурі зґвалтування дівчаток і жінок вчать бути уважними до того, що ви носите, як носите, як поводитеся, де ходите, коли ходите, з ким ходите, кому довіряєте, що робите, де робите, з ким робите, що п’єте, скільки п’єте; кому дивіться в очі, якщо одна, якщо з незнайомим, якщо в групі, якщо в групі незнайомих людей, якщо темно, якщо місце незнайоме; якщо щось несеш, як несеш, яка на тебе взуття на випадок, якщо доведеться бігти, яка сумочка з собою, які прикраси надіті, скільки часу, що за вулиця, яка обстановка; зі скількома людьми ти спала, з якими людьми ти спала, хто твої друзі, кому ти даєш свій телефон; хто поруч, коли приходить кур’єр з доставкою; можна було б глянути, хто стоїть за дверима; перш ніж відкривати, необхідно перевірити, хто прийшов; перш ніж відкрити кур’єру, завести собаку або імітатор гавкання; не жити однією, брати уроки самооборони, завжди бути напоготові, завжди бути уважною, завжди за всім стежити, завжди бути готовою і ніколи не розслаблятися навіть на секунду, інакше тебе зґвалтують, а якщо ти не дотримуєшся всіма правилами, то сама винна.

Недовіра до жертви

– У культурі зґвалтування є уявлення про «типову» поведінку після зґвалтування і не визнається те, що реакції на зґвалтування так само різняться, як жертви. Після зґвалтування одні жінки впадають в стан шоку, а інші здатні тверезо мислити; одні стають агресивними, а інші – відчувають сором; одні стоїчно терплять, інші замикаються в собі, а треті б’ються в істериці; деякі переживають перепади настрою. Одні жінки хочуть заявити про зґвалтування, а інші не хочуть. Одні жінки ведуть здорове статеве життя, а інші не можуть його вести.

– У культурі зґвалтування поширене переконання, ніби жертві зґвалтування, яка про нього заявляє, відразу вірять і надають необхідну підтримку. Чи не визнається реальність – що заяву про зґвалтування вимагає величезних душевних зусиль, що це важкий процес, який може викликати незручність, сором, біль, роздратування і часто не приносить задовільного результату. Ігнорується той факт, що для заяви про зґвалтування мало мотивації: це жахливий досвід, а ймовірність домогтися справедливості невелика.

– У культурі зґвалтування постійно говорять про те, що деякі заяви про зґвалтування помилкові, хоча вони не так часті, як помилкові заяви про викрадення машини. Існуванням помилкових заяв про зґвалтування виправдовують невірою жертві зґвалтування.

– У культурі зґвалтування про зґвалтування мовчать по всій країні, в тому числі і в будинках жертв. Вважається, що пережитого зґвалтування потрібно соромитися. У культурі зґвалтування сім’ї розпадаються через звинувачення в насильстві, яким не вірять, що ігнорують або які заганяються в темні шафи зі скелетами, в таємницю і мовчання.

– У культурі зґвалтування люди, які зобов’язані вас захищати від нього, замість цього ґвалтують: батьки, вчителі, лікарі, священики, поліцейські, солдати і викладачі самооборони.

Патріархальний гетеросексизм

– У культурі зґвалтування гетеросексуальність вважається нормою. Культура зґвалтування спирається на біологічне пояснення власного існування, і тому існування одностатевих відносин, не вельми відтворюють гетеросексистську модель, а будуються на принципах рівноправності, що для неї неприємно і небезпечно. Вона не сприймає можливість відносин, в яких немає динаміки домінування і підпорядкування, заснованої виключно на ґендерної приналежності.

– Культура зґвалтування об’єднує гомосексуальність з недобровільними сексуальними практиками, такими як педофілія і зоофілія.

– Прояв чоловіками рис, які стереотипно вважаються жіночими, і навпаки, викликає негативну і агресивну реакцію, тому що підриває динаміку домінування, яка культивується в культурі зґвалтування.

– У культурі зґвалтування 1 з 33 чоловіків піддається сексуальному нападу. Культура зґвалтування заохочує чоловіків використовувати мову зґвалтування для того, щоб встановлювати владу один над одним («ти будеш моєю сукою»). Культура зґвалтування робить зґвалтування невід’ємною частиною встановлення взаємовідносин в чоловічих субкультурах. Культура зґвалтування дозволяє ігнорувати давно назрілу необхідність тюремної реформи почасти тому, що загроза зґвалтування в тюрмі вважається прийнятним засобом залякування для потенційних злочинців, а загроза працює тільки тоді, коли чоловіків дійсно ґвалтують.

– Зґвалтування використовується як засіб «лікування» лесбіянок від гомосексуальності.

Підміна понять

– У культурі зґвалтування наполегливо намагаються класифікувати сексуальне насильство, розділяючи його на більш і менш «серйозні» форми, за допомогою таких термінів, як «сіре зґвалтування» або «зґвалтування на побаченні».

– У культурі зґвалтування чоловіка сміливо заявляють про готовність примусити жінку до сексу і навіть зізнаються, що робили це в минулому, якщо при цьому не використовувати слово «зґвалтування».

– У культурі зґвалтування розмиті межі між наполегливістю і примусом. У культурі зґвалтування обмеження здатності дати згоду (за допомогою алкоголю, загрози і тому подібного) вважається природним способом домогтися сексуальної взаємодії.

– У культурі зґвалтування жарт «Якщо жінка говорить «ні», вона має на увазі «так» вважається керівництвом до дії.

– У культурі зґвалтування є правило, згідно з яким жінка не може відкликати свою згоду, якщо сексуальне взаємодія почалося.

– У культурі зґвалтування вважається, що не фізичне сексуальне насильство, таке як підглядання, ніяк не пов’язане з жорстокими фізичними сексуальними нападами, замість того щоб вважати його частиною сексуального нападу.

– У культурі зґвалтування применшується серйозність будь-якого сексуального нападу, спроби сексуального насильства або культури реального або потенційного примусу.

Масова культура

– Культура зґвалтування – це жарти про зґвалтування: на футболках, в університетських газетах, в домашньому відео солдат, на радіо, в новинах громадських каналів, в журналах, в спам, в рекламі дитячих фільмів, на сторінках гумору, в телепередачах, на Хелловін, в інтернет-записах знаменитостей, в інтернет-записах рядових людей, в заголовках новин, на сцені клубів, в політиці, в жіночих передачах, у фільмах, у мультиках, в нічних клубах, на MTV, в нічних телешоу, на татуюваннях, на гумористичній естраді, на сайтах, на показах премій, в інтернет-конкурсах, в трейлерах фільмів, на автобусах, на будівлях установ культури …

– У культурі зґвалтування сексуальне насильство є розвагою і показується в цій іпостасі в фільмах, телепередачах, книгах і відеоіграх.

– У культурі зґвалтування телепередачі і фільми виключають зґвалтування з ситуацій, де в реальному житті воно було б постійною і серйозною загрозою.

– У культурі зґвалтування людей, які чинять опір сміттю культури зґвалтування, називають надто чутливими, замість того щоб вважати людей, які підтримують культуру зґвалтування, недостатньо чутливими.

Висновок

– Культура зґвалтування – це безліч способів, якими зґвалтування відкрито автоматично підтримується і заохочується, проникаючи в усі куточки культури, настільки глибоко, що людям важко зрозуміти, що таке культура зґвалтування.

Це далеко не весь список. Це тільки верхівка величезного айсберга.

Культура зґвалтування невидима, тому що вона пронизує всю структуру суспільства. Знаходяться ті, хто заявляє, що в цьому випадку нема чого намагатися щось міняти. У культурі зґвалтування чоловіка і жінки приймають сексуальне насильство як звичайний факт, неминучий, як смерть і податки. Однак це насильство не визначено ні біологією, ні богом. Велика частина того, що ми вважаємо неминучим, насправді є наслідком цінностей і світогляду, які можна змінити.

Джерело: Приватний Кореспондент

Авторський переклад статті Rape Culture 101 з рядом змін та доповнень. У вихідній статті є посилання на конкретні приклади всіх описуваних явищ.

Картинка взята із мережі Інтернет.

  • Как сказали в одном фильме – все женщины жерты – потому что они женщины…