Публікації

Ми стали сімейними юристами для ромської сім’ї

Правозахисний фонд Розвиток

До юристів Правозахисного фонду «Розвиток», щодня звертається велика кількість ромів. У кожного свої проблеми, своя історія. Але за увесь майже 5-ти річний час роботи Фонду, вперше стався випадок, коли юридичну допомогу потрібно надавати майже всій великій ромській родині. І у кожного своя унікальна справа.

З сім’єю Форкош-Бринзачки юристи Фонду познайомилися ще на початку 2012 року. За правовою допомогою звернувся батько великого ромського сімейства (у сім’ї 10 дітей) Юрій Форкош, який у свої 25 років не мав ідентифікуючих документів. Майже півтора роки (!) тривав процес отримання свідоцтва, а пізніше й паспорта.

Після усвідомлення всієї плачевної ситуації, коли доросла людина є невидимою для держави: без права на освіту, медичного обслуговування, працевлаштування та достойного ставлення з боку інших – юристи Фонду вирішили спростити процедуру отримання документів, які посвідчують особу та усунути законодавчі розбіжності у їх видачі. Саме справа пана Форкоша стала однією із стратегічних у розробці пропозицій законодавчих змін, які вперше були представлені наприкінці 2013 року в Секретаріаті Уповноваженого ВРУ з прав людини. Вдруге, вони представлені минулого року.

З наступною проблемою, в офіс Фонду звернулася дружина пана Форкоша – Катерина Бринзачка із не менш цікавою проблемою. Її дитину не хотіли взяти до школи, тому що у її сина дівоче ім’я. При народженні дитини, в медичне свідоцтво внесли дані «хлопчик». При видачі свідоцтва про народження РАЦС допустив помилку, яка в не вкладається ні в які рамки. Якщо ще можна припустити друкарську помилку в одній літері, то змінити стать та ім’я й по-батькові – це просто абсурдно. Юристи Фонду допомогли змінити ім’я та по-батькові дитини, аби хлопчик ходив до школи.

Наразі, пані Бринзачка звернулася з проханням допомогти вирішити питання щодо отримання свідоцтва про народження ще для двох дітей (так як вона народжувала вдома і за допомогою до медичного закладу не зверталася). Юристи підготували заяву до суду про встановлення юридичного факту народження дитини.

Як ми вказували, ця ромська сім’я є великою. І дана справа – буде не останньою. Проте, надавши безоплатну правову допомогу, ми знаємо, що аж всі діти отримають свої квитки в повноцінне життя повноправних громадян України.

Прес-центр Правозахисного фонду “Розвиток”