Публікації

Права споживачів (консультація)

мукачівський правозахисний центр

До нашого «Мукачівського правозахисного центру звернулася мешканка Мукачева з проханням надати правову консультацію щодо наступних питань: якими є права споживачів у випадку придбання товару неналежної якості? На що слід звернути увагу споживачеві при придбанні товару?
У випадку виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків, споживач, в порядку та в строки, встановлені законодавством, має право вимагати:
– пропорційного зменшення ціни,
– безкоштовного усунення недоліків товару,
– відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У випадку виявлення протягом встановленого гарантійного строку суттєвих недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), чи фальсифікації товару, підтверджених при необхідності висновками експертизи, споживач в порядку та у строки, встановлені законодавством, і на основі обов’язкового для сторін виконання правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця чи виробника:
– розірвання договору і повернення сплаченої за товар грошової суми
– заміни товару на такий самий товар чи на аналогічний, з числа тих) що є в наявності у продавця (виробника).

Та все ж, для запобігання даним ситуаціям, перед тим, як оплачувати обраний товар чи послугу, радимо споживачам перевіряти наступне:
• відповідність названої продавцем ціни тій, яка вказана у ціннику чи прейскуранті;
• якщо товар штучний – чи не пошкоджена упаковка і чи дійсно в ній той товар, за який ви сплачуєте гроші; комплектність товару; наявність супроводжувальної документації. При цьому попросіть у продавця продемонструвати, як працює товар і як ним користуватися;
• якщо товар ваговий – чи правильно працюють ваги;
• наявність необхідної інформації на упаковці та у супроводжувальній документації. Слід детально ознайомитися з цією інформацією, перш за все – зі строком придатності, гарантійними зобов’язаннями виробника тощо.
Обов’язково прослідкуйте під час здійснення покупки товару (послуги чи робіт):
• щоб вам видали касовий чек (якщо товар тривалого зберігання, попросіть також виписати товарний чек) і щоб на чеку було видно сплачену суму;
• щоб у паспорті виробу було точно вказано дату покупки і назву магазину-продавця.

Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів»: «При пред’явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару вони повинні бути усунуті протягом чотирнадцяти днів з дати його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк.

На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець, виробник зобов’язані створювати (мати) обмінний фонд товарів. Перелік таких товарів визначається Кабінетом Міністрів України. За кожний день затримки виконання вимоги про надання товару аналогічної марки та за кожний день затримки усунення недоліків понад установлений строк (чотирнадцять днів) споживачеві виплачується неустойка відповідно в розмірі одного відсотка вартості товару.

Споживач також має право пред’явити виробнику (продавцю) вимогу про безоплатне усунення недоліків товару після закінчення гарантійного строку. Ця вимога може бути пред’явлена протягом установленого строку служби, а якщо такий не встановлено – протягом десяти років, якщо в товарі було виявлено недоліки (істотні недоліки), допущені з вини виробника.

Щоб скористатися правом безоплатного усунення недоліків товару після закінчення гарантійного строку, споживачеві треба мати на увазі, що для підтвердження наявності недоліків (істотних недоліків), допущених з вини виробника, потрібно отримати письмовий висновок експерта. Така експертиза повинна бути здійснена незалежним органом або спеціалістом, тобто третьою стороною, неупередженою та об’єктивною. Тому, коли виробник або продавець наполягають на зверненні до відповідного сервісного центру, який представляє інтереси виробника або продавця, така експертиза не є незалежною.
Звертайтеся до закону, вивчайте свої права та вимагайте їх дотримання! У разі їх незадоволення чи порушення виробником, продавцем або виконавцем, вимагайте відшкодування завданих вам збитків. При цьому требі пам’ятати: вимоги спричиненої йому матеріальної шкоди споживач підтверджує чеками, квитанціями та іншими документами, вимоги моральної шкоди обґрунтовує описом своїх страждань, пов’язаних зі стресовими ситуаціями, приниженням чи грубістю іншої сторони конфлікту на вашу адресу тощо, а також документальним доведенням рівня ваших вимог (записи в медичній карті, чеки на придбання лікарняних засобів, путівки в оздоровчі заклади та інші підтвердження).

Фото взяте з мережі інтернет.