Публікації

Семінар по соціальній інтеграції ромів

Сьогодні 26 березня 2013 року, юристи «Мукачівського правозахисного центру» провели семінар на тему «Соціальна інтеграція ромів: Як відновити документи через суд». Семінар проходив в ромському таборі за адресою: м.Мукачево, вул. Поштова, 18 (офіс «Мукачівського правозахисного центру»).

Головною метою семінару було навчити ромів самостійно вирішувати конфліктні ситуації з якими вони стикаються при спробі відновити ідентифікаційні документи. Ромів прийшло багато, набагато більше ніж минулого разу. Ми помітили тенденцію, що роми вже не просто скаржаться, а задають питання, як вони можуть самостійно вирішити ту чи іншу проблему в своєму житті.

Якщо раніше жалібне питання звучало так: Що ми можемо зробити? Ми ж роми! То зараз питання задається впевненою інтонацією: Що потрібно для того, щоб моя дитина отримала свідоцтво про народження, щоб я міг піти і стати на облік в центр зайнятості, щоб я міг платити за своє житло, рівно стільки, скільки я повинен?

Як і минулого разу, на семінарі піднімалася найболючіша тема – рахунки за електроенергію. Якщо по осені людям приходили квитанції на 400-600 гривень, то взимку приходять вже на півтори тисячі і більше.

Ми вже писали раніше, що електролічильники перебувають на стовпах на висоті 7 метрів. Ніхто не може самостійно туди залізти і зняти показання. У багатьох в будинку коштує лише один обігрівач і одна електроплита, а рахунок приходить такий, як ніби в будинку працює електростанція. А якщо люди не платять, їм відразу ж відключають електрику і виписують штраф на 3000 гривень.

За підсумками семінару ми прийняли рішення підготувати колективне звернення до відповідних інстанцій з проханням надіслати контролерів і перевірити ще раз всі свідчення лічильників. Ми вже маємо успішний досвід роботи з нашої електромережею. Тому що від їхнього свавілля страждають не тільки роми, але і жителі нашого міста. Кільком людям ми змогли допомогти у видачі абонентських книжок, щоб вони могли самостійно записувати всі свідчення своїх лічильників. Будемо це питання піднімати і для ромського населення.

Окреме спасибі хочемо висловити присутньому на семінарі Яношу Йовнашу, ромському депутату, який допомагає нам в підготовці документів і в представництві ромів в органах самоврядування.

Більше фотографій в галереї.