Публікації

Підписано закон про тотальну заборону реклами на сигарети

Дванадцятого березня 2012 року Президент України підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів”.

Згідно з текстом законопроекту, підписаного Головою Верховної Ради України і отриманого Інститутом Медіа Права у відповідь на інформаційний запит, Закон вносить зміни до таких нормативно-правових актів:

У Кодексі про адміністративні правопорушення вводиться відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог щодо заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів (стаття тисячу п’ятсот шістьдесят три).

Так, за рекламу та іншу діяльність з рекламування тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, під якими вони випускаються з порушенням вимог законодавства, громадянин заплатить штраф від 85 до 170 грн, а посадова особа – від 1700 до 4250 грн.

За рекламу будь-яких товарів і послуг, що містять тютюнові вироби або процес куріння, а також за спонсорування будь-яких заходів з використанням знаків для товарів і послуг, інших об’єктів інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби з порушенням вимог законодавства посадова особа рекламодавця або розповсюджувача реклами заплатить від 1700 до 4250 грн.

При повторному порушенні протягом року громадянин заплатить штраф від 255 до 425 грн., А посадова особа – від 3400 до 5950 грн.

У ст. 22 Закону України “Про рекламу” встановлено, що реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів інтелектуальної власності, під якими вони випускаються забороняється на:

– На радіо та телебаченні, в тому числі супутникового, кабельного, IP-телебаченні (IPTV), онлайн-телебачення, мобільного ТБ, цифровому ефірному ТБ і ін ..

– В наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, а також виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та ін. Виданнях, в т.ч. в усіх друкованих засобах масової інформації,

– Засобами внутрішньої та зовнішньої реклами,

– На транспорті,

– За допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових засобів, за умови, що на такі заходи допускаються представники підприємств, які мають ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами або на їх виробництво),

– В місцях проведення масових заходів політичного, освітнього, релігійного, спортивного характеру та розважальних заходів для неповнолітніх,

– В мережі Інтернет, крім сайтів, призначених для осіб, обов’язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачів.

Серед інших заборон встановлено:

– Заборона на розміщення тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів інтелектуальної власності, під якими вони випускаються на будь-які товари (крім розміщення на предметах пов’язаних з вживанням тютюнових коштів, запальничках, попільнички) і упаковці товарів, не пов’язаних з виробами для вживання тютюнових виробів;

– Заборона на зображення процесу паління і реклами тютюнових виробів в іншій рекламі;

– Заборона на проведення заходів з обміну тютюнових виробів на інші товари, роботи, послуги;

– Заборона на установку умовою допуску до розіграшів, лотерей, ігор та ін. придбання тютюнових виробів;

– Заборона на розміщення зображень тютюнових виробів і знаків для товарів і послуг, інших об’єктів інтелектуальної власності, під якими вони випускаються на автотранспорті і місцях проведення розважальних заходів для неповнолітніх;

– Заборона на продаж тютюнових виробів разом з іншими товарами, не пов’язаними з їх застосуванням;

– Заборона на відправку повідомлень невизначеному колу осіб;

– Заборона спонсорства заходів, призначених для осіб віком до 18 років з використанням тютюнових виробів і знаків для товарів і послуг, інших об’єктів інтелектуальної власності, під якими вони випускаються.

Аналогічні заборони внесені і до Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”, а також заборона на:

– Розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та / або про тютюнові вироби в місці продажу або передачі споживачеві, за винятком одного плаката формату А3 на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них;

– Проведення акцій з безкоштовної роздачі, дегустації, обміну тютюнових виробів на інші товари;

– Розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну на тютюнові вироби та їх упаковці, в т.ч. малюнків, які не є частиною захищеної торгової марки, адреси веб-сайтів та електронної пошти, вкладень в упаковки, текстової та графічної інформації на обкладинці упаковки.

Закон вступить в силу через 6 місяців після його публікації (приблизно у вересні 2012).

Джерело: Інститут медіа права  Картинка взята із мережі Інтернет