Публікації

Створено ще три органи самоорганізації ромських громад в Закарпатській області

p1080559

Сьогодні, 30 грудня 2016 року, на кануні початку нового 2017 року – року вогняного півня, який за повір’ям китайського гороскопу уособлює неперервний рух вгору і прагнення до нового, ми раді повідомити, що ми створили ще три органи самоорганізації ромських громад в Закарпатті!

Три нові органи самоорганізації ромських громад створені в ромських поселеннях в селах Великі Лучки, Павшино та Чомонин.

На реєстрацію першого в Україні ромського самоврядування нам знадобилось три роки важкої роботи, на створення інших трьох ми затратили лише три місяці. Це неймовірний досвід та успіх.

Новостворенні інституції дозволять представникам ромської національної меншини  делегувати своїх представників до органів місцевої влади, щоб на якісно новому рівні представляти та захищати інтереси своїх ромських громад.

В наступному році, з метою розширення можливостей ромських громад Мукачівського району в процесах прийняття рішень на місцевому рівні та забезпечення сталості створених інституцій, буде створено мережу з представників органів місцевого самоврядування та членів ромського самоврядування, що надасть нам можливість налагодити ефективну взаємодію між ромськими громадами та місцевою владою, забезпечить постійний діалог сторін щодо бачення напрямків розвитку ромських громад за участю всіх сторін.

oiuuiooippoip

Наразі, для підтримки процесів співробітництва, спільного прийняття рішень та щоденного супроводу ромських громад Правозахисним фондом «Розвиток» підготовлені по 2 асистенти на одну громаду (один від ромської громади з числа ініціативної групи та один від Ресурсного центру розвитку ромського самоврядування), які будуть ключовою ланкою між членами органу самоорганізації ромської громади та сільськими радами.

Наступним практичним кроком розвитку ромського самоврядування в Закарпатті буде спільна з головами сільських рад, при яких створені органи самоорганізації ромських громад, розробка річних планів роботи, розробка та затвердження Положення «Про механізм наділення органів самоорганізації ромських громад окремими повноваженнями сільської ради, передачі їм фінансів та майна». Члени органів самоорганізації ромських громад будуть включені до координаційних рад, комісій і комітетів при сільських радах та будуть приймати активну участь в обговоренні проектів рішень та розробці сільських цільових програм з розвитку територій де розташовані ромські поселення.

Також хочемо відмітити, що під час створення органів самоорганізації, ми приділяли особливу увагу залученню ромських жінок до участі в ініціативних групах та безпосереднього включення їх до керівних комітетів. Наразі ми маємо щонайменше по дві ромські жінки в кожному органі самоорганізації, які займають посади заступників голів та секретарів.

Нагадаємо, що органи самоорганізації ромськіх громад є важливою частиною системи місцевого самоврядування. Вони дозволяють представникам ромської національної меншині брати участь у вирішенні питань місцевого значення і здійснюють передані їм повноваження місцевої ради. І в цьому плані є в деякій мірі владними структурами, оскільки мають спільні риси з органами місцевого самоврядування та іншими органами публічної влади.

Суттєвою перевагою ромського самоврядування перед місцевою владою є те, що до його органів входять жителі саме ромських поселень. Тобто люди зі знанням проблематики зсередини, з розумінням, яких змін потребують самі мешканці поселення.

Ми впевнені, що лише активна та вмотивована громада, яка точно знає, як використати надані державою можливості, зможе ефективно вирішувати проблеми своєї громади. Вона ж стане тим самим прикладом та успішною історією для інших ромських громад Закарпаття, які захочуть йти альтернативним шляхом розбудови своєї громади.

Метою проекту «Розширення можливостей ромських громад Мукачівського району в процесах прийняття рішень на місцевому рівні», який впроваджується Правозахисним фондом «Розвиток» при підтримці Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження» є посилення потенціалу та розширення правових можливостей представників ромських громад в Мукачівському районі в процесах управління ромськими громадами.

Прес-центр Правозахисного фонду «Розвиток»