Публікації

Моніторинг рівня освіти ромських дітей в Мукачеві

ромские дети

Сьогодні, 11 жовтня 2013 року, відзначається міжнародний день дівчаток, вперше проголошений ООН в минулому році. Цей день покликаний звернути увагу світової спільноти на проблеми, з якими стикаються маленькі дівчатка, на проблеми пов’язані безпосередньо з їх приналежністю до жіночої статі.

Однією з головних проблем є відсутність освіти. У найбільш бідних країнах це пов’язано з ранніми шлюбами, які позбавляють дівчаток можливості відвідувати школу і отримувати повноцінну освіту.

Також серйозними соціальними проблемами є відсутність повноцінного харчування, відповідного медичного обслуговування, незнання своїх прав, домашнє насильство і дискримінація, а головне – примусове заміжжя в дитячому віці!

Всім відомий факт, що наявність освіти у дітей в закритих етнічних групах призводить до скорочення чисельності ранніх шлюбів і народження дітей в ранньому віці.

ромская школа

Україна не бідна країна, але нам як нікому іншому близька ця проблема. У Закарпатті знаходиться одна з найбільш закритих етнічних груп – роми. Їх традиції і спосіб життя призводять до тих же плачевних результатів. Відсутність елементарного базової освіти у представників ромського населення призводить до повної соціальної і правової незахищеності, що в кінцевому підсумку стає основною проблемою безробіття і бідності ромського населення. Друга, не менш серйозна проблема – це уявний страх втратити культурну самоідентичнность і порушити традиції, які призводять до ранніх шлюбів і, в кінцевому підсумку, стають головною причиною дезінтеграції ромського населення протягом століть.

Освічені дівчатка, навіть на рівні середньої школи – це потужна сила, як для самих дівчаток, так і для суспільства в цілому. Освіта це єдина річ, яка здатна зруйнувати панівні в суспільстві стереотипи і насильницькі традиції.

Освіта, освіта та ще раз освіта – ось основа рівня життя будь-якої людини, незалежно від його соціального чи етнічного походження.

На початку жовтня 2013 року, юристи нашого фонду спільно з Коріною Аждер, представником Європейського центру з прав ромів (Будапешт) відвідали з моніторинговим візитом ромську та угорську школи в місті Мукачево.

Головною метою моніторингу було отримання достовірної інформації з наступних питань:
1. Чи досягається мета навчально-виховного процесу.
2. Чи існує позитивна динаміка в розвитку учнів.
3. Тенденція відвідувань ромськими дітьми школи в зимові періоди.
4. Чи відповідає обсяг викладання матеріалів, якістю і рівнем освіти школярів.
5. Організація навчального процесу в класах, форми і методи навчальної діяльності.
6. Рівні можливості для навчання українських та ромських дітей.
7. Пошук причин неписьменності ромських дітей.

За результатами моніторингу ми можемо зробити наступні висновки.
На відміну від угорської школи № 3, в ромської школі № 14 дуже багато дітей здобувають освіту такої низької якості, що по завершенні шкільного навчання вони не мають елементарних базових навичок – не вміють ні писати, ні читати.

У той же час, школа дає всі можливості для навчання – чисті і обігріваються класи, професійні вчителі, технічне забезпечення, є навіть комп’ютерні класи. Але проблема полягає в тому, що діти не хочуть ходити в школу. З першого по третій клас відвідуваність майже 100%, але починаючи з 10-11 років в силу вступають традиції і діти перестають ходити в школу. Батьки втрачають над ними контроль і абсолютно не приділяють жодної уваги освіті власних дітей.

ромские дети

По-справжньому серйозні проблеми в ромської школі починаються, як правило, з 5-6 класу. Відвідуваність прагне до нуля. Рівень знань, які діти отримали до третього класу, різко знижується і все повертається до початку – до алфавітом.

За інформацією директора ромської школи, починаючи з 6 – 7 класу дівчатка приходять на заняття вже вагітні, і, звичайно ж, їм уже не до навчання. Найраніший випадок вагітності був у третьому класі (дівчинці було всього 12 років).

Прийнято вважати, що головними перешкодами у ромських дітей для отримання гідної освіти є – бідність, соціальна ізоляція, мовні та етнічні відмінності. Але давайте подивимося на ситуацію з іншого боку і спробуємо з’ясувати першопричини безграмотності більшості ромських дітей.

1. У Мукачеві є ромська та угорська школи, де є вчителі, книги і все технічне забезпечення.
2. Угорщина щороку виділяє кожному учневі в даних школах в середньому по 800 гривень на покупку необхідних речей для початку навчання (книги, зошити, ручки і т.д.).
3. Про соціальної ізоляції дітей в питанні доступу до освіти – не може бути й мови. Ромська школа знаходиться майже в центрі табору і у кожної дитини займає не більше 5 хвилин дійти до школи.
4. З угорською мовою теж немає проблем. Мукачівські роми – угорськомовні, але ж і викладання в ромської та угорській школі ведуть на угорській мові.

Українська мова діти вивчають дві години на тиждень. У школах також викладається і французьку мову. Зараз вийшов закон про те, що з цього року в усіх школах є обов’язковим викладання двох іноземних мов. Угорський уряд виступив з пропозицією провести пілотну програму на Закарпатті, де замість обов’язкової другої іноземної мови збільшити кількість годин вивчення державної української мови! Це дасть можливість ромським дітям ще краще і швидше вивчити мову країни, в якій вони живуть, і будуть жити далі, мова країни на якому вони можуть навчатися у вищих навчальних закладах, а потім і працювати.

Ми не вважаємо, що проблема низького рівня освіти ромських дітей лежить в площині соціальної ізольованості. Ми вважаємо, що головна проблема – це повна відсутність розуміння важливості отримання освіти, як дітьми, так і їх батьками.

Якщо батьки ніде не вчилися, то і діти вчитися не будуть. Батьки не можуть передати своїм дітям подібний позитивний досвід. Відповідно, неосвічені батьки можуть виховати тільки неосвічених дітей. Необхідно проводити посилену і цілеспрямовану роботу по роз’ясненню ромам важливості освіти.

Досвід проведення нашим фондом соціально-правових семінарів для ромського населення показав, що вже почалася позитивна динаміка системних змін в ромському таборі. У цьому році, в рамках проекту «Посилення правових можливостей ромських громад», який фінансується МФ «Відродження» юристи «Мукачівського правозахисного центру» продовжать проведення різних заходів для підвищення рівня правосвідомості та правової культури ромів, що призведе в подальшому до більш глибокої соціальної інтеграції ромів в Українське суспільство.

Більше фотографій в нашій галереї.

Автор: Наталя Козир

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню працюють при підтримці програми “Рома УкраїниМіжнародного Фонду «Відродження». Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”. Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження», інших громадських, релігійних, політичних організацій та приватних осіб.